BREAKING NEWS

Edi Rama's letter to Blinken, like Mehmet Shehu's letter to Enver Hoxha before he committed suicide

Edi Rama's letter to Blinken, like Mehmet Shehu's letter to Enver
x
BREAKING NEWS

Today the fate of Sali Berisha is sealed for the 4 murders on the boulevard, this is who the jury is that has introduced "terror" to the orchestrators of the "January 21" massacre, and as a second accusation, it can lead the head of "Foltore" to prison

Today the fate of Sali Berisha is sealed for the 4 murders on the boulevard,
x
BREAKING NEWS

The four messages of Blinken that "shrunk" Edi Rama, the Prime Minister's letter to the secretary of DASH who will not stick their noses in the arrests of SPAK, here are the behind the scenes behind the pressures on justice

The four messages of Blinken that "shrunk" Edi Rama, the Prime
x
BREAKING NEWS

This is how much pensions will increase in April, 717,000 elderly people will benefit, details of the fund are revealed, how the rule for indexation is expected to change and the big change that the majority is preparing

This is how much pensions will increase in April, 717,000 elderly people will
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the list of Albanian UDB and KGB agents who took Bashkim Gazidede with him, why Ilir Meta and Kryemadhi abandoned the February 20 protest and the reason why SPAK is not putting Sali Berisha behind bars

Spartak Ngjela: Here is the list of Albanian UDB and KGB agents who took Bashkim
x
BREAKING NEWS

Here is the "bombshell" that Beqaj broke in SPAK about Ogerta Manastirliu, the "dark spot" for which the former minister is being investigated is revealed, the journalist reveals the behind-the-scenes, within a month the sterilization file goes to court

Here is the "bombshell" that Beqaj broke in SPAK about Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK new scheme to fight corruption at high levels, this is the strategy that BKH agents will follow to investigate officials after Rama's order to "block" the doors of offices and institutions

SPAK new scheme to fight corruption at high levels, this is the strategy that
x
BREAKING NEWS

March 16 radical reform of Edi Rama in SP, changes of district leaders and strong movements in the government after Manastirliu's call to SPAK, Gonxhe "rising star" in the Socialist Party

March 16 radical reform of Edi Rama in SP, changes of district leaders and
x

Aktualitet

Over 4 years since the earthquake tragedy in Albania, VOA: The responsibilities for the damage caused are still unclear

Over 4 years since the earthquake tragedy in Albania, VOA: The responsibilities

In Albania, 4 years after the earthquake that caused 51 victims and more than 1 billion euros in damages, the responsibilities for the damages remain unclear. The suspected perpetrators of abuses that are thought to have deepened the consequences of this natural disaster, in some cases have not yet been discovered, while for the most part they continue to face justice. According to documents obtained by the Voice of America from the investigation and trial processes, dozens of officials and former local officials are accused of abuse of office, falsification of documents and manslaughter. Meanwhile, the reconstruction program has been accompanied by criticism of the tendering procedures.

The investigative processes launched in Albania after the deadly earthquake of November 2019, according to a Voice of America analysis, give an unclear picture of the legal responsibilities for some of the destroyed housing.

The earthquake caused 51 victims, 50 of which in Durrës and Krujë. In both cities, investigations were launched into suspicions of abuses by local officials, builders and engineers.

The highest official facing justice for these consequences is Vangjush Dako, the former mayor of Durrës Municipality. He was arrested in June of this year and is accused by SPAK of abuse of office related to the procedures for the construction of a building damaged by the earthquake. Together with him in the special court, the prosecution sent the builder as well as several officials and former officials of the municipality of Durrës for trial.

According to the documents obtained by the Voice of America, the prosecutor's office of Durrës and Kruja have investigated about 20 defendants under charges of abuse of office, falsification of documents and manslaughter.

In the area of ??Durrës, where 26 citizens lost their lives, the prosecution sent 16 people for trial.

From the data of the trial files, among them are a number of officials, in the legalization sector, construction inspection, cadastre, as well as builders and engineers. The prosecution asked for prison terms for all of them. The court left this measure only for 4 defendants, while for the other 12, during the investigations, it decided to present themselves.

