BREAKING NEWS

The mafia attack with two victims in Vlora, Gladis Nano makes a sudden move

The mafia attack with two victims in Vlora, Gladis Nano makes a sudden move
x
BREAKING NEWS

Ambassador Volodymyr Shkurov reveals the figures: Here are how many Ukrainians left from the war have taken refuge in Albania

Ambassador Volodymyr Shkurov reveals the figures: Here are how many Ukrainians
x
BREAKING NEWS

Killed his neighbor for blood feud, Florjani makes the painting in prison 'hugging his father'

Killed his neighbor for blood feud, Florjani makes the painting in prison
x
BREAKING NEWS

New details from the killing of the Albanian in Italy have come to light, how the 36-year-old was ambushed, suspected of...

New details from the killing of the Albanian in Italy have come to light, how
x
BREAKING NEWS

"Berisha and Meta are killing the alternative to come to power" Vangjeli warns of a 'storm' in PD and PL: This is the only way for the opposition to triumph

"Berisha and Meta are killing the alternative to come to power"
x
BREAKING NEWS

Covid-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how many new cases there have been in the last 24 hours

Covid-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how
x
BREAKING NEWS

"Halli is pushing him to declare war with a bullet", Spartak Ngjela makes a strong statement and reveals why he is threatening Ilir Meta: Here is what is expected to happen during the months of September-October

"Halli is pushing him to declare war with a bullet", Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

The weather takes a drastic turn, what is expected to happen with the temperatures at the weekend

The weather takes a drastic turn, what is expected to happen with the
x

Bota

The Wagner Group, the unfiltered story of Putin's former military commander that tells all the failed scenarios: Why we are suffering so much loss

The Wagner Group, the unfiltered story of Putin's former military commander

Only a short time ago I really understood the reasons that pushed me to write a book on Russian mercenaries. The first impetus came to me when I started reading again after a long period of intellectual stalemate. I read with one breath Lev Tolstoy's The Tale of Sevastopol, and my hands instinctively turned to the computer keyboard.

I was tormented by the irresistible need to make my compatriots understand a very simple idea, which our public morality rejects. He even judges it as a sacrilege, as it is incompatible with the vision of historical development specific to Russia: We are like everyone else. 

And that our so-called "special", spiritual and romantic identity is nothing but a myth, nurtured by those who benefit from it. This book is not so much a narrative of the military adventures of a mercenary and his comrades, but rather an attempt to illustrate how Russia uses mercenarism.

We are told that "adventure soldiers" are a typical phenomenon in the West, and that mercenarism is a product of the "Hydra" of capitalism. But even we Russians have used mercenaries to promote the interests of our country abroad. Politicians remain silent about the existence of Russian private military companies, and completely reject any allusion to the use of such non-governmental formations.

For their part, the propagandists strongly indoctrinate ordinary Russians by instilling in them the idea of ??a Russian foreign policy, avoiding any direct answers to questions about the use of mercenaries. Who is comfortable with this condition? First of all, those who live at the expense of the people, trying to convince the same people of their usefulness.

Për shembull, gjeneralët rusë në Siri, kanë zbatuar me sukses një strategji që mund ta kishin pagëzuar “Këtu nuk ka”, duke krijuar iluzionin e fitoreve të lira, pa kosto njerëzore nga radhët e ushtrisë. Por shifrat reale të qytetarëve rusë që vdiqën në luftën kundër Shtetit Islamik, nuk përputhen me shifrat zyrtare.

Numri i mercenarëve rusë të vrarë në Siri është shumë më i madh sesa ai i ushtarëve të ushtrisë. E megjithatë, pjesëmarrja e CMP (kompani private ushtarake), përdoret sërish për të ushqyer mitin e një lufte jo të përgjakshme. Ushtria ruse e të gjitha niveleve, e pranishme në Siri gëzon lavdinë e triumfit, dhe ka luksin të lajkatohet nga njerëzit injorantë, që kanë rrezikuar vërtet jetën e tyre për të mposhtur xhihadistët e Shtetit Islamik.

Nga situata përfitojnë edhe udhëheqësit politikë, duke e quajtur atë një “dukuri të papajtueshme me vlerat tona morale”. Shpëtimi i regjimit të Bashar Al-Asadit i ka dhënë mundësinë Rusisë të krijojë imazhin e mbrojtëses së kriminelëve të të gjitha llojeve në çdo pjesë të botës.

Kontinenti afrikan mbetet një terren i virgjër për diplomacinë ruse dhe strategë t politikë. Pushteti është në duart e liderëve të paskrupullt, të cilët kanë qenë në gjendje të vlerësojnë ndihmën e ofruar nga Moska në Damask, dhe janë treguar të gatshëm ta lënë Rusinë të marrë në dorë burimet natyrore të vendeve të tyre të pasura me ar, diamante dhe naftë.

Mbështetja e Rusisë tek mercenarët është një fakt i vërtetuar dhe i pakundërshtueshëm. Ky libër thjesht gjurmon historinë e njërit prej tyre. Secili prej nesh zgjedh se për cilat ideale të luftojë. Një ditë vendosa që nëse do të më duhej të rikthehesha në luftë, do ta bëja këtë vetëm për t’i dhënë fund luftës.

Nuk jam i vetmi që mendoj kështu, por jemi gjithsesi një pakicë. Të tjerët janë gati t’i shërbejnë Perëndisë dhe Mamonit. Tek e fundit ata janë mercenarë. Më 24 shkurt, presidenti i Federatës Ruse nisi një “operacion special” kundër atij që ai e quan “regjimi nazist i Ukrainës”.

