BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x

Aktualitet

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë

Industria e armëve në Shqipëri duket se është një mashtrim i madh, pasi të gjithë fabrikat janë shkatërruar. Pak ditë më parë ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, ka pranuara se Shqipëria do të kthehet në një vend ku do të prodhohen armatime. Shqipëria do të kthehet në një fabrikë armatimi për Ukrainën, sikundër presidenti Volodymyr Zelensky deklaroi gjatë samitit në Tiranë, se ka firmosur një marrëveshje me Ramën për prodhim armësh dhe municioni, duke dhënë sinjale se te ne do nisë prodhimi i armatimeve. Dhe në fakt ai që i ka vënë vulën është ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, i cili ka pranuara se do të ringrihen uzinat e dikurshme. Gjatë një interviste televizive, Peleshi deklaroi se po punohet për ringjalljen e kësaj industrie në vendin tonë. Sipas tij, nga kjo industri Shqipëria do të ketë përfitime ekonomike, por gjithashtu do forcojë dhe kapacitetet e saj mbrojtëse. Por të gjitha këto janë deklarata, pasi realiteti është krejt ndryshe, për shkak se të gjitha uzinat e kohës së diktaturës që prodhonin armë janë shkatërruara dhe ndërkohë gjithë materialet janë shitur për skrap. Kjo do të thotë se vënien në punë e fabrikave të armëve, paçka se do të sillte progres dhe rritje ekonomike, paralelisht do të kishte edhe një kosto të madhe, pasi pikë së pari duhet goxha investim monetar dhe logjistik që ato të jenë gati, për t’iu përgjigjur nevojave të Shqipërisë dhe vendeve të tjera që do të kërkojnë apo porosisin armë e municione të ndryshme luftuaka. Pra deri më tani deklarata janë shou dhe propagandë, pasi uzinat dhe fabrikat e armëve janë mbuluar nga ferrat dhe se ato janë kthyer në fjetore për minjtë apo ndonjë vend pelegrinazhi për nostalgjikët e sistemit komunist e madje vend ku narkotikët pinë racionin e tyre.

Reagon Naço

Por teksa ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi shprehet optimist, ka reaguar edhe kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare, Nasip Naço, i cili i ka dhënë një “shuplakë” atij. Ndërsa ishte i ftuara në një studio televizive, zoti Naço zbuloi se ka pasur shumë kërkesa nga kompani të huaja për të marrë me koncesion fabrikat e prodhimit të armëve, në mënyrë që t’i vënë në punë, por kjo gjë është penguar nga Ministria e Mbrojtjes. “Unë besoj që ka ardhur koha për ta rivënë në punë. Jo vetëm në Poliçan, por edhe Gramshi, Mjekësi në Elbasan. Vetëm Shqipëria është në konservim. Dhe është fatkeqësi për burokratët e Ministrisë së Mbrojtjes që nuk mendojnë që ta rivënë në punë, por në 30 vite kanë menduar për të zbrazur depot e ndërtuara para viteve ’90. Po ashtu, unë besoj që mënyrat janë të ndryshme, i takon këtyre burokratëve të Ministrisë së Mbrojtjes për ta zgjidhur. Për sa kohë të gjitha vendet e tjera e kanë të zgjidhur qoftë shtetëror qoftë në bashkëpunim shtet privat, apo duke e dhënë me koncesion. Ka dhjetra kërkesa për ta marrë me koncesion, kompanitë kanë qenë të huaja dhe vendase dhe ju takon këtyre burokratëve të zbatojnë ligjin, t’i kërkojnë dhe të zgjedhin. Jemi i vetmi vend në Ballkanin Perëndimor që sot nuk prodhojmë asnjë fishek. Unë nuk pretendoj që burokratët e kësaj ministrie të prodhojnë dronë është jashtë imagjinatës sime. Industria ushtarake është fitimprurëse. Fiton shtetit, fitojnë të gjithë ata qytetarë që do vihen në punë, përfiton industria ushtarake për nevojat tona të mbrojtjes, apo për t’i shitur. Nuk kërkojmë asgjë më shumë. I besoj vizionit të kryeministrit në këtë drejtim dhe deklaratave të tij”, deklaroi ai. Ndërkohë i interesuar më së pari për zonën që përfaqëson, Poliçanin, Naço thekson se banorët aty po e presin me interes të lartë riaktivizimin e fabrikës. Madje i vetëdijshëm për riskun që mbajnë këto investime, kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare, nuk do të shohë asnjë skenar fatkeq si ai i Gërdecit. “Jam deputet i zonës, ata njerëz që presin atje që të rivihet në punë, i kanë të gjitha kapacitetet. Këta e kanë më të lehtë ta shesin, ta çmontojnë dhe ta demontojnë për skrap, se sa ta rivendosin në punë dhe kjo s’ka asnjë fjalë tjetër se sa ‘burokratë’. Nuk dua që të krahasojë Gërdecin me kombinatin mekanik të Poliçanit, atje është demontuar dhe s’ka pasur asnjë gjë, janë njerëz të trajnuar dhe kanë eksperiencë në këtë drejtim”, nënvizoi Naço.