BREAKING NEWS

Frrok Çupi uncovers the strong behind-the-scenes of the Meta-Berisha meeting: The former president sold secret information to the Russian agency

Frrok Çupi uncovers the strong behind-the-scenes of the Meta-Berisha
x
BREAKING NEWS

Begaj goes to Shkodër tomorrow, meeting with the mayor Bardh Spahia, here is what is expected to be discussed

Begaj goes to Shkodër tomorrow, meeting with the mayor Bardh Spahia, here
x
BREAKING NEWS

The Ministry of Health comes out with an important announcement: What is happening with the pandemic in our country

The Ministry of Health comes out with an important announcement: What is
x
BREAKING NEWS

Kokalari does not stop, after Berisha, another of his supporters attacks: He graduated from the Faculty of Law by correspondence 2 years ago, I am not afraid of any of you

Kokalari does not stop, after Berisha, another of his supporters attacks: He
x
BREAKING NEWS

The journalist breaks the strong statement: The cyber attacks were carried out from the Albanian territory, that's why they blocked the TIMS system

The journalist breaks the strong statement: The cyber attacks were carried out
x
BREAKING NEWS

Weather forecast, what is expected to happen with the temperatures tomorrow

Weather forecast, what is expected to happen with the temperatures tomorrow
x
BREAKING NEWS

Met the new head of the FRPD, Evi Kokalari explodes at Berisha: Shame on you, you deserved Lulzim Basha, dear sir

Met the new head of the FRPD, Evi Kokalari explodes at Berisha: Shame on you,
x
BREAKING NEWS

A police officer and a soldier, part of criminal groups / Police in an emergency conference, the details of the super-operation are revealed: They were contract killers

A police officer and a soldier, part of criminal groups / Police in an emergency
x

Aktualitet

The truth delays, but does not forget / Anila Hoxha lists the reasons: Should Ardi Veliu also be among those arrested for the Elbasan event?

The truth delays, but does not forget / Anila Hoxha lists the reasons: Should

Journalist Anila Hoxha writes in a long article that the former General Director of Police, Ardi Veliu, should be arrested for the murder of Pjerin Xhuvani and lists the reasons why.

Full article:

Truth lingers, but does not forget

The measures of the Court of Elbasan more than a year from the exchange of firearms on the eve of the elections with author Arbër Paplekë and victim Pjerin Xhuvani prove once again how dangerous it is to investigate unilaterally and to tell half the investigative truth. Former General Director of Police Ardi Veliu, who appeared at the conference at the time deliberately stating half-truths, should have been among those police officers who, like their subordinates, should bear criminal responsibility, as well as their subordinates, if not for abuse of office, for declaring false. Because the law considers every inaction of an official as abuse of duty as well as committing wrongdoings. At that time in the city of Elbasan, together with two current colleagues Jul Kasapi and Eni Ferhati, we insisted on asking the highest official of the state police about the crime a few hours before the elections, the continuation of the police and the exchange of firearms and for questions in response to some lies. (which you can follow in the then video of the public statement of the officials)

To stay in the context of April 22, 2021, the conflict was announced by the citizen Arjan Hoxha, introduced as the head of security of the electoral headquarters of PD, Elbasan since there was an incident with several people. For everything that happened afterwards, the highest official of the Albanian police did not show that in reality the police did not act and was watching. They parked the cars in front of the vehicle without license plates of the citizen Mehmet Greca, for whom the Voter volunteer Arjan Hoxha suspected that he was distributing the list of names and for this reason he asked the police for help.

Statement Ard Veliu (April 22, 2021);: - After the arrival of the Police forces, the conflict that started earlier escalated to the use of weapons and as a result the citizen Pjerin Xhuvani was killed and the citizens Emiljan Prenga, Pavlo Vuksani were injured, Eltjon Bodinaku and the police officer of the special force "Eagles", Xh. S.

