BREAKING NEWS

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's visit: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli and Ridvan Bode have been put on the US "blacklist", here's what the Americans are preparing

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are
x
BREAKING NEWS

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration of former spies in Sali Berisha's DP, the bases where they were trained and the secret orders they received from the fascist government in Belgrade, the researcher of former comm...

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration
x
BREAKING NEWS

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights begin, believers try to drive the mufti of Tirana to the "Dine Hoxha" mosque, Bujar Spahiu is also in danger, threats to the life of the leader of the Muslim Community are disclosed

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights
x
BREAKING NEWS

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj speaks openly, from the conviction of Sali Berisha, the imprisonment of Fredi Beleri, to the escape of Arben Ahmetaj and SPAK's investigations against Ilir Beqaj, this is what is exp...

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991: Here is Ramiz Ali's plan to bring down the bust of Enver Hoxha, how they secretly released the bolts, Berisha's infiltration and the role of Hekuran Isai, most of the students...

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991:
x
BREAKING NEWS

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the unsaid: Here's what happened on February 20, 1991, from Adil Çarçani's alarming phone call about the disappearance of the video, the role of Sali Berisha, Ramiz, Nexhmije, the ...

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor Erion Veliaj reacts for the first time and shows how the truth is, calls his attacks slander and asks him to become a man and face justice

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor
x

Aktualitet

SKY wiretapping/ New details from the file are revealed, how Talo Çela's brother was executed by Nuredin Dumani

SKY wiretapping/ New details from the file are revealed, how Talo

The murder of Klevis Kapllani in Sinaballaj of Rrogozhina was carried out while he was talking through the "SKY" application with Nuredin Duman. Kapllani was waiting for Duman's two friends, Besian Xixha and Enver Diva, to take him a "Benz" type car, which would be used for the beating of Dine Çami and Elton Kila in Elbasan. But after receiving the news of Kapllani's murder, Dumani has urgently traveled from Elbasan towards Sinaballaj, seeing from a distance the death of his friend, whom he had used to place the "TT" type weapon in Sei Manahasa's service station in Peqin. This weapon was used by Skerdi Tase in the murder of Emiljano Ramazan in July 2020.

Shocked by what had happened and what he had seen, Duman returns to Elbasan, meeting with his financier, Erjon Alibej, and together they agree to respond very quickly to the rival group. They investigate coldly and quickly, coming to the conclusion that the murder of Klevis Kapllani was committed by Seit Manahasa and Talo Çela.

According to the journalist Elton Qyno, in the inability to catch and hit Manahasa, who in September 2020 was in prison due to the trap set by Dumani and Erjon Alibej with the "TT" pistol and the inability to find Talo Çela, fall agreed to focus their counterattack precisely on Bujar Çela, Talos' brother, who worked as a taxi driver and had never committed a single crime in his life.

The mobilization of the group was carried out in record time, where within 24 hours, 60,000 euros were found for payment, weapons and a stolen "Renault" type vehicle, which the group took from Ervis Martinaj. On September 15, 2020, Klevis Kapllani was killed, while a day later on September 16, 2020, Nuredini met with Enver Diva and Besmir Xixha in the village of Pajovë.

For the murder of Bujar Çela, they had provided Duman with a "Renault" type vehicle, which Ervis Martinaj had left for him. According to Dumani, Martinaj wanted to use this vehicle in a criminal event, but because of the discovery he withdrew, leaving the car in the Fushë-Kruja area, to Enver Diva and Besian Xhixha.

Nga hetimet e kryera nga SPAK rezulton se automjeti tip “Renault” ishte futur në territorin shqiptar nga Pika e Kalimit Kufitar Morinë nga Gëzim Haziri, i cili është nga qyteti i Kukësit. Sipas dosjes së prokurorisë Haziri ka mjaft hyrje-dalje në kufi me shtetasin Bujar Hasani alias Lika, person me precedent kriminal i vrarë më datë 30 maj 2020 dhe lidhje e afërt e Ervis Martinaj, dhe Alket Xhixha, vëllai i Besian Xhixhës, i arrestuar në flagrancë disa vite më parë për “Vrasje të mbetur në tentative” në dëm të shtetasit Bujar Kullaj, ngjarje e ndodhur në kryqëzimin e rrugës së fshatit Larushk dhe “Mbajtje pa leje të armëve luftarake”.

