BREAKING NEWS

Today the security measure is given for the former mayor Vangjush Dako, his lawyer arrives at SPAK

Today the security measure is given for the former mayor Vangjush Dako, his
x
BREAKING NEWS

With handcuffs in his hands, Vangjush Dako, surrounded by policemen, entered the court

With handcuffs in his hands, Vangjush Dako, surrounded by policemen, entered the
x
BREAKING NEWS

What is expected? Grenell warns the citizens of Kosovo: Prepare for serious consequences...

What is expected? Grenell warns the citizens of Kosovo: Prepare for serious
x
BREAKING NEWS

"Gërdeci", the file that burns Sali Berisha and his son, the families of the victims are accepted as parties in the process, what is expected to happen with Zeni and Mediu, the USA monitors the judicial process

"Gërdeci", the file that burns Sali Berisha and his son, the
x
BREAKING NEWS

The Parliament meets today, the opposition MPs call Minister Kushi to the interpellation, here is what is expected to be discussed

The Parliament meets today, the opposition MPs call Minister Kushi to the
x
BREAKING NEWS

Will you direct the elections for the head of the DP? Bardhi is surprised by the answer

Will you direct the elections for the head of the DP? Bardhi is surprised by the
x
BREAKING NEWS

Today's exchange rate / Euro and pound falling drastically, here's what's happening with other currencies

Today's exchange rate / Euro and pound falling drastically, here's
x
BREAKING NEWS

Bad break between the Democrats in the studio: Until yesterday you were eating popcorn in the campaign, you can't...

Bad break between the Democrats in the studio: Until yesterday you were eating
x

Aktualitet

From the arsenals of weapons and tons of drugs, the State Police makes a monthly balance, with hundreds of arrests

From the arsenals of weapons and tons of drugs, the State Police makes a monthly

The State Police has made the balance sheet for the month of January.

During this month, 94 police operations were completed, while 564 citizens were arrested, 69 of whom were wanted nationally or internationally.

This new year of work, objectives and challenges, found the Police employees, engaged, reliable and professional near the citizens, to mark the beginning of an intense year in terms of:

?prevention, identification and attack of illegalities, in order to guarantee the rule of law;

?investigative work in real time, to unravel the crimes that happened before and bring their perpetrators to justice;

? cutting off the roads through which crime can penetrate the community;

?implementation in the State Police of new strategies and impulses, in order to fully and effectively fulfill functional tasks,

? as well as applying a new approach to relations with citizens, international partners and the media.

During the month of January 2023, 94 police operations were finalized, based on informational intelligence and in cooperation with law enforcement agencies inside and outside the country.

For activities contrary to the laws of the country, during this month, 564 citizens were put in handcuffs, 69 of whom were wanted nationally or internationally.

Distributed in every corner of the country, the structures of the State Police, in the center and in the districts, have been deployed in the front against organized crime and crimes in general. As a result, during this month, the following were identified and hit:

203 cases of criminal activities in the field of narcotics;

94 cases of weapons possession without a permit;

120 cases of economic crimes;

83 cases of criminal activities aimed at illegal border crossing;

25 cases of illegal organization of gambling.

During the month of January 2023, operations and mega-operations, strikes and response in flagrante conditions, preventive work and investigative work were finalized with the aim of shedding light on the crimes that happened before, as a result of which the following were seized:

3 arsenalë armësh, 36 armë zjarri, 6 armë gjahu, pistoletë paralizuese, granata dore, 2 jelekë antiplumb, 2 jelekë shpëtimi, 2 palë dylbi me rreze të largët, një helmetë, një hark luftarak, pajisje si të Policisë dhe 508 kamera të instaluara në qarqe të ndryshme, për të grumbulluar informacion për kontigjentë kriminal;

mbi gjysmë milioni euro të sekuestruara gjatë operacioneve, rreth 1 milion euro pasuri me burim krimin, 12 milionë lekë, mbi 75 000 euro në kufi, aksesorë floriri, mbi 62 000 litra naftë e kontrabanduar, më shumë se 30 000 euro barna të kontrabanduara, 763 celularë të kontrabanduar, pajisje kompjuterike që i shërbenin veprimtarive kriminale në call center-a dhe të lojërave të fatit, 1500 l gaz, qindra steka me cigare, 7 skulptura, mallra të shumëllojshme të kontrabanduara dhe dokumente false;

83 kilogramë kanabis, qindra doza, 511 fidanë dhe bimë narkotike, qindra doza kokaine e heroine, si dhe 1007 tableta ekstazi.

Gjithashtu, janë evidentuar dhe bllokuar 6 ambiente ku kryheshin veprimtari të ndryshme kriminale, prej tyre: 1 magazinë ku mbaheshin lëndë radioaktive dhe kimike, 2 ambiente ku kultivohej kanabis, 1 ambient ku mbahej një arsenal prej 12 armësh zjarri dhe 2 ambiente ku mashtroheshin shtetas të ndryshëm, përmes call center-ave.

Punonjësit e Policisë së Shtetit janë guardianët e sigurisë publike dhe impakti i punës së tyre të përditshme shtrihet në çdo kapilar të jetës.

