BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi, their mafia codes to threaten each other, the connections with the oligarchs, the behind the scenes allegations of wiping the servers on "January 21" and the details of the bi...

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can save Sali Berisha from 'house arrest' and the only case when his mandate as a deputy can be burned, why the former prime minister can give him peace if the file is investigated of 'Januar...

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of January 21, 2011, the scheme to bill the murders to the opposition, the fabrication of close-up wounds and the reward that was given to the guards, we are ready to take to SPAK ...

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of
x
BREAKING NEWS

Alex Soros takes the "command" of Albania, this is how Edi Rama replaced Damir Fazllic and Sali Berisha with the tycoon of the "Open Society"

Alex Soros takes the "command" of Albania, this is how Edi Rama
x
BREAKING NEWS

After Becket's 140 million euros, almost another 140 million euros for the Port of Durrës, here are the fines that the Albanians will pay for the whims of Edi Rama, the Italian journalist puts the prime minister in a "trap"

After Becket's 140 million euros, almost another 140 million euros for the
x
BREAKING NEWS

Five ministers and 5 ex-ministers of the SP have fallen into the "net" of SPAK, the well-known journalist uncovers the behind-the-scenes and shows who is blocking the arrest of Ilir Meta, here are the facts that implicate Sali Berisha in the murders of...

Five ministers and 5 ex-ministers of the SP have fallen into the "net"
x
BREAKING NEWS

The IT expert breaks the super scandal of AKSHI, this is how Mirlinda Karçanaj got her hands on the secret information inside the new vetting institutions

The IT expert breaks the super scandal of AKSHI, this is how Mirlinda
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: I tell you the secrets of the UDB and OZNA files that bear the name of Sali Berisha, how the Serbian secret services recruited him, who was the 'manager' who gave him the orders in complete secrecy and the names of the spies he collabor...

Kastriot Aliaj: I tell you the secrets of the UDB and OZNA files that bear the
x

Bota

"Stab in the back" for Vladimir Putin, the Hague Tribunal causes a power struggle within Moscow, here are the names of his most trusted friends who are competing to take his seat

"Stab in the back" for Vladimir Putin, the Hague Tribunal causes a

Putin is determined to continue on his way, even allowing himself an attack in Crimea, but the international arrest warrant "weighs like a stone" in the Kremlin offices. What was decided by the Hague tribunal could cause a change in the domestic balance, especially as the "magic circle", the group of nine loyalists of the Tsar of Moscow, is disbanding.

Replacing Putin

According to the representative of Ukraine's 007 army, Andrey Yusov, the atmosphere in the Kremlin is becoming increasingly gloomy. Yusov claims to Channel 5 that Moscow is looking for Putin's successor. Discontent is growing with everything that is happening. It seems that people are becoming aware of the regime's geopolitical disaster. It is no longer Putin who is looking for an heir, but his former friends who are eager to dethrone him.

The betrayal of an old friend

According to analysts, at the moment there are two candidates to replace. First on the list is Nikolai Patrushev, a friend of the Russian president since his time working in the KGB. He is the secretary of the Security Council and has "eyes and ears everywhere". A long-time supporter of Special Operations, he has spent the last twenty years "behind the scenes" and has a lot of influence on Putin. Through his son Dmitry, the current Minister of Agriculture, he controls Gazprom's board of directors. It is worth noting that the agricultural sector has been among the least affected by the sanctions of foreign countries and is being affected even more due to the increase in demand.

Conspiracy by the trustees

Prime Minister Mikhail Mishustin may also be plotting "behind the scenes". Putin had entrusted him with the drafting of constitutional reforms to become president for life, but in this case the two would have a conflict of interest. It should be added that Putin has not yet announced that he will run again in the 2024 elections, and one of the reasons may be that among many members of his ruling class he is now the least popular after the failed military operation that started on February 24 a year ago.

War within the species

Problemet për Rusinë nuk kufizohen vetëm në Kremlin, por shtrihen edhe në fushën e betejës. ‘Përplasja’ midis komandantit të përgjithshëm të Shtabit të Përgjithshëm Gerasimov dhe kreut të milicisë Wagner Prigozhin u shndërrua në një përçarje të pashërueshme. Fitoret e mercenarëve kundër Bakhmut përfunduan si një bumerang për ministrin e Mbrojtjes Shoigu. Dy ushtritë kishin bashkëpunuar dikur në Siri, por në atë kohë bëhej fjalë vetëm për disa sulme ajrore ose tokësore. Ukraina është një histori krejt tjetër. Sukseset më të mëdha të Operacionit Special kanë ardhur në fakt nga ekipe mercenarësh, të rekrutuar nga një ish-oligark i dënuar, ekip i përbërë nga të burgosur të dënuar për krime të rënda (vrasje, grabitje dhe përdhunime), të cilët pretendojnë rregulla private për ushtrinë e tij, duke përfshirë ekzekutimin publik të tradhtarëve. Prigozhin nuk e humb kurrë mundësinë për të sulmuar publikisht liderët ushtarakë rusë, duke transmetuar video në të cilat ushtarët e tij shajnë Gerasimov dhe duke marrë vetë meritat për pushtimin e Bakhmutit. Këto janë sjellje të paimagjinueshme në hierarkitë e Rusisë. Videot e Wagner-it kanë hedhur poshtë një nga gjërat më të rëndësishme që Putini i ofroi elektoratit të tij, imazhin e një shteti të hekurt. Fatkeqësisht, pakti i tmerrshën i nënshkruar me një ushtri të dënuarish të rrezikshëm (30 mijë të tjerë do të punësohen nga burgjet në maj), e ka ndryshuar totalisht këtë perceptim. Putini duket se ka humbur pushtetin dhe ligji, i nënshkruar së fundmi, që parashikon përgjegjësi penale dhe administrative për ata që kryejnë veprime publike që synojnë diskreditimin e çdo pjesëmarrësi që “luan në teatrin ukrainas”, përfshirë Wagnerin, është një shenjë e mëtejshme dobësie e tij dhe shtetit. Sakaq, Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi të premten urdhërarrestim për Putinin, duke e akuzuar atë për krime lufte në Ukrainë. Tani ai duhet të frikësohet nga udhëtimet jashtë kufijve të Rusisë, ku mund të arrestohet, ndoshta me përjashtim të vendeve si: Kina, Bjellorusia, Irani apo Koreja e Veriut.