BREAKING NEWS

Sali Berisha depressed by the loss of Kukës, silently accepts the defeat, "rhapsody" Agron Gjekmarkaj rebels in Bardhi's group

Sali Berisha depressed by the loss of Kukës, silently accepts the defeat,
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi reveals the two sensational blows received by Berisha-Meta and warns of "earthquakes" inside "Foltor" after the Kukës elections, the anti-USA duo heading for "Dante's Hell"

Frrok Çupi reveals the two sensational blows received by Berisha-Meta and
x
BREAKING NEWS

The lawsuit in SPAK for Edi Rama that on January 24, the FBI directorates of Los Angeles and Washington have completed the file of the Albanian prime minister on the McGonigal affair, the letters to the USA are expected

The lawsuit in SPAK for Edi Rama that on January 24, the FBI directorates of Los
x
BREAKING NEWS

The FBI shakes up politics, the Americans are expected to take over money laundering in Albania, checks on suspicious transfers and assets, here is the scheme that DASH is following

The FBI shakes up politics, the Americans are expected to take over money
x
BREAKING NEWS

US special agents in Tirana to investigate the criminal businesses of politicians and organized crime, including banks, mortgages, financial institutions, etc.

US special agents in Tirana to investigate the criminal businesses of
x
BREAKING NEWS

Kukësi crushes the anti-USA coalition, the leftist candidate only defeats Berisha, Meta, Bardhi, Dule, Ndoka and Duka, black days for the "non grata" alliance

Kukësi crushes the anti-USA coalition, the leftist candidate only defeats
x
BREAKING NEWS

This is why McGonigal was forced by the prosecutors to accept the charge that implicates Rama, the investigative report requested by Judge Kotelly before the decision will serve as an indictment file to start investigations against the Albanian Prime M...

This is why McGonigal was forced by the prosecutors to accept the charge that
x
BREAKING NEWS

The "McGonigal" affair shocks Rama, Evi Kokalari sheds light on the sensational behind-the-scenes and calls on DASH to declare the prime minister "non-women" after he bribed a former FBI agent to "annihilate" the opposition

The "McGonigal" affair shocks Rama, Evi Kokalari sheds light on the
x

Bota

"Putin has no plans for peace"/ The head of NATO gives a scary warning: the West must prepare...

"Putin has no plans for peace"/ The head of NATO gives a scary

Vladimir Putin has no immediate plans for peace in Ukraine, and so the West must prepare to provide arms support to Kiev for a long time.

This is the warning given by the Secretary General of NATO in an interview for The Guardian.

Jens Stoltenberg said the Russian president was engaged in "a war of attrition" and said he wanted NATO members to agree to spend 2% of GDP on defense as a minimum at the alliance's next summit in the Lithuanian capital, Vilnius.

Fierce fighting, currently centered around Bakhmut, in eastern Ukraine, shows that Russia is willing to "throw in thousands and thousands more troops for minimal gains," the NATO chief was quoted as saying.

"President Putin does not plan for peace, he is planning for more war," Stoltenberg continued, adding that Russia is increasing military industrial production and "approaching authoritarian regimes like Iran or North Korea, and others to get more weapons." ".

As a result, the US, Great Britain, France, Germany and other Western countries were prepared to support Ukraine with weapons, ammunition and reserves for a long time.

But "the need will continue to exist...", said the general secretary.

Currently, The Guardian writes, the war was so intense that Ukraine's use of artillery shells — 4,000 to 7,000 a day to Russia's 20,000 — was outstripping Western production.

"The current rate of ammunition expenditure is higher than the current rate of production," Stoltenberg said, although the new contracts meant that this was changing.

So, earlier this week, EU members agreed to supply Ukraine with one million shells, enough for six months or more.

Por, duke shkuar në atë që pritet të jetë samiti i tij përfundimtar, Stoltenberg tha se donte që anëtarët e NATO-s të përgatiteshin të shpenzonin më shumë për të “kthyer mbrapsht” Rusinë.

Raporti vjetor i NATO-s, i publikuar të martën, pranoi se vetëm shtatë nga 30 shtete anëtare – SHBA, Britania e Madhe, Polonia, Greqia dhe vendet baltike – përmbushën objektivin aktual të shpenzimeve të mbrojtjes prej 2% të PBB-së në 2022. Franca me 1.89% dhe Gjermania në 1.49% dështoi, megjithëse të dyja janë angazhuar për rritje.

“Në samitin tonë në Vilnius në korrik, pres që aleatët të bien dakord për një premtim të ri më ambicioz për investimet e mbrojtjes, me 2% të PBB-së si minimum për t’u investuar në mbrojtjen tonë”, ka theksuar Stoltenberg.

Po aq e rëndësishme, tha kreu i NATO-s, do të ishte të bindësh Kinën për mosfurnizim me armë Rusinë, duke mos pasur gjithashtu municione kyçe.

Kinës, udhëheqësi i së cilës, Xi Jinping, vizitoi Moskën në fillim të javës, i është thënë nga anëtarët e NATO-s se do të kishte “pasoja” nëse ajo do t’i jepte ndihmë “vdekjeprurëse” Moskës.

Sidoqoftë, Stoltenberg mendon se perëndimi kishte siguruar pajisje të mjaftueshme ushtarake, duke përfshirë tanke, automjete luftarake dhe artileri raketash, “për t’u mundësuar ukrainasve për të rimarrë territorin dhe për të çliruar gjithnjë e më shumë toka” të pushtuara nga Rusia që nga fillimi i agresionit në shkurt të vitit 2022.

The aim, he stressed, was to "enable the Ukrainians to launch an offensive and retake territory", although he said NATO was not a party to the conflict, with alliance members making their own decisions about providing weapons and leaving the calculations to battlefield commanders of Ukraine.

But the NATO chief did not rule out member states going further by sending F-16s or other Western aircraft to Ukraine, following a plea from its president, Volodymyr Zelensky, in February.

Separately, this month Poland and Slovakia agreed to provide 17 Soviet-standard MiG-29s, but the total number available is small.