E vërteta sipas gjykatës : - nga ana e punonjësve të policisë nuk është vepruar me shoqërimin e Mehmet grecës dhe në këtë moment kanë ardhur në vendngjarje makinat Land Rover nga e cila ka dalë shtetasi MARIO CELA dhe më pas ka ardhur mjeti Mercedez benz prej nga ka dalë MARSEL ROKA dhe mjeti tjeter nga e cila ka dale KLEMENT XHAFERRI , dhe nje shtetas me kapele dhe syze me veshje ne ngjyre jeshile me lara praj nga ku kane zbritur GENTIAN SHARRA , ERALD LASKA, nga mjeti kane zbritur edhe viktima Pjerin XHUVANI, Elton Bodinaku dhe Luan Tabaku. Në këtë moment Elton Bodinaku është konfliktuar duke u sharë dhe shtyrë shtetasi Erjon Demushi I cili po filmonte. Sapo e ka parë këtë gjë personi nën hetim Arbër Paplekaj ëhstë afruar me shpejtësi dhe në drejtim të personave që po shanin duke u kapur me duar dhe duke folur me shtetasin Luan Tabaku. Më pas viktima Pjerin Xhuvani është afruar, futur në mes dhe ka filluar të shtyjë me duar personin nën hetim ( vrasësin e tij ) dhe pas tij janë afruar edhe Bodinaku dhe Klement Xhaferri dhe kanë vazhduar ta shtyjnë. Në vendngjarje në këto momente kanë qenë edhe punonjës të tjerë policie dhe nuk kanë ndërhyrë .Arbër Paplekaj në momentin që është shtyrë nga personat, tërhiqet mbrapa dhe nxjerr pistoletën me të cilën qëllon në drejtim të personave që po e qëllonin”

Në atë kohë drejtori I përgjithshëm nuk tregoi se realisht përpara syve të policisë gjendej dhe një person tjeter I rrezikshëm I veshur ushtarakisht , dhe me kapele dhe se si ndodhi përplasja cast pas casti. Gënjeshtra tjetër mes rreshtash lidhet me lënien e barrës vetëm një personi, të quajtur Arbër Paplekaj, dhe vetëm përkrahësve të një subjekti politik:

Ard Veliu 22 prill 2021: - “Nga këqyrja e vendit të ngjarjes janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale 20 gëzhoja të kalibrave 9 dhe 11.1 milimetra, 4 predha, tre furgonë me logo të subjektit politik Partia Demokratike, automjeti fuoristradë ML pa targa dhe një automjet tjetër tip Benz, 11 telefona celular, pamje filmike etj.”’

Por cfarë thotë gjykata përpara se të shkojë tek provat- nga krahu lindor I rrugës kryesore që përkon thuajse përballë vendit që ishte pozicionuar Arbër Paplekaj është qëlluar me dy armë të ndryshme nga persona të paidentifikuar që ishin në vendngjarje dhe ishin pjesë e dy partive politike

Ard Veliu, gënjeshtra 4( 22 prill)- “’Grupi hetimor nuk ka konstatuar sende të kundërligjshme apo të dyshuara se mund të përdoreshim për shitblerje të votës.”’

Gjykata :- u gjëtën 5 fletë me lista emrash dhe ID , 17 fletë formati, kopje kartash identiteti dhe pasaporta biometrike, 5 gurmë kopjues , formular patronazhi me emrin Met Dafllaku

Ard Veliu( 22 prill)- Policia e Shtetit do vijojë me forcën e ligjit për të mbajtur nën kontroll të plotë territorin, do të reagojë ligjërisht dhe proporcionalisht ndaj kujtdo që kërcënon, intimidon apo shkel ligjin dhe do të krijojë të gjitha kushtet që qytetarët shqiptarë të votojnë të lirë.

Gjykata: - Mos veprimi i trupës policore, në asnjë nga momentet e kësaj situate shkon deri aty sa në vendngjarje përdoren armë, vritet një shtetas, plagosen katër persona, ku një ndër ta është efektive e policisë së posacme Shqiponja.

In this conference, the general director Ardi Veliu guaranteed during that conference that the state police did not need frustration and stress but support, and that they should not be charged as the media was reporting. We have prepared all the necessary plans, said former Chief of Police Veliu, who at that time spoke about paramilitary groups, but not about the actions of the Police he led.

 

Most read