BREAKING NEWS

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet nga roli i Drejtuesit Politik për Qarkun e Shkodrës: Pas një reflektimi të thellë... (DEKLARATA)

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet
x
BREAKING NEWS

Vrasja e bujshme e ish policit Santiago Malkos/ GJKKO merr vendimin, ja sa vite burg caktohet për autorin

Vrasja e bujshme e ish policit Santiago Malkos/ GJKKO merr vendimin, ja sa vite
x
BREAKING NEWS

Kush ia dha armën me mulli shumë të rrallë dhe të shtrenjtë 17-vjeçarit në Lezhë? “Po e them për herë të parë”/ Eksperti zbardh detajet tronditëse: Një e ngjashme vrau bankierin Artan Santo

Kush ia dha armën me mulli shumë të rrallë dhe të
x
BREAKING NEWS

Pastrim parash të miliona eurove/ Gjykata merr vendimin për shoferin dhe kunatin e Rezar Taçit

Pastrim parash të miliona eurove/ Gjykata merr vendimin për shoferin
x
BREAKING NEWS

PS bën lëvizjen e rëndësishme brenda kësaj jave, Blerina Gjylameti zbardh vendimin më të fundit

PS bën lëvizjen e rëndësishme brenda kësaj jave,
x
BREAKING NEWS

Afera e inceneratorëve/ Pas arrestimit të Lefter Kokës, SPAK ‘fundos’ edhe këto dy biznesmenë të njohur

Afera e inceneratorëve/ Pas arrestimit të Lefter Kokës, SPAK
x
BREAKING NEWS

“Jeni të pushuar në vend nëse...! Skuth. Gjithmonë ma dh*et muhabetin”/ Gazetari i njohur bën rrëfimin e rrallë, tregon sherrin e Azem Hajdarit me një ish-të përndjekur: Donte ta arrestonte, ja si ia punuam

“Jeni të pushuar në vend nëse...! Skuth. Gjithmonë ma
x
BREAKING NEWS

Moti bën kthesën e madhe/ Meterologia Tanja Porja tregon detajet si do të jenë 10 ditët e para të SHKURTIT dhe kur do të jetë prezent i ftohti artik?

Moti bën kthesën e madhe/ Meterologia Tanja Porja tregon detajet si do
x

Aktualitet

Mjekja jep informacionin e rëndësishëm: Një virus tjetër i quajtur “Koksaki” po përhapet me shpejtësi në Shqipëri! Ja vendet më të prekura (Simptomat dhe trajtimi)

Mjekja jep informacionin e rëndësishëm: Një virus

Veç virusit Covid-19 dhe një virus tjetër i quajtur “Koksaki” po përhapet gjerësisht në vendin tonë dhe prek kryesisht fëmijët nga mosha 0-4 vjeç. Pediatrja Brati listoi disa nga simptomat që shfaq ky virus dhe shkaktarin që e shkakton atë.

“Virusi Koksaki ka rreth një muaj që qarkullon në vendin tonë dhe preken kryesisht fëmijët e çerdheve dhe kopshteve. Është një virus i njohur për ne para pandemisë, por jo kaq shumë i përhapur. Shkaktar kryesor i saj është virusi “koksaki”. Simptomat janë dalja e puçrrave në gojë dhe pastaj përhapen edhe në pjesë të tjera të trupit, temperaturë, anoreksia, etj”, u shpreh doktoreshë Brati.

Ndër të tjera ajo theksoi se virusi “Koksaki” nuk ka nevojë për lyerje me pudër apo krem, pasi mund të shërbej më shumë për përhapjen e infektimit.

“Virusi Koksaku nuk ka nevojë për antibiotik. Gjëja primare për fëmijët të cilët janë të prekur nga ky virus është dhënia e medikamenteve për uljen e temperaturës. Nuk pranon lyerje me pudër apo me krem, sepse mund të bëjë që infektimi agravon, por mjafton të jetë higjiena e pastër dhe të merret mjekimi i duhur nga mjeku. Është një mjekim që zgjatë maksimumi deri në 5 ditë”, tha Brati.

Më tej ajo u bëri thirrje prindërve, edukatoreve dhe çerdheve në rast se evidentojnë një nga simptomat e përmendura më lartë, t’i drejtojnë fëmijët e tyre tek mjeku.

“Në qoftëse fëmija shfaq temperaturë dhe qëndron dy deri në tre ditë pa gjumë, u bëj thirrje nënave që fëmijët duhet t’i drejtojnë pranë mjekut për t’u vizituar. Kjo vlen edhe për kopshtet dhe çerdhet nëse fëmijët shfaqin këto shenja duhet të izolohen fëmijët dhe zgjat nga 7-10 ditë”, u shpreh doktoreshë Brati për ORA News.

 

Më të lexuarat