BREAKING NEWS

London activates the secret plan to reveal the connections of Albanian politicians with criminals, Lord Dingeman is coming to Tirana today, training SPAK prosecutors for money laundering and seizing property, here are the "VIP" names at risk, the Briti...

London activates the secret plan to reveal the connections of Albanian
x
BREAKING NEWS

Here's who gave the order to kill Servet Pëllumbi and how the state gangs led by General Agim Shehu ambushed us at Ura e Dajlani, Spartak Braho remembers the violence of '96 and reveals the conversation inside the car with the high official of the SP

Here's who gave the order to kill Servet Pëllumbi and how the state
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela and Petro Koçi confess the horror of May '96: How the socialists were raped, bloodied and tortured by order of Sali Berisha, SPAK to investigate the incident

Bujar Çela and Petro Koçi confess the horror of May '96: How
x
BREAKING NEWS

Pact to eliminate the Justice Reform, Berisha-Bardhi against the resolution, but become part of the special commission to escape from SPAK cells

Pact to eliminate the Justice Reform, Berisha-Bardhi against the resolution, but
x
BREAKING NEWS

The man who opposed the USA for the election of Altin Duman as the head of SPAK leaves, the way is opened for the well-known professor

The man who opposed the USA for the election of Altin Duman as the head of SPAK
x
BREAKING NEWS

Sensational, the well-known journalist of the chronicle warns of the arrest of Monika Kryemadhi and Flamur Noka, this is what is happening inside SPAK

Sensational, the well-known journalist of the chronicle warns of the arrest of
x
BREAKING NEWS

Here is the American "big punch" in the face of Sali Berisha, Frrok Çupi confesses the unsaid after the proposal of Argita as the head of "Rithemelim", from the murders under his power and the details from the night when he was elected president, how h...

Here is the American "big punch" in the face of Sali Berisha, Frrok
x
BREAKING NEWS

SPAK summons Bardhi for the Olsi Rama file, the fraud of the deputy of Reestablishment is revealed, he presented himself as a person in the know, not as a whistleblower

SPAK summons Bardhi for the Olsi Rama file, the fraud of the deputy of
x

Aktualitet

The massacre of Lushnja in 2017, the appeal of GJKKO confirms life imprisonment for Orgest Bilbilin and Anterio Kaloshi, also guilty of the assassination of Aldo Bare's nephew

The massacre of Lushnja in 2017, the appeal of GJKKO confirms life imprisonment

The appeal of GJKKO finally sentenced Orgest Bilbili and Anterio Kaloshi to life imprisonment yesterday, found guilty of the murder of Zamir Latif and Jurgen Hoxha, as well as the wounding of Bujar Turku and Marius Xhepexhi, in Lushnja in 2017. With a few changes, the Appeal has reconfirmed thus the maximum sentence for the 2 accused. Meanwhile, the GJKKO Appeal has sentenced him to 25 years in prison for the assassination of Xjulio Shkurti, Aldo Bare's nephew, thus changing the decision of the first instance that closed the case. Bilbili and Kaloshi were convicted as perpetrators of the Lushnja massacre, where they killed Zamir Latif and Jurgen Hoxha on October 11, 2017, but the target, Xjulio Shkurti, the nephew of Aldo Bare, the leader of the Lushnja gang, was spared. In addition to the charge of murder under qualifying circumstances of one or more persons, Bilbili and Kaloshi are accused of "Committing criminal offenses within the criminal group", "Unauthorized possession and production of weapons, explosive weapons and ammunition" as well as "Disturbance of public peace". We remind you that Anterio Kaloshi was arrested on August 13, 2020, after he and several other people had fired a firearm at the 'Voloreka' hotel in Pogradec, while he was wanted for the Lushnja massacre. Meanwhile, Orgest Bilbili was caught on April 10, 2020 in the area of ??Xhamllik in Tirana, who was injured by the police, after trying to leave. after, together with several other people, they had fired firearms in the direction of the 'Voloreka' hotel in Pogradec, while he was wanted for the Lushnja massacre. Meanwhile, Orgest Bilbili was caught on April 10, 2020 in the area of ??Xhamllik in Tirana, who was injured by the police, after trying to leave. after, together with several other people, they had fired firearms in the direction of the 'Voloreka' hotel in Pogradec, while he was wanted for the Lushnja massacre. Meanwhile, Orgest Bilbili was caught on April 10, 2020 in the area of ??Xhamllik in Tirana, who was injured by the police, after trying to leave.

