BREAKING NEWS

"We are facing the big event", Spartak Ngjela makes the sensational prediction for Albania: It depends on Rama and ...

"We are facing the big event", Spartak Ngjela makes the sensational
x
BREAKING NEWS

Well-known Italian journalist warns of China's scary plan that is alarming NATO: After Putin, here is the "earthquake" that will cause Xi Jinping 

Well-known Italian journalist warns of China's scary plan that is alarming
x
BREAKING NEWS

What is expected to happen? Spartak Ngjela issues 'bomb' warning

What is expected to happen? Spartak Ngjela issues 'bomb' warning
x
BREAKING NEWS

Albanian sport in mourning, the former volleyball player of the National Team (NAME) dies

Albanian sport in mourning, the former volleyball player of the National Team
x
BREAKING NEWS

Explosive with explosion in a hotel in Saranda, the first information is revealed

Explosive with explosion in a hotel in Saranda, the first information is
x
BREAKING NEWS

"It is a horror, only villas and palaces are built here", Brace bites Rama again for the cows

"It is a horror, only villas and palaces are built here", Brace bites
x
BREAKING NEWS

They manipulated the result of the April 25 elections in Elbasan, who are the CEAZ members who ended up in police custody

They manipulated the result of the April 25 elections in Elbasan, who are the
x
BREAKING NEWS

"The most horrific murder that could exist", the lawyer reveals new details from the barbaric execution of the 18-year-old by his partner and friend: I was horrified when I saw the autopsy report, Marigona was forced to use…

"The most horrific murder that could exist", the lawyer reveals new
x

Aktualitet

Shocking EVIDENCE / Erion Alibej's message after killing his brother, Henrik Hoxhaj shows the scary details, shows the amount of 90 thousand euros for the elimination of this famous character: Here is how we did the "job" and where we hid the evidence

Shocking EVIDENCE / Erion Alibej's message after killing his brother,

Other evidence and facts have been uncovered by the other penitent of justice, Henrik Hoxha.

From the moment of the arrest of Erion Alibej, the prosecution stated that there was evidence that he was the one who ordered the murder of Regis Runaj and Emiliano Ramazani, as revenge for the murder of his brother Endrit Alibej at the end of December 2018 at the entrance of Elbasan together with two others.

It seems that the evidence of the prosecution is added to the testimonies of Nuredin Dumani and Henrik Hoxha, who confirm that they had organized and committed the murder of Ramadan together with Skerdi Tasin.

Regarding the murder of Emiliano Ramazani, the collaborator of Nuredin Dumani, Henrik Hoxhaj confesses that everything was organized by Dumani, while the trigger was violated by Skerdi Tasi, while he was the driver. Both of them received 45 thousand euros for this murder according to the testimony of Henrik Hoxhaj in the investigation file.

Below, the testimony of Henrik Hoxhaj:

Prosecutor: Are you implicated in any other criminal event in Elbasan or any other city in Albania, if you are telling us the circumstances?

Answer: I am also implicated in some events in the city of Elbasan and specifically I have to state that:

In the summer of 2020, the citizen Nuredin Dumani contacted me again and asked me if I was interested in committing a murder in Elbasan for the amount of 100 thousand euros. I undertook to commit this murder together with the citizen Skerdi Tasi from the village of Frakull in Fier.

Unë kam rënë dakort në parim për te marre pjesë në vrasjen e shtetasit Emiljano Ramazani por duke qenë se më ështe kerkuar që pas ngjarjes pistoletën e vrasjes ta hidhja në një servis makinash në Peqin me qellim per të akuzuar per vrasjen dikë tjetër dhe unë nuk kam pranuar shuma është ulur në 90 mijë euro nga 45 mijë euro njera pjesë për mua dhe pjesa tjetër për Skerdin qe do të ishte ekzekutori.

Ne këtë vrasje unë do të isha shofer i makinës. Nuredin Dumani ka organizuar gjithcka që kishte lidhje me vrasjen fhe me ka treguar makinën me të cilën levizte Emiljano Ramazani. Nuredini gjithashtu ka siguruar nje automjet tip Passat benzine (ngjyrë e kalter në gri). Makinen passat unë e kam marre aty te vendi ku ishte djegur pas ngjarjes.

Aty e kishte lëne Nuredini dhe sëbashku me mjetin ka siguruar edhe ka lënë brenda mjetit një armë automatik kallashnikov, nje pistoletë model TT ruse dhe një pistoletë model Zastava tê cilat ishin tek pasati.

Pasi mora porosinë jam takuar me Skerdin dhe së bashku me të kam lëvizur neper qytet (Elbasan) duke mbajtur në vêzhgim Emiljanon me qëllim për të kryer punën. E kemi ndjekur disa herë nepër qytet Emiljanon por pa mundur të mbaronim punë dhe për të mos rrezikuar jemi tërhequr.

Ditën kur kemi mundur do ta kryenim vrasjen ne kemi ditur që meth orës 16.00 Emiljano do të dilte nga palestra ku stërvitej dhe sapo ai ka dale nga palestra ne u parkuam para shtëpisë së tij me qëllim për ta pritur duke ditur që do të vinte aty. Rreth orës 16.00 Emiljano Ramazani ka ardhur me makinën e tij Ford Fokus me targa AA945 ose 954 dhe është parkuar para shtëpisë dhe në këtë moment unë si drejtues mjeti i kam dhënë mjetit pak më perpara dhe kam mbushuar automatikun.

Njekohësisht nga dera pasagjerit Skerdi ka dalë nga passati jone dhe është afruar tek mjeti Ford i Emiljanos por unë nuk kam parë momentin e qitjes pasi nuk kisha fushëpamje. Pasi ka mbaruar punën Skerdi ka hypur tek mjeti passat dhe pasi unë e pyeta nëse kishte goditur mirë ai më tha se kishte mbaruar punë.

Më pas jam nisur me mjetin Passat dhe kam marre kthesën e parë djathtas për të dale në rrugën dytësore e cila te nxjerr drejt tek Rotondo tek karburant “Alpet’ dhe më pas kam vazhduar rrugën deri ne Vidhas me mjetin Passat dhe diku në nje xhep rruge unë kam ndaluar makinën kam zbritur nga dretimi dhe kam marrë mjetin tim Golf 5 që e kisha parkuar aty me qëllim largimin.

Skerdi took the pass, who took the road up to a monopath on the road where we were and burned the vehicle of the event. After burning the vehicle of the event, Skerdi got on my vehicle that I had rented and we both left for Tirana. Two or three days after the event I met Nuredin at the roundabout of "Teg" and he gave me the amount of 77 thousand euros he had promised for the murder after from the amount of 90 thousand euros he had deducted 13 thousand euros the amount of Passat car used for the event .

As far as I know from Nuredin Dumani who told me himself after the event that the murder pistol used for Emiliano Ramazan was thrown at the service in Peqin by the citizen Klevis Kapllani, but I did not know this person.