Këto fakte mbi automjetin “Renault” të përdorur në ekzekutimin e Bujar Çelës, mbështesin deklarimin e Nuredin Dumani i cili ka pohuar se: “…çunat (fjala për Besmir Xhixhën e Enver Divën) më thanë që kishin një “Renault” që ja kishin marrë Ervis Martinaj dhe se kjo makinë ishte planifikuar për tu përdorur në një ngjarje tjetër, por ishte parë shumë herë në atë zonë dhe nuk mund të përdorej, prandaj ja dhanë çunave…”.

Dumani tregon se një ditë pasi ishte vrarë Klevis Kapllani, në 16 shtator 2020 takohet me Xhixhën dhe Divën në Pajovë dhe këtë natë së bashku ndenjtën deri rreth orës 04:00 të mëngjesit të datës 17 Shtator, në mbikqyrje dhe pritje të Bujar Çelës të dilte nga banesa.

Rreth kësaj orëve të mëngjesit, kur dhe shkonte të pinte kafenë e mëngjesit tek një bar kafe,të cilën Nuredinit ia kishte pas treguar më parë Eljo Bitri. Gjatë kësaj periudhe Bitri ishte një person që luante me dy krahët,pasi ishte njeri i afërt me Talo Çelën, por njëherazi informonte dhe Nuredinin për gjithçka.

Bujar Çela, është qëlluar me 15 plumba në ambjenet e kafes tek rreth-rrotullimi i Bradasheshit në Elbasan duke mbetur i vdekur në vend. Dy vite nga kjo vrasje, Dumani ka çuar prokurorët e SPAK në vendin e kanalit të ujrave të zeza, ku kishte hedhur armët e vrasjes së Çelës, por ato nuk u gjendën.

“…pistoleta që më kishte falur Talo Çela, mu bllokua teksa po qëlloja vëllain e tij, Bujar Çela”. Bujari nuk kishte vdekur akoma por unë e doja të vdekur. Meqenëse mua mu bllokua arma që kisha thërras Besin që ishte shofer dhe i thash: “…hajde më sill armën…”.

Më tha: “…ça të bëj…?” Unë i thashë: “…godite në kokë…?. Ai qëlloi dy herë me pistoletë 9 mm nuk e mbaj mend llojin e armës. Jemi larguar direkt pastaj secili me makinën e vet në drejtim të Peqinit ku unë ika shumë para dhe prita sa të vinin çunat me “Renault”.

Kur i pashë ja bëra me shenjë që të ktheheshin tek vendi ku do digjeshin makinat. Çunat e futën makinën te tuneli, nën urën e shinave të trenit dhe e dogjën dhe që të 2 erdhën te makina ime tip Benz. U larguam deri në Fushë-Krujë me benzin. I kemi renë nga Peqini në Rrogozhinë më pas në Durrës – Vorë me destinacion Fushë-Krujën.

I left the gas in the parking lot of a building in front of the police station in Fushë-Kruje and told the chunas to take gas to Soni Rreç, because it is of no use to us, in the sense that I would not buy it. We threw the 9 mm pistol and a 7.65 mm Uzi Pistol into the canal that is located on the secondary road in Plepa, on the secondary road canal when it comes from Shkëmbi i Kavaja to Plepa, above the main road. Meanwhile, the pistol that Talo Çela had forgiven me and that he blocked from me, I gave it to Enver Diva after he asked me to.

It was a "Zastava" pistol with a silencer. After the tracks where the roundabout is, we turned right and dropped our weapons. Erjoni brought my money through a person in Vora, where I took out Enver and Besi to get the money as far as I remember. The money came to me and I divided it between the two of them. I did not keep any lek. Both received 30,000 Euros per head. I then left for Kosovo. I wrote to Arjan about this event..." - said Dumani.