BREAKING NEWS

Here are the families that control the media and make bargains with the government in Albania, "Freedom House" gives the alarm, the presence of corruption, Berisha's continuous attempts to destabilize the country and sabotage the disturbing SPAK, the r...

Here are the families that control the media and make bargains with the
x
BREAKING NEWS

Bardhyl Reso's "bombshell": Edi Rama has a file in the USA, in 2025 he will no longer be prime minister and the socialists won with votes, this is the danger that awaits him

Bardhyl Reso's "bombshell": Edi Rama has a file in the USA, in
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi explodes against Ilir Meta, hints that she is becoming his "victim", the couple is in deep crisis after sinking from SPAK

Monika Kryemadhi explodes against Ilir Meta, hints that she is becoming his
x
BREAKING NEWS

Here is the suspicious movement of money between Monika Kryemadhi and her mother who set SPAK in motion, the entire source of the fabulous wealth of the "Meta" family lies in the donation of 500 m2 of land and the saving of 5 million lek, their palace ...

Here is the suspicious movement of money between Monika Kryemadhi and her mother
x
BREAKING NEWS

The "kamikazes" of Berisha and Meta set fire to the Municipality of Tirana, the gang leader Argita Malltezi, the son of Fahri Balli, Tedi Blushi and the "socialist" Belind Kelliçi, this is what happened in the protest against Erion Veliaj

The "kamikazes" of Berisha and Meta set fire to the Municipality of
x
BREAKING NEWS

The troubles for Sali Berisha have just started, here's how all the courts closed their doors and left him in isolation, about to open other files from SPAK for murder, property robbery and theft

The troubles for Sali Berisha have just started, here's how all the courts
x
BREAKING NEWS

Edi Rama ignores the decision of the Constitutional Court for Olta Xhaçka, the SP rejects the opposition's request, the socialist MP defends her husband as a strategic investor, debates and accusations between the parties

Edi Rama ignores the decision of the Constitutional Court for Olta
x
BREAKING NEWS

Rama's scenario for the rehabilitation of "non-women" continues, Bardhi demands the inclusion of Sali Berisha in the PD group, the USA kicked her out the door, the prime minister puts her in through the window

Rama's scenario for the rehabilitation of "non-women" continues,
x

Aktualitet

"I felt a bad premonition there"/ "It breaks down" Nuredin Dumani: Talo Çela surrounded me with three cars in Papër, I ran away 200 meters and took out the gun. The penitent tells what happened

"I felt a bad premonition there"/ "It breaks down" Nuredin

Talo Çela and Nuredin Dumani have participated in many crimes together according to the testimony of the latter under the status of repentant, but recently they had broken relations with each other, turning into sworn enemies.

Both of them had sworn that they would kill each other, while Nuredin Dumani had started the hunt for Çela fill after the murder of his friend Klevis Kapllani in September 2020 in Rrogozhinë.

Soon after that, Dumani killed Talo Çela's brother in Elbasan, while he also started looking for where he could hide in the surroundings of this city.

It is learned that Dumani had learned to some extent the base of Talo Çela, based on the information received from the police of Elbasan.

According to the testimony of Nuredin Duman, he had gone near this base earlier, but had felt threatened by people who were nearby after they had loaded the machine gun.

The area where Nuredin Dumani had targeted Talo Çela is the one between Çerik and Elbasan, and it was there that he was assassinated by people connected to him.
Among other things, Nuredin Dumani says:

"... While I was standing on the road when I fled to Cërrik, I was approached by three cars of the type "Audi", "Benz CLS" and a "BMW".

A person got out of the "BMW" car and approached me towards the place where I was parked.

I gave this person a Kalashnikov assault rifle, which I had brought as a souvenir.

All three cars were looking at me and I felt a bad premonition there.

I started moving by vehicle, entering the intersection of Paperi, on the road that leads to Cerrik. After seeing that the three cars ran away in the direction of Cërrik, I moved directly. But suddenly a Benz with old Greek license plates "C Class" without black windows took my way..."

“…Nuk jam afruar fare në drejtim të Benzit, pasi e kuptova që nuk ishte mirë puna.

Personat që ishin në makinë më bënë dhe foto me telefon dhe ikën. Sapo fillova të lëviz, për të ikur tek kthesa e Papërit dhe të largohesha në Fier, më ka dalë para një kamion dhe unë duhet të qëndroja STOP.

Unë po shikoja gjithmonë djathtas, pasi doja të shikoja nësë kishte makina të tjera aty në parkim si dhe nëse ishin makinat e tjera që po më vezhgonin. Por e humba vëmendjen nga krahu i majtë. Në sekondë dëgjova xhamat dhe breshëri automatiku. Kam kthyer kokën instiktivisht.

Pashë që ndaluan krismat. Kur ktheva kokën, pashë një makinë ngjyrë vishnjë “E Class”, nuk e pashë targën dhe pas shoferit ishin 2 gjuajtës që kishin kallashnikov në dorë, të cilët nuk kishin zbritur por kishin dritare të hapur.

Nuk i identifikova dot ata që kishin kallashnikovin, se kishin maskë. Por identifikova shumë mirë shoferin, ishte fiks ai që po kërkoja unë, Talo Çela. Duke e njohur strukturën e tij dhe mënyrën se si rrinte, jam i bindur që ishte ai.

Pastaj filluan breshëri, jam shtyrë nga krahu i djathtë dhe barkas kam prerë timonin për Peqin.

Jam përplas 2 herë, ato prap me vinin mbrapa në mënyrë të ç’rregullt. Makinës, ju çan gomat dhe i ikte drejtimi sa majtas dhe djathtas. Nga vendi i ngjarjes deri ku kam qëndruar është një distancë 150 deri në 200 metra.

Kapa kallashnikovin dhe zbrita, pasi e mbusha jam pozicionuar për të gjuajtur me armë gjuajtësit. Ata e panë këtë gjë, por nuk u afruan dhe unë s’kam qëlluar…”, thotë ai sipas OraNews.

After this confrontation with weapons, Nuredin Dumani received a bullet in the back and then quickly left in the direction of Fier, where he was arrested by the police.

Duman agreed to speak afterwards, telling everything he had done with Talo Çela as well as the others.

Most read