BREAKING NEWS

"The government has put the gangs into operation by formalizing the vote", Berisha bursts out to Rama: He is achieving everything through fraud and theft

"The government has put the gangs into operation by formalizing the
x
BREAKING NEWS

The meeting between Kurti and Vucic in Brussels, the agenda is revealed, focusing on the Kosovo-Serbia dialogue

The meeting between Kurti and Vucic in Brussels, the agenda is revealed,
x
BREAKING NEWS

Disagreement with LDK, President Begaj explains the situation

Disagreement with LDK, President Begaj explains the situation
x
BREAKING NEWS

Tensions in the north, President Begaj speaks: Serbia leaves as if it is neutral, the government of Kosovo showed prudence

Tensions in the north, President Begaj speaks: Serbia leaves as if it is
x
BREAKING NEWS

Vjosa Osmani proposed a "Defense Treaty" between Albania and Kosovo, this is what President Begaj says

Vjosa Osmani proposed a "Defense Treaty" between Albania and Kosovo,
x
BREAKING NEWS

The affair of the incinerators, former president Meta makes a strong warning: Very soon there will be big shocks

The affair of the incinerators, former president Meta makes a strong warning:
x
BREAKING NEWS

Meta criticism for the burning of mandates in Vlora: Shame on LSI, my order for the former president was...

Meta criticism for the burning of mandates in Vlora: Shame on LSI, my order for
x
BREAKING NEWS

"The government's propaganda has extinguished hope", Artan Fuga: the opposition does not yet have a strong voice, here is what is expected to happen in September

"The government's propaganda has extinguished hope", Artan Fuga:
x

Aktualitet

How Albania-Belgium was shaken by Albanian gangs, the connections between Albanian criminals. Confessions of the penitents

How Albania-Belgium was shaken by Albanian gangs, the connections between

Belgium, this small kingdom in northwestern Europe, with a population of just over 11 million, has become in recent years the favorite bloody arena of Albanian gangs.

The latest victim of the hail of bullets in Belgium is the Albanian Erion Hasanbelli. He was shot in the back with 6 bullets, at noon on June 11, 2022, while standing in front of a hotel on the boulevard 'Adolphe Maxlaan' (Adolf Maxlan) located in the center of Brussels.

The author of the event was exactly Kasandër Noga, whose criminal activity has no husband, but less rich is that of Erion Hasanbelli, who is suspected of being a participant in several murders, eliminations which were later moved from Albania to Belgium, where criminal gangs also transferred their activity mainly to the trafficking of hard drugs, but as we said earlier, this export of crime from Albania to Belgium, would be accompanied by many Albanians killed.

One of them would be Bledar Muça, who was shot in his car on January 23, 2022, also in the city of Antwerp (Antuerp) in Belgium, a city that has already become the graveyard of Albanians fighting for drugs.

According to the data available to 'Në Shjestër', before moving to Belgium, Bledar Muça was a dangerous exponent of crime in Albania and mainly in the city of Elbasan.

He was considered the right arm of Ardian Capja and his nephew, Florenc Capja, where the latter is today in Dubai, as he continues his life in peace, after the United Arab Emirates refused his extradition to Albania.

Meanwhile, his uncle, Ardian Çapja, survived several assassinations. The last one is the one with a sniper from Kodra e Krastës in Elbasan, on June 8, 2020, where he was shot from a distance of 400 meters.

Capja is considered by the police as the leader of a group that ordered paid murder and today he is arrested in custody as a suspect for ordering the murder of father and son, Gentian and Nezir Beqiri, in revenge for the murder of his brother, Sokol Printing in 2005.

To return to Bledar Muça, the latter is said to have previously escaped two assassinations in 2016, together with his close friend, Florenc Çapja, also the latter a well-known figure in the criminal world, accused of being involved in several serious events.

According to the Belgian authorities, the execution of Bledar Muçë is thought to have been committed by a paid assassin and is said to have been betrayed by Albanian citizens, as the executors were fully aware of his movements.

Shkak i ekzekutimit mendohet te jetë bërë larja e hesapeve, ku Muça, si krahu i djathtë i Çapjave, ishte i përfshirë në shumë ngjarje kriminale në Elbasan.

Fillimisht, identifikimi i tij ishte i vështirë, pasi mediat belge raportuan në krye të herës se kishin të bënin me vrasjen e një shtetasi britanik, pasi vetë Muça përdorte gjatë lëvizjeve të tij një pasaportë britanike.

Duke iu kthyer CV-së së tij kriminale, 43-vjeçari nga Peshkopia, por që jetonte prej vitesh në Elbasan, thuhet se ishte i përfshirë edhe në vrasjen e biznesmenit Ilir Rexhepi, ngjarje kjo e ndodhur më 30 Dhjetor 2011.