Organi i akuzës kishte kërkuar dënime nga 1deri në dy vjet burg, për 16 të pandehurit. Sot rezulton se 4 prej tyre janë shpallur të pafajshëm dhe 5 fajtorë. Prej të dënuarve, vetëm dy kanë kryer dënime me burg sipas kërkesës së prokurorisë, ndërsa për tre të tjerët, gjykata vendosi shërbim prove, ose punë të detyruar. Këto vendime janë apeluar si nga individët ashtu dhe nga prokuroria.

Për 7 të akuzuarit e tjerë, hetimet për dy janë pezulluar për shkak të hetimit në mungesë, dy kanë ndërruar jetë dhe për dy të tjerë, gjyqi nuk pas përfunduar ende në shkallën e parë në Durrës. Ndërsa për të dyshuarin e 7 hetimet janë pushuar.

Në Gjykatën e Apelit, sot ka një dosje voluminoze lidhur me këtë çështje dhe gjasat që ajo të merret në shqyrtim janë të pakta për shkak të numrit të lartë të dosjeve, mbi 37 mijë që presin shqyrtim.

“Për mua është një çështje e mbyllur. Në Gjykatën e Apelit ka 37 mijë dosje. Kjo gjykatë nuk ka asnjë nxitim për të shqyrtuar këto çështje, kur ka dhjetra të tjera ku rrezikohen afatet e paraburgimit për njerëz të botës së krimit, apo kur ka interesa të fëmijëve apo personave të moshuar, të cilët mund të presin nga gjykata aspekte të cakuara. Mendoj se nuk do të ketë asnjë surprizë, dhe në vendimin e Gjykatës së Apelit, por dhe në Gjykatën e Lartë”- u shpreh për Zërin e Amerikës, Klodiana Lala, gazetare.

Zona tjetër më e dëmtuar nga tërmeti ishte Thumana me 24 viktima. Edhe prokuoria e Krujës regjistroi 12 proçedime penale.

Një prej tyrelidhet me përgjegjësitë për shembjen e dy pallateve në Thumanë ku humbën jetën 24 personat. Kjo çështje është në hetim dhe ende nuk ka asnjë të akuzuar.

“Ka patur një dyshim të fortë që dy pallatet mund të ishin dëmtuar nga tërmeti i shtatorit të po atij viti. Kjo nuk u pranua asnjëherë nga institucionet. Është një hetim që nuk ka dhënë ende rezultate deri tani”- vijoi Klodiana Lala, gazetare.

Edhe për 5 procedime të tjera në lidhje me dëmtimet e disa pallateve dhe të një shkolle në zonën e Krujës ende nuk kanë autor.

5 procedime penale janë pushuar, ndërsa vijon hetimi dhe gjykimi për një proçedim me 5 shtetas, që akuzohen për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentash.

Ndërkaq edhe prokuroria e Tiranës, ku u regjistrua vetëm një viktimë nga tërmeti, ka marrë në hetim mbi 40 persona dhe ka dërguar për gjykim 14 prej tyre si dhe 4 shoqëri ndërtimi për ndërtim pa leje, falsifkim dokumentash dhe mashtrim.

Por edhe 4 vjet pas tërmetit, autorët e dyshuar për abuzimet që mendohet se thelluan pasojat e kësaj fatkeqësie natyrore, në disa raste ende nuk janë zbuluar, ndërsa në pjesën më të madhe vijojnë të përballen me drejtësinë.

Veç viktimave, tërmeti shkaktoi edhe një dëm ekonomik prej më shumë se 1 miliard eurosh, gati sa një e katërta e buxhetit shtetit të vitit 2019.

Në shkurt të vitit 2020 konferenca e donatorëve në Bruksel ofroi 1 mld e 115 milionë euro, ndihma dhe kredi për përballimin e pasojave të tërmetit në Shqipëri.

Qeveria shqiptare miratoi një ligj të posaçëm dhe ngriti një Ministri të re, atë të rindërtimit, për të udhëhequr programin, i cili përfshin ndërtimin e objekteve të shkatërruara.