Por brenda pak ditësh “operacioni special” rezultoi të ishte një luftë në shkallë të gjerë: qytete të shkatërruara, civilë të vrarë. Në një konflikt, diskutimi se cila palë është përgjegjëse për vdekjet e civilëve nuk ka asnjë kuptim. Është gjithnjë agresori ai që gabon. Ai që e ka nisur luftën është i vetmi që duhet të përgjigjet për pasojat e saj.

Gjykuar nga armët e sofistikuara dhe municionet me saktësi të lartë dhe me fuqi të madhe, duket se Rusia i ka filluar përgatitjet për luftë shumë kohë më parë, duke investuar miliarda dollarë në këtë projekt, dhe kjo në një kohë që  të moshuarit në Rusi detyrohen të jetojnë me pensione poshtëruese, dhe kurat mjekësore për fëmijët financohen nga fushatat e mbledhjes së fondeve në TV!

Po ushtria? Pavarësisht dominimit total të hapësirës ajrore dhe epërsisë së armëve moderne, ajo ka pësuar humbje të mëdha. Ministria ruse e Mbrojtjes nuk gënjen kur deklaron numrin e të vdekurve, por nuk thotë gjithçka. Një ushtar, trupi i të cilit gjendet dhe identifikohet konsiderohet i vdekur.

Mbetjet e paidentifikuara ose të braktisura në territorin armik klasifikohen shkurt me termin “nuk dihet fati i tij”. Garda Kombëtare, Rosgvardia, nuk është pjesë e ushtrisë dhe Ministria e Mbrojtjes nuk është e detyruar t’i llogarisë si humbje në radhët e saj. E njëjta gjë vlen edhe për formacionet e armatosura të republikave separatiste në Ukrainën Lindore.

Kur Rusia u përfshi në luftën në Siri, ushtria ruse dërgoi mercenarët për të bërë punën në terren, dhe sot po korr “të mirat” e asaj fitoreje artificiale. Dje ushtria ruse luftoi pa shumë motivim kundër Shtetit Islamik, murtajës ideologjike të shekullit XXI-të. Sot ajo po sakrifikon luftëtarët e saj me një zell të madh në një luftë kundër një kombi simotër.

Mercenarët e vrarë rusë regjistrohen në një listë të veçantë, që mbetet sekret. Dhe numri i tyre në Ukrainë është i madh, në të gjitha frontet e të ashtuquajturit operacion special. Formacionet në republikat separatiste të Donbasit, të njohura vetëm nga Rusia dhe që në 8 vite kanë pasur vetëm një strategji mbrojtëse, nuk do të mund të kryenin dot operacione sulmuese pa mbështetjen e një force tjetër, asaj të mercenarëve.

Deri vonë, rreth Kievit kishte të paktën 2 detashmente mercenarësh, të caktuar posaçërisht për këtë operacion. Për më tepër, 3 detashmente të Grupit Vagner marrin pjesë në luftimet në Mariupol dhe Harkiv. Mercenarët paguhen në dollarë. Tendenca e re brenda forcave pushtuese ruse, është shkëmbimi i patriotizmit me dollarë. Ideologjia nuk ka asnjë lidhje, rëndësi ka të mbushësh xhepin me para.

Po Rusia? Si zakonisht, shumica miraton linjën e partisë dhe qeverisë. Truri i bashkatdhetarëve të mi, të cilin propaganda e ka kthyer në pelte, e pranon pa problem idenë

e “denazifikimit” dhe “çmilitarizimit” të Ukrainës. Çdo 9 maj, rusët ekspozojnë fotot e të dashurve të tyre që ranë në Luftën e Madhe Patriotike, por nuk guxojnë të merren me çeçenë t “e rrezikshëm”.

Përvetësimi i fitores së etërve nuk mjafton më për të kënaqur mendjet e tyre të çoroditura apo epshin për madhështi. Këtë herë fajtori i të gjitha të këqijave është regjimi “nazist” i Ukrainës dhe mbështetësit e tij perëndimorë dhe amerikanë, të cilët kanë qenë gjithmonë armiqësorë ndaj nesh.

Populli rus triumfon dhe shkruan shkronjën “Z” në mure dhe automjete. Dhe fitorja në këtë luftë, emri i së cilës nuk duhet të shqiptohet, është tashmë e garantuar paraprakisht nga ligji që ndëshkon çdo formë disidence apo narracioni që devijon nga versioni zyrtar.

Televizioni, radioja dhe gazetat janë të censuruara, dhe jo të gjithë dinë se si t`i kalojnë filtrat e censurës në internet, madje as nuk e ndiejnë nevojën për ta bërë këtë. Kjo është situata ideale për ta kthyer në fitore çdo lloj humbje. Vështirësitë ekonomike të lidhur me izolimin ndërkombëtar nuk e trembin shumicën e rusëve, të cilët nuk kanë jetuar kurrë me bollëk apo nuk kanë pasur kohë të mësohen me të.

Miqësia me vendet në zhvillim, shumë e kushtueshme për buxhetin tonë, dhe bashkëpunimi asimetrik me Kinën duket një zgjidhje e pranueshme për t’i rezistuar “diktateve” të Perëndimit, ku me “diktat” nënkuptohet aftësia për të negociuar dhe për të vendosur standarde të larta për të mbetur konkurrues.

It is difficult to predict what will happen to my country and to me. Am I afraid for my life and my freedom? I am not a prominent figure like Alexei Navalni or Boris Nemcov. I do not call for protests and I do not lead any opposition movement. All I can do is speak openly and with knowledge of the facts.

Will they accuse me of being an enemy of the people? Now this expression is used to mark anyone who dares to say out loud, what some prefer to pass over silently and that others do not want to accept. I am ready to live with this stigma, which only makes sense for those who put labels. Time will tell what will happen.