BREAKING NEWS

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's visit: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli and Ridvan Bode have been put on the US "blacklist", here's what the Americans are preparing

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are
x
BREAKING NEWS

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration of former spies in Sali Berisha's DP, the bases where they were trained and the secret orders they received from the fascist government in Belgrade, the researcher of former comm...

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration
x
BREAKING NEWS

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights begin, believers try to drive the mufti of Tirana to the "Dine Hoxha" mosque, Bujar Spahiu is also in danger, threats to the life of the leader of the Muslim Community are disclosed

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights
x
BREAKING NEWS

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj speaks openly, from the conviction of Sali Berisha, the imprisonment of Fredi Beleri, to the escape of Arben Ahmetaj and SPAK's investigations against Ilir Beqaj, this is what is exp...

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991: Here is Ramiz Ali's plan to bring down the bust of Enver Hoxha, how they secretly released the bolts, Berisha's infiltration and the role of Hekuran Isai, most of the students...

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991:
x
BREAKING NEWS

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the unsaid: Here's what happened on February 20, 1991, from Adil Çarçani's alarming phone call about the disappearance of the video, the role of Sali Berisha, Ramiz, Nexhmije, the ...

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor Erion Veliaj reacts for the first time and shows how the truth is, calls his attacks slander and asks him to become a man and face justice

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor
x

Aktualitet

"God decides everyone's fate", the story of the illness that Naim Murseli used to get closer to former president Pacolli

"God decides everyone's fate", the story of the illness that Naim

Naim Murseli has become one of the most talked about and hated names recently due to the suspicion that he organized the murder of his wife, Liridona Ademaj.

Before the tragedy that shook Kosovo, everything was different. Murseli gave the impression of a happy man, with his life in the circles he preferred, politicians and VIPs. This lasted until last Friday when Murseli was arrested due to suspicions that he organized the murder of Liridona in the presence of two children. In addition to the serious crime, what is being discussed is the relationship with the former president of Kosovo and the businessman Behgjet Pacolli.

Murseli's special connection with the "richest Kosovar in the world" is openly evidenced in the photos that Murseli has published on his Facebook profile. "Poses" on a private plane and vacations in exotic countries of the world are what dominate Mursel's profile.

But didn't Murseli manage to get close to Pacolli from a young age?

In a photo that Murseli has published on his profile, he has shown that he met Pacolli for the first time in 2006, in the city of Gjakova.

"My first meeting with Mr. Behgjet Pacolli. In 2006, Gjakovë", says the description that Murseli has placed on the photograph."God decides everyone's fate", the story of the illness that Naim

Murseli has built the story of his closeness with Pacolli between numerous photos in his profile. After the event that shocked the public, the businessman himself told a version of his acquaintance with Murseli.

In an article where he expressed his condolences to the family of Liridona Ademaj, Pacolli said that he had known the 33-year-old for years, since as a young man he had approached him after an illness he had experienced.

But what was the story of Mursel's illness that was mentioned several times by Pacolli during the last few days?

Murseli wrote on his Facebook profile about the disease when he was a baby. He had shown that since he was 2 years old he had been fighting for his life in Zagreb, while after 25 years he had managed to hang out with former Croatian president Stipe Mesic and Behgjet Pacollin.

 "Me, two years old, fighting for my life in Zagreb, Croatia. 25 years later together with two Presidents, one of Croatia and the other of Kosovo, on a private trip. Only God decides everyone's fate", says Mursel's post, which dates back to July 14, 2020.

"God decides everyone's fate", the story of the illness that Naim

Pacolli dhe njerëzit e tij e kanë quajtur person imponues Murselin që në vazhdimësi kishte shfaqur interes për aktivitetet në rrjete sociale. Ky ‘insistim” i është shpaguar Murselit pasi ia ka dalë të emërohet këshilltar i Kryediplomatit Pacolli në vitin 2017.  Po ashtu, Pacolli ka treguar se e ka ndihmuar në disa iniciativa biznesore që nga viti 2019.

“Naim Murselin e njoh prej vitesh, duke filluar nga momenti kur ai m’u ofrua si adoleshent, pas një sëmundje qe kishte perjetuar. Ai ka qenë pjesë e entourazhit tim që nga atëherë. Ndër vite, ka shfaqur interes për iniciativat e mia në median sociale dhe kam pasur mundësinë të ndihmoj në disa iniciativa biznesi që ai kishte nisur që nga viti 2019”, ka shkruar Pacolli pak ditë pas ngjajes tragjike të vrasjes së Liridona Ademajt.

"God decides everyone's fate", the story of the illness that Naim

Më tej, ai ka treguar se raporti i tyre ka qenë edhe më i fortë, meqë vetë Pacolli ka qenë edhe kumbar të një prej fëmijëve të çiftit.

“Përveç kësaj, kam ruajtur një marrëdhënie të mirë me familjen e tij. Madje, une dhe shoqja ime ishim kumbarë të djalit të tyre. Liridona kishte miqësi me familjen time”, ka shkruar Pacolli.

Ai ka konfirmuar edhe vetë se Murseli ka qenë i angazhuar si këshilltar i jashtëm (falas) gjatë kohës kur ka qenë Ministër i Punëve të Jashtme. Menjëherë pas rastit, këshilltari i Pacollit, Jetlir Zyberaj, kishte mohuar që Murseli të ketë qenë këshilltar i Pacollit.

“Gjatë mandatit tim si MiPJ, kam pritur figura politike (deputetë e kryetarë komunash nga Suedija), ku ai ka qenë pjesë e përcjelljes së tyre. Kështu lindi ideja, me kërkesën e tij, për ta nominuar si bashkëpuntor (këshilltar) të jashtëm (pro bono) gjatë mandatit tim në qeveri”, ka shtuar Pacolli.

Pacolli ka thënë se s’do të mendonte kurrë që Naim Murseli të përfundonte në një akt të tillë tmerrues.

“Nuk kam pasuar dijeni për ndonjë precedent konflikti për Naimin. Jam i prirur të besoj vetëm në anën pozitive të njerëzve dhe nuk do të mendoja kurrë se ai do të përfundonte në një akt kaq tmerrues”, ka shtuar mes tjerash njeriu më i pasur në Kosovë.

Pikërisht ky raport, më 2014 e kishte çuar Pacollin në Uddevalla të Suedisë ku deri më tani ka jetuar Murseli dhe familja e tij.

Gazeta suedeze Expressen kishte shkruar për qëndrimin e Pacollit atje.

“Vizita në Suedinë Perëndimore vjen pasi këshilltari komunal i Uddevalla Magnus Jacobsson (KD) dhe Naim Murseli, kandidat për deputet (KD), shqiptar nga Kosova dhe mik i Pacollit, vizituan së fundmi Kosovën. Tani pritej një vizitë e kthimit për të diskutuar bashkëpunimet e mundshme në teknologji dhe energji. Pacolli vizitoi të enjten Kynningsrud dhe Uddevalla Energi AB”– raporothej në atë kohë.

"God decides everyone's fate", the story of the illness that Naim

 "There are good opportunities for investment in Kosovo. In addition, we have received two free trade zones in the country, which should be interesting for Swedish and Scandinavian companies," Behgjet Pacolli, who was visiting companies in Gothenburg, was quoted as saying.

Naim Murseli together with Kushtrim Kokalla and Granit Plava are in custody for the murder of Lirdiona Ademaj. Murseli is suspected of being the organizer of the entire scenario for the murder, while Granit Plava is suspected of being the person who killed Liridona, while Kushtrim Kokalla is suspected of being the originator of the agreement to commit the serious murder.