How did the event happen?

A third person, Laert Haxhiu, who is still wanted by the police, is also accused of the Lushnja massacre, together with Bilbil and Kaloshi. According to the investigators, the target was Aldo Bare's nephew, Xjulio Shkurti, but he managed to escape the bullets in the bar after getting up from the table a few minutes earlier, while Zamir Latifi and Jurgen Hoxha remained victims, and Marjus Xhepexhiu and Bujar Turku were injured.

Who is Orgest Bilbili?

In October 2019, Orgest Bilbili, together with Lart Haxhiu, killed Besmir Hida, 40 years old, father of two children, who was executed in the center of the city of Lushnje while he was drinking coffee on the second floor of a bar. He is also involved in the event of September 11, 2017 near the Lushnje police where Jurgen Hoxha and Samir Latifi lost their lives. Bilbili is known as the accomplice of Laert Haxhiu in the murders of Lushnje in 2017, it turns out that he was sentenced to 7 years and 4 months in prison for drug trafficking. Together with Haxhiu, Orges Bilbili is also suspected of the assassination, where Xjulio Shkurti (grandson of Aldo Bare) and Sajmo Xhelili were injured, while he was also involved in the file of the Italian drug pilot Giorgo Riformato.

The trial for Shullaz

Ndërkohë procesi për Emiliano Shullazin dhe të pandehurit e tjerë është shtyrë dje. Sipas informacioneve, vendimi ka ardhur pasi do t’u jepet kohë avokatëve për të pyetur dhe ballafaquar me të penduarin Luftar Reçi. Gjykata e Posaçme, GJKKO, ka vendosur që të zhvillojë dje me dyer të mbyllura procesin ndaj Emiljano Shullazit, Indrit Rusit, Indrit Taullai, Lulzim Berisha, Plarent Dervishaj, Viktor Imeraj, të cilët do të përballen me Luftar Reçin, ky i fundit do të pyetet në cilësinë e dëshmitarit. Më herët Luftar Reci kundërshtoi përballjen live me Shullazin dhe anëtarët e tjerë të bandës së tij. Vetë Reçi përmes një letre nga burgu, i ka kërkuar gjykatës të dëshmonte përmes “Skype”. Të pandehurit akuzohen për vrasjen e Klodian Saliut dhe Vajdin Lamaj. Ndërkohë, avokati i Plarent Dervishaj tha se nuk ka arsye që të zhvillohet proces i mbyllur. “S’ka asnjë arsye të zhvillohet proces i mbyllur. S’ka të dhëna sekrete, pasi dëshmia e Reçit është e rremë”, tha avokati. I kundërt ka qenë argumenti i avokatja e Shullzit, i cili ka qenë pro vendimit të GJKKO. “Procesi me dyer të mbyllura. Mjaft me publicitet!”, tha përfaqësuesja ligjore e Shullazit. Po ashtu ai ka theksuar dërgimi i tij në gjykatë mund të jetë i rrezikshëm, teksa në dëshminë e tij ka thënë: “Ardhja ime në gjykatë është si të dërgosh qengjin mes ujqërve”. “Nuk kam më mundësi e as fuqi të paraqitem në gjyq. Kam ardhur 5 herë dhe gjyqi është shtyrë. Unë jam paraqitur për respekt të drejtësisë. Jam i sëmurë prej vitesh me diabet dhe probleme të tjera shëndetësore. Kërkoj të dëshmoj me skype. Nëse avokatët kanë dyshime, të jenë prezentë tek unë dhe 2-3 gazetarë. Kam arsye shëndetësore dhe sigurie vajtje-ardhje. Ardhja ime në gjykatë është si të dërgosh qengjin mes ujqërve”, thuhej në deklaratën e Reçit.