Biznesmeni u ekzekutua me dy plumba, ndërsa fajtor u shpall Bledar Muça, i cili pas kësaj ngjarjeje u arratis në Greqia dhe më tej në drejtim të Belgjikës.

Po kështu, Muça ishte në kërkim edhe për sulmin me armë ndaj disa policëve në Elbasan. Ky ishte edhe momenti, siç shikohet edhe nga kjo foto e kapur nga kamerat e sigurisë, kur për herë të parë Bledar Muça shfaqet me portretin e tij të vërtetë.

Në vitin 2016, Bledar Muça u dënua me 2 vite burgim nga gjykata e Elbasanit për goditjen me armë të dy efektivëve të Grupit të Operacioneve Speciale në Policisë e Shtetit.

Goditje kjo që u krye, teksa këta të fundit po mbanin në vëzhgim situatën në lagjen e Çapjave në Elbasan. Por, atentati fatal në Antwerp (Antuerp) nuk do të ishte i pari dhe i vetmi ndaj Bledar Muçës. Në vitin 2016, ai ishte ulur në një tavolinë me pjesëtarë të fisit Çapja, në një bar në dalje të qytetit të Elbasanit, kur persona të armatosur hynë në lokal dhe vranë Agron Çapjan, Eno Bedallin dhe Ardit Sinakollin, atentat ku mbeti i plagosur edhe vetë Bledar Muça.

Dosja Hetimore:
“Bledar Muça dhe Florenc Çapja ishin shënjestër e një atentati me armë në Elbasan.
Në mes të ditës mbi makinën, me të cilën ata udhëtonin, u zbrazën plumba kallashnikovi.
Autori Shkëlzen Hasanpapaj, i veshur me uniformë ushtrie dhe që në dorë mbante një çantë kamuflazhi brenda së cilës kishte futur një automatik, qëlloi dhjetëra plumba mbi automjetin tip “Golf 5”, në të cilin udhëtonte Bledar Muça dhe Florenc Çapja.
Ata shpëtuan falë xhamit të blinduar të makinës, por edhe pse kishte një veprimtari të gjerë kriminale, Bledar Muça vazhdonte të ishte i lirë dhe të bënte ligjin në Elbasan”.

Madje sikundër e theksuam edhe duke sfiduar policinë, siç ishte edhe aksidentimi që i bëri gardianit Hekuran Pisha, në maj të vitit 2020.

Dosja Hetimore:
“Në Maj të vitit 2020, gardiani Hekuran Pisha po udhëtonte me motorin e tij, kur u përplas nga makina e Bledar Muçës”.

24 orë nga arrestimi, Muça u la sërish i lirë. Por, ndërsa 23 janari 2022 do të rezultonte fatal për Bledar Muçën, ai që do të hidhte dritë mbi aktivitetin e tij kriminal, do të ishte Nuredin Dumani. Killeri me pagesë, që pas hekurave të qelisë po rrëfen të gjitha ngjarjet kriminale të ndodhura, kryesisht në Elbasan, në dëshminë e tij përmend edhe Bledar Muçën dhe se si ky i fundit me urdhër të fisit Çapja, po përgatiste vrasjen e Sokol Sanxhaktarit, dhëndrit të ish-kryebashkiakut të Elbasanit, Qazim Sejdini, ku dorasi që do të qëllonte mbi Sanxhaktarin do të ishte Nuredin Dumani.

Dëshmia e Nuredin Dumanit:
“Florenc Çapja, Vis Korçari, Bledar Muça dhe Eljo Bitri, më kërkuan që të godisja Sokol Sanxhaktarin për një shumë prej 200 000 euro, pasi ai ishte lidhje e Suel Çelës”.

Kjo dëshmi u forcua edhe nga miku i Nuredin Dumanit, Henrik Hoxhaj. Edhe ky tashmë i kthyer në bashkëpunëtor të drejtësisë.

Henrik Hoxhaj, bashkëpunëtor i drejtësisë:
“Në lidhje me Sokol Sanxhaktari unë kam biseduar me Nuredinin në kohën kur ishim tek shtëpia e tij para vrasjes së vëllezërve Haxhia.
Gjatë një bisede Nuredini më tha se kishte marrë një ofertë për vrasjen e Sokol Sanxhaktari që ishte dhëndri i kryebashkiakut të Elbasanit, Qazim Sejdini. E lamë për të takuar Bledar Muçën pasi Nuredini e kishte marrë porosinë prej tij. Takimi me Bledin nuk u realizua pasi u realizua vrasja e vëllezërve Haxhia”.

