BREAKING NEWS

The name of betrayal is Edi Rama, this is how the Albanian prime minister is "stabbing Kosovo in the back", his voice in unison with the Serbs Vucic and Dacic

The name of betrayal is Edi Rama, this is how the Albanian prime minister is
x
BREAKING NEWS

The US envoy lands in SPAK and BKH after Altin Duman's surprise statements, prosecutors and special investigators are given full guarantees from Washington for the anti-corruption fight

The US envoy lands in SPAK and BKH after Altin Duman's surprise statements,
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta headed for prison, the "CEZ-DIA" affair sinks the former president, the file is an absolute priority of SPAK, a request to the court is expected

Ilir Meta headed for prison, the "CEZ-DIA" affair sinks the former
x
BREAKING NEWS

The USA opens "Pandora's Box", the Americans are supplementing with additional materials the "Gërdec" file that will sink the Berisha family, here is who is the witness who endangers Shkëlzen, details from SPAK's order letter are revealed

The USA opens "Pandora's Box", the Americans are supplementing
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha's son-in-law, Shkëlzeni's son, Ilir Beqaj, Frida Krifca, Belinda Balluku, Mirela Kumbaro in the list of SPAK files, Dumani warns of surprises for Arben Ahmetaj and a group of businessmen

Sali Berisha's son-in-law, Shkëlzeni's son, Ilir Beqaj, Frida
x
BREAKING NEWS

What is happening to the loyal "soldiers" of Prime Minister Rama, Balluku and Kumbaro, SPAK seizes the phones of their subordinates, the hard details are revealed

What is happening to the loyal "soldiers" of Prime Minister Rama,
x
BREAKING NEWS

The Rama file, the Albanian prime minister is asked by a prosecutor and an FBI official in New York and the unfortunate coincidence of McGonigal's guilty plea for the affairs of the head of government

The Rama file, the Albanian prime minister is asked by a prosecutor and an FBI
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari uncovers the truth about Ilir Meta's file in the FBI, it has nothing to do with the assassination of Tom Doshi, here is the behind the scenes played by Sali Berisha

Evi Kokalari uncovers the truth about Ilir Meta's file in the FBI, it has
x

Aktualitet

"The surprise blow they received at midnight"/ Journalist Lutfi Dervishi comes out with a strong reaction and appeals to Altin Dumani: Kiara's departure from "Big Brother VIP", a sign of doomsday. Wake up SPAK

"The surprise blow they received at midnight"/ Journalist Lutfi

By Lutfi Dervishi

Tirana woke up sleepy today and people still haven't recovered from the sudden blow they received at midnight. They did not receive this blow when Prince Vidi left, nor when Fan Noli left, nor when Ahmet Zogu left, nor when Mithat Frashëri left, nor even when Fatos Nano left.

This time it's different, we lost Kiara! In tears, she left the house of "Big Brother VIP" and her rival, Olta, remained inside. Drama, pain and emotions, hostages of feelings that hold your heart... The concern is not why she ran away, but because her lover, Luizi, had called not to leave her and now he risks being overwhelmed by worries.

This tragedy has revolted thousands of fans in Albania and wherever there are Albanians, that is, all over the globe. Fans have every right to be outraged. The man who found love between microphones and cameras today finds himself out of the most famous house, leaving him alone in his habitat: the Lion of the Albanians, Luiz! Grief and sadness are expected to give way to anger and revolt.

Protests are expected in front of the house with the slogans: "Without justice there is no peace!", "Give us back the Lion Queen!", "SPAK, act today, or never!", "Wake up Altin Dumani!", "Albanian, don't stay, but duku!"... The Bar Association of Albania is expected to assign a team of the best lawyers, who appear frequently on the screens, to sue them and those who took the lion's girlfriend out of the house and to investigate suspicions of a conspiracy.

Fans can boycott future seasons of "Big Brother" until there is a deep, sincere apology and the injustice is put right. A petition is circulating on social networks demanding new rules of the game to prevent the repetition of this tragedy in the future. Kiara's removal is an insult to every vote that was given to her. Good in the election, but the vote is not being respected even in the reality show.

Paralelisht është hapur një llogari për të mbledhur 200 mijë euro, dyfishin e asaj që do të marrë fituesi.

Grupi i hackerave iranianë ka premtuar se do të hakerojë faqen e “Big Brother VIP” dhe do t’i zëvendësojë fotot e Oltës me ato të Kiarës. Njerëzit priten të ngrenë çadra dhe nuk do të largohen nga çadra e drejtësisë derisa të plotësohen kërkesat e tyre.

Në një përpjekje për të qetësuar situatën qeveria ka ndërmend të shpallë tri ditë zie kombëtare, duke nisur nga nesër, e hënë 27 mars 2023. Flamujt do të ulen në gjysmë shtize dhe qeveria do të ofrojë shami falas për të gjithë fansat e përlotur. Qiri dhe lule do të vendosen në çdo shesh qyteti duke nisur nga sot në orën 20:00. Ata që kanë mbetur në “Big Brother” duhet të mbajnë një shirit të zi për një javë në nderim dhe si kompensim për largimin e padrejtë të Kiarës. Me vendim të Ministrisë së Arsimit do të ngrihet një statut i Kiarës pranë çdo universiteti në mënyrë që brezat e ardhshëm të frymëzohen nga dituria, mençuria dhe nga strategjitë e përdorura në lojë. Ministria e Shëndetësisë do të ofrojë seanca terapie me psikologë për gjithë fansat e traumatizuar. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet të shtyjë zgjedhjet e 14 majit në mënyrë që t’u japë kohë shqiptarëve të marrin veten nga kjo gjëmë e madhe. Tragjedia e mbrëmshme mund të krahasohet me mbytjen e Titanikut, rënien e Perandorisë Romake apo zhdukjen e dinozaurëve.

In the meantime, don't forget! The lion is still inside! He will now take revenge for all Albanians to bring the truth to the country and to do justice! Watch out, "Big Brother", this time you are being watched!

PS According to the latest announcements, Kiara's departure has demoralized even the Ukrainian troops at the front!

Most read