Gjatë muajit janar, janë finalizuar një sërë megaoperacionesh, të cilat kanë patur një ndikim të lartë publik, kanë rritur sigurinë e jetës dhe të pronës së qytetarëve, si dhe kanë rritur gjithashtu, imazhin e Policisë së Shtetit, te qytetarët dhe partnerët.

Hetime të thelluara intensive dhe punë gjurmuese, për të zbardhur 3 vrasje të ndodhura gjatë periudhës 2019-2022. Operacionet “Komploti”, “Eagle Eyes” dhe “Deepened”, të zhvilluara në qarqet Tiranë, Durrës dhe Dibër, identifikuan dhe vunë në pranga 9 shtetas, për vepra të rënda penale ndaj jetës. 2 shpërthime me eksploziv, të ndodhura në Shkodër, në vitin 2020, u zbardhën dhe u dokumentuan ligjërisht.

Megaoperacioni “Fijet”, i iniciuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, çmontoi 508 kamera në të gjitha qarqet e vendit dhe vuri në hetim 101 shtetas, për instalimin e tyre në kundërshtim me ligjin. Megaoperacioni vijon.

Megaoperacioni “Krahët e krimit” bllokoi 2 ambiente ku kultivohej kanabis dhe 1 ambient ku mbahej një arsenal armësh zjarri, të gjitha këto për llogari të grupeve kriminale në Durrës.

Si rezultat i hetimeve të thelluara në kuadër të megaoperacionit policor të koduar “Golden Bullet”, gjatë këtij muaji, u konfiskuan 5 ambiente dhe 4710 m2 sipërfaqe toke, në pronësi të shtetasit F. Ç., të kërkuar ndërkombëtarisht, për vrasje të dyfishtë.

Operacionet antidrogë “Indicia” dhe “Cërriku 2023”, të finalizuara në Kukës dhe në Elbasan, rezultuan me sekuestrimin e rreth 80.5 kg kanabis, 1 arme zjarri, 4 armëve të gjahut dhe 1 arme sportive. Për këto operacione u vunë në pranga 3 shtetas, të huaj dhe shqiptarë, që tentuan të trafikonin apo të shitnin lëndë narkotike.

Në kuadër të operacionit “Step by step”, u zbardh brenda 48 orëve, vjedhja me armë zjarri, e një shume parash në një dyqan në Durrës, dhe u vunë në pranga 2 autorët me precedent të mëparshëm kriminal.

Sekuestrimi i 2 arsenalëve të armëve në Lezhë dhe në Durrës, parandaloi ngjarje të rënda kriminale dhe zeroi mundësinë e kontigjentit kriminal, për kryerjen e veprave të ndryshme penale.

Megaoperacionet e një intensiteti dhe profesionalizmi të lartë nga strukturat qendrore për hetimin e krimeve ekonomike, “Signal” dhe “Subjekti”, shkatërruan 2 grupe kriminale dhe arrestuan 6 anëtarë të tyre, që mashtronin në subjekte tregtare, për të marrë shuma të konsiderueshme parash. Këto 2 megaoperacione sollën gjithashtu, sekuestrimin e mbi 153 000 eurove.

Megaoperacioni multistrukturor “Geni” vuri në pranga 13 shtetas, të huaj dhe shqiptarë, që u kapën në tentativë për të kontrabanduar përmes 2 peshkarexhave, 62 000 litra naftë.

2 fazat e megaoperacionit “Inside” goditën me ashpërsinë e ligjit, një rast vjedhjeje të rreth 500 000 eurove.

Shërbim cilësor dhe korrekt i punonjësve të Policisë Rrugore, si dhe monitorim i akseve në të gjithë vendin, me pajisje të logjistikës bashkëkohore, me qëllimin e vetëm, parandalimin e ngjarjeve rrugore, me pasoja për jetën dhe shëndetin e qytetarëve. Si rezultat, gjatë muajit janar, janë pezulluar 1324 leje drejtimi, për shkelje të normave të shpejtësisë dhe konsumim të alkoolit, si dhe janë vënë në pranga 166 drejtues mjetesh, për drejtim të mjetit, në gjendje të dehur dhe pa leje drejtimi.

Vëmendje e veçantë ndaj mjedisit, në çdo qark. Planet operacionale masive në Durrës, Vlorë, Berat dhe Dibër, mundësuan mbrojtjen dhe lirimin e sipërfaqeve të shpërdoruara të tokës, ndëshkimin e subjekteve të cilat kryenin veprimtari tregtare duke dëmtuar asetet mjedisore, si dhe frenuan ndotjen e ajrit dhe të ujërave.

In addition, the Police officers showed dedication, humanity and professionalism, being present during the month of January, in every region of the country, in dozens of awareness-raising and informational activities, citizen initiatives and aid and rescue operations, towards various citizens who encountered problems due to of weather conditions, but not only.

Police structures throughout the country continue to be engaged 24/7, to prevent and attack illegalities, to guarantee public safety, as well as to extend the hand of alliance and cooperation to citizens and international partners, to the general good.