Në krye të saj ishte Arben Ahmetaj, deri në korrik të vitit 2022 kur u shkarkua nga detyra e Zv. Kryeministrit. Programi i rindërtimit kaloi në varësinë e Ministrisë së Infrastrukturës. Zoti Ahmetaj, është në kërkim ndërkombëtar nën akuzë nga SPAK për korrupsion, pastrim parash, dhe fshehje të pasurisë. Hetimet ndaj tij nisën për rastin e inceneraorëve.

Sipas të dhënave zyrtare, kostoja totale e rindërtimit është llogaritur rreth 117 miliardë lekë ( rreth1 miliardë euro), prej tyre janë disbursuar rreth 80.6 miliardë lekë ( rreth 660 milionë euro) nga buxheti i shtetit ku përfshihen dhe 2.5 miliardë lekë grante të huaja ( rreth 21 milionë euro). Ndërkaq 8.5 miliardë lekë (mbi 70 milionë euro) janë paguar për bonusin e qerasë për familjet e dëmtuara.

Përfaqësues të opozitës janë kritikë dhe thonë se qeveria nuk arriti të thithë fonde mjaftueshëm nga konferenca e donatorëve.

“ Nga qeveria shqiptare ka patur mungesë angazhimi, mungesë dëshire le të themi dhe arrogancë për të marrë këto fonde me kredi të buta me norma interesi të buta duke preferuar të tenderonte nga buxheti i shtetit”- u shpreh për Zërin e Amerikës Jorida Tabaku, deputete e PD.

Gjatë një interpelance në parlament në mars të këtij viti Ministrja e Financave në atë kohë Delina Ibrahimaj shpjegoi arsyet e financimit më së shumti nga buxheti i shtetit për programin e rindërtimit.

“ Ne nuk i kemi thënë jo kredive. Shumica e kredive që u vunë në dispozicion në konferencën e donatorëve ishin kredi që do të rialokoheshin drejt rindërtimit. Një nga arsyet pse proçesi i rindërtimit u financua nga fondet e buxhetit të shtetit lidhej me nevojën për të ndërhyrë në mënyrë emergjente”- argumentoi Delina Ibrahimaj, Ministrja e Financave dhe Ekonomisë në mars të këtij viti.

Nga ana tjetër ekspertë të financave publike i kanë kritikuar proçedurat e përshpejtuara për tenderat e programit të rindërtimit, që sipas tyre shmangin garën dhe rrisin mundësinë për klientelizëm. Open Data

Albania e mbështetur nga 28 deputetë të opozitës e paditi në Gjykatë Kushtetuese aktin normativ me fuqinë e ligjit ku mbështetej ky program, por gjykata në korrik të vitit 2022 nuk kishte numrin e mjaftueshëm të gjyqtarëve për vendimarrje dhe ankesa u konsiderua e rrëzuar. Zyrtarët nuk i pranojnë kritikat se në proçesin e tenderimeve për programin e rindërtimit ka favorizime dhe klientelizëm, por disa zhvillime të kohëve të fundit në fushën e hetimit hedhin dyshime të reja.

Në aktin normativ parashikohet skualifikimi e çdo operatori ekonomik nëse është ose ka qenë dënuar me vendim të formës së prerë për një sërë veprash penale përfshirë edhe krimet në fushën e narkotikëve. Por ky parashikim në ligj, siç shprehet drejtorja ekzekutive e Open Data Albania Aranita Brahaj, dyshohet se është shkelur.

"SPAK has given a decision, an order and the court has approved it. It is the case of a citizen in international search. He was convicted in Spain for organized crime and international drug trafficking, who had businesses in Albania. At the moment when the reconstruction tenders started, this company won several important contracts in two main municipalities of the country. Also during this year we have another lawsuit, which went to SPAK from DP. There is a large number of reconstruction tenders listed there and it asks the prosecution to investigate if here we are in the conditions where the money from public contracts has been used to help companies, which are in business and to clean the products of criminal offenses"- said Aranita Brahaj, executive director of Open Data Albania, for VOA.

The reconstruction program has not yet been completed and as the authorities announce, 80% of the funds provided for it have been disbursed. Asked by the Voice of America about a deadline for when it is expected to be completed, officials of the Ministry of Infrastructure said that it is dynamic and that they cannot predict a deadline./ VOA

Most read