Sipas Henrik Hoxhaj edhe pse vrasja e Sokol Sanxhaktarit nuk u krye, Nuredin Dumani, kishte nisur ndërkohë përgatitjet për të parë lëvizjet e tij.

Henrik Hoxhaj, bashkëpunëtor i Drejtësisë:
“Në lidhje me përgatitjen për vrasjen e Sokolit, Nuredini kishte çuar njerëz për të marrë informacion mbi lëvizjet e tij dhe kishte mësuar se Sokoli dilte në mëngjes ose pasdite, i shoqëruar nga një person i armatosur, me makinë që të dy. Për ta takuar Bled Muçën do shkonim të dy kurse për ta bërë punën do ta bëja unë sepse nuk doja që lekët të ndaheshin me persona të tjerë. Ai që do të përdorej si shofer në vrasje do të ishte dhe informatori për lëvizjet e Sokolit. Unë do të merrja 150 000 euro ndërsa shoferi 50 000 euro. Kjo shumë më është thënë mua nga ana e Nuredinit. Nuk e di arsyen se përse do të kryhej vrasja. Unë nuk kam kryer asnjë takim me asnjë person përveç se me Nuredinin”.

Vrasja e Bledar Mucës vuri në alarm autoritetet belge, të cilat së fundmi kërkuan informacion përmes letërporosisë në Shqipëri. Krahas të tjerash, ata kërkuan të dhëna të skedës penale të viktimës.

Një tjetër vrasje e kryer në Belgjikë midis shqiptarësh është edhe ajo e Arjan Spahiut, i njohur me nofkën ‘Arjani i Vogël’, që konsiderohej si financier i grupit të drejtuar nga Erjon Alibej, i cili sot ndodhet pas hekurave të qelisë, dhe që thuhet se nisi një seri të gjatë hakmarrje pas ekzekutimit të vëllait të tij, Endrit Alibej, i vrarë në 2018 në atë që njihet si Masakra e Bradasheshit bashkë me xhaxhain e tij dhe një shtetas turk.

Sipas policisë belge, Arjan Spahiu u ekzekutua më 28 Nëntor 2020, me 8 plumba, në zonën e Molenbekut, në Bruksel. Ai thuhet se qëndronte ilegalisht në Belgjikë dhe ishte vëllai i kunatit të Erion Alibej.

38-vjeçari mësohet se ka qenë i arrestuar në vitin 2010 në lidhje me vrasjen e 52-vjeçarit Gëzim Alikaj në Elbasan, por më pas u la i lirë.

Sipas autoriteteve belge, dyshohet se vrasja e tij erdhi si larje hesapesh midis bandave shqiptare, ndërkohë që Alibej ndodhet i arrestuar nga Prokuroria e Posaçme, si person i dyshuar për urdhërimin dhe organizimin e dy vrasjeve, atë të Emiljano Ramazanit më 20 korrik 2020, pamje të cilat siç shikohet janë transmetuar ekskluzivisht edhe nga emisioni ‘Në shënjestër’.

Dhe atë të Regis Runaj, vetëm 9 ditë më pas, më 29 korrik 2020, në varrezat e qytetit të Elbasanit, ku edhe këtë herë për të zbardhur plotësisht këto ngjarje, por edhe shumë të tjera, u deshën edhe dëshmitë e Nuredin Dumanit dhe Henrik Hoxhajt, të cilët implikuan në këto ngjarje Arjan Spahiun, i cili sipas tyre ka rol edhe në vrasjen e Dorian Shkozës dhe Anxhelo Avdiajt.

Dosja Hetimore:
“Nga deklarimet e Nuredin Dumanit dhe Henrik Hoxhaj, të cilat janë në unison me njëra-tjetrën ka rezultuar se në vrasjen e shtetasve Dorian Shkoza dhe Anxhelo Avdia në datën 02 Mars 2020, janë të përfshirë të hetuarit Arjan Spahiu (i vrarë në Belgjikë), Erjon Alibej, Eljo Bitri, Henrik Hoxhaj, Nuredin Dumani, Klevis Alla, Asllan Plaku”.

Lidhur me vrasjen e Emiljano Ramazanit, ndodhur në datën 20 Korrik 2020, Henrik Hoxhaj, thotë se ai ka qenë në rolin e ndihmësit në kryerjen e këtij krimi, si drejtues i automjetit tip Wolswagen që ka vajtur në vendin e ngjarjes dhe me të cilin janë larguar po nga vendi i ngjarjes.

