BREAKING NEWS

The name of betrayal is Edi Rama, this is how the Albanian prime minister is "stabbing Kosovo in the back", his voice in unison with the Serbs Vucic and Dacic

The name of betrayal is Edi Rama, this is how the Albanian prime minister is
x
BREAKING NEWS

The US envoy lands in SPAK and BKH after Altin Duman's surprise statements, prosecutors and special investigators are given full guarantees from Washington for the anti-corruption fight

The US envoy lands in SPAK and BKH after Altin Duman's surprise statements,
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta headed for prison, the "CEZ-DIA" affair sinks the former president, the file is an absolute priority of SPAK, a request to the court is expected

Ilir Meta headed for prison, the "CEZ-DIA" affair sinks the former
x
BREAKING NEWS

The USA opens "Pandora's Box", the Americans are supplementing with additional materials the "Gërdec" file that will sink the Berisha family, here is who is the witness who endangers Shkëlzen, details from SPAK's order letter are revealed

The USA opens "Pandora's Box", the Americans are supplementing
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha's son-in-law, Shkëlzeni's son, Ilir Beqaj, Frida Krifca, Belinda Balluku, Mirela Kumbaro in the list of SPAK files, Dumani warns of surprises for Arben Ahmetaj and a group of businessmen

Sali Berisha's son-in-law, Shkëlzeni's son, Ilir Beqaj, Frida
x
BREAKING NEWS

What is happening to the loyal "soldiers" of Prime Minister Rama, Balluku and Kumbaro, SPAK seizes the phones of their subordinates, the hard details are revealed

What is happening to the loyal "soldiers" of Prime Minister Rama,
x
BREAKING NEWS

The Rama file, the Albanian prime minister is asked by a prosecutor and an FBI official in New York and the unfortunate coincidence of McGonigal's guilty plea for the affairs of the head of government

The Rama file, the Albanian prime minister is asked by a prosecutor and an FBI
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari uncovers the truth about Ilir Meta's file in the FBI, it has nothing to do with the assassination of Tom Doshi, here is the behind the scenes played by Sali Berisha

Evi Kokalari uncovers the truth about Ilir Meta's file in the FBI, it has
x

Aktualitet

The wiretapping reveals the scheme, how cannabis is being cultivated in the villages of Kruja

The wiretapping reveals the scheme, how cannabis is being cultivated in the

8 people were arrested and 5 others are wanted after a 3-year investigation against a group that was involved in the cultivation of cannabis in the mountainous area of ??Kruja.

The media have published parts of the investigation file where they talk about the interceptions between the traffickers, who encourage each other not to give up until the end in the hope that the police will not cut the roots of the cannabis.

"On 15.09.2020 at 07.24 the radio communication between suspected citizens such as A - person under investigation Asim Paluci and B - victim under investigation Bujar Sefa was intercepted.
Bujar Sefa: O friend,
Asim Paluci: Order.
Sefa: How are you, uncle, how are you? Did you wake up well?
Palucci: Good, good.
Sefa: Has there been any hidden car since I left?
Paluci: No, hala, no hala.
Sefa: How did the plants bloom today?
Paluci: Good morning, what do you want?
Sefa: Just like the dro ishalla don't cut us, man, don't give up because hope dies last.
Paluci: Oh, give up, there's nothing else to do. What are you doing?
Sefa: Yes, why don't you play with them, why don't you play with them.
Paluci: For a week supposedly or more?
Sefa: For a week, I don't know more...
Paluci: On Sunday, huh?
Sefa: yes. Take the believers, because they are coming with a shot, they are waiting for them even today, it's for you... They will come in 5 minutes because it is coming, it is a white SUV in Noj.
Palucci: Good. I am there in front of you. I took it off, I took it all off in the tent.

From the 3-year investigation, it was found that these citizens, in cooperation with each other, cultivated in the Cudhi administrative unit, Krujë municipality, as well as sold significant quantities of the narcotic cannabis sativa.

Person A: Do they have prey or not?
Person B: Not for God's sake.
Person A: Remove those pipes, the man cut you off, take them to Ahmet's pipes.

Në dosjen e dërguar në Gjykatë, SPAK ka renditur edhe biseda ku kultivuesit këshillojnë njëri-tjetrin të jenë të kujdesshëm me mjetet e komunikimit dhe të përdorin aplikacionet me internet dhe radio, nga frika e përgjimeve.

Personi A: Interesohu hap syt, pash kret e familjes, rri sa ma afër bimëve ta di, mos t’merrem me rob t’u fol kot.
Personi B: Po unë të bëj mesazh në telefon a naj gjo?
Personi A: Po ça mesazh o burrë, po ke radion, se çitu jam ke karburanti.

Gjatë hetimeve për këtë dosje u asgjesuan në kohë të ndryshme bimë kanabisi të kultivuara, teksa hetuesit zbuluan se kultivuesit kishin krijuar sistem vaditje dhe punësuar njerëz për kujdesin e saj.
Lënda narkotike mbillej në Njësinë Administrative Cudhi të Bashkisë Krujë, në 5 fshatra, në sipërfaqe tokash pyll kryesisht me pronar “shtet” zona kufitare me njëra-tjetrën.

Gjithashtu, SPAK thotë se ata u ndihmuan nga efektivë policie dhe kryepleq për evitimin e kontrolleve, teksa 5 persona të përfshirë në kultivim dhe trafik, janë ende në kërkim. Kjo është një nga dhjetëra bisedat e përgjuara nga Prokuroria e Posaçme mes kultivuesve të kanabisit në fshatrat e Krujës, të cilët shqetësohen për kontrollet e policisë në zonë dhe kërkojnë të fshehin gjurmët.

With the evidence that consisted of wiretapping and cases of seizure of cannabis plants in the field over 3 years, the Special Court left 7 of the 8 detainees in jail indefinitely on Saturday.

Most read