Henrik Hoxhaj identifikon edhe ekzekutorin e krimit që është Skerdi Tasi. Gjithashtu, Henriku shpjegon se këtë vrasje e ka bërë me pagesë, pasi këtë ia ka kërkuar i dyshuari tjetër në krim Nuredin Dumani. Në lidhje me këtë vrasje, Nuredin Dumani ka shpjeguar se ka marrë porosi për vrasjen e shtetasit Emiljano Ramazani nga shtetasit Erion Alibej dhe Arjan Spahiu.

Një tjetër krim i rëndë, ku del sërish emri i Arjan Spahiut, është edhe ekzekutimi i Bujar Çelës, vëllait të të shumëkërkuarit Talo Çela.
Dikur mik për kokë me Nuredin Dumanin, por që prishja e pazareve i ktheu në armiq të betuar.

Ngjarje kjo e ndodhur më 17 shtator 2020, në afërsi të vendit të quajtur rrethrrotullimi i Bradasheshit, në krahun e djathtë të rrugës Elbasan-Peqin, ku Dumani nxori edhe njëherë në skenë emrin e Arjan Spahiut dhe rolin e tij në këtë vrasje si financier i grupit të Alibej, të cilët e kishin porositur për një vrasje tjetër.

Por që Dumani tha para hetuesve se pasi Talo Çela i vrau shokun e tij Klevis Kapllani, ai ndërroi mendje dhe vendosi të vrasë vëllain e Talos.

Ekzekutim që i interesonte edhe Erion Alibej, i cili kësisoj do të merrte hak për vrasjen e vëllait, Endrit Alibej dhe familjarëve të tij, për të cilën akuzonte Talo Çelën.

Nuredin Dumani:
“Paratë mi ka sjellë Erjoni nëpërmjet një personi në Vorë ku unë kam nxjerrë Enverin dhe Besin ti marrin me sa mbaj mend. Pasi erdhën paratë unë dhe ua ndava të dyve. Unë nuk mbajta asgjë për vete. Të dyve u ranë nga 30 000 euro për kokë. Unë pastaj u largova për në Kosovë. Arjanit i kam shkruar për këtë ngjarje”.

Episodi i fundit, ku Nuredin Dumani përmend Arjan Spahiun si bashkëpunëtor në krim, është ai i vendosjes së një sasie eksplozivi në banesën e Talo Çelës, në Elbasan, ngjarje e ndodhur më 5 Nëntor 2020.

Nuredin Dumani:
“Një ngjarje tjetër për të cilën dua të jap shpjegime është rasti kur i kam vënë eksploziv shtëpisë së Talo Çelës. Këtë ngjarje e kam organizuar unë për llogari të Arjan Spahiut. Fillimisht kam siguruar një sasi lënde plasëse prej rreth 5 kg. Lëndën plasëse nuk jam i sigurt se ku e kam gjetur, por di se e kam blerë. Lëndën plasëse e kam marrë të përgatitur me sa mbaj mend tek kushëriri i Elio Bitrit për të cilin kam dhënë shpjegime më lart. Pasi sigurova lëndën plasëse kam biseduar me Henrik Hoxhajn (Rikun) të cilit i kam ofruar 15 000 euro që të bënte vendosjen e eksplozivit. Riku pranoi dhe di që e ka kryer vendosjen e eksplozivit së bashku me nipçen…. Faktikisht nga shpërthimi nuk u shemb e gjithë shtëpia. Riku me ka thënë se e kishte ngjitur eksplozivin në dy kollona të banesës së Talo Çelës. Në kohën që është vënë eksplozivi unë isha në Kosovë dhe me Rikun komunikoja në telefon me aplikacionin Sky. Pagesën ma ka dhënë Arjan Spahiu i cili më dha 20 000 Euro dhe gjithë shumën unë ja dhashë Rikut. Riku më ka thënë se paratë i ka marrë nga i njëjti person që i kishte marrë edhe në rastin e vrasjes së Emiljano Ramazanit. Unë u nxeha me Rikun duke i kërkuar llogari se përse nuk e kishte kryer punën tamam dhe ai e pranoi gabimin”.

Belgians suspect that Arjan Spahiu was executed for money laundering between criminal groups.

According to the testimony given by Erjon Alibej, he was collecting data and evidence regarding the perpetrators of the execution of Endrit Alibej and two other persons.

And he had managed to provide information and implicate the 3 Chopja brothers based in Dubai.

But are these events the end of the bloody soap opera on the Albania-Belgium axis?

Or the groups have temporarily withdrawn to resize after numerous eliminations between them, waiting to regain lost positions, after numerous open wounds in the battle for the rule of safe territories in Europe!