BREAKING NEWS

Head of State, Bajram Begaj, meeting 'head to head' with American President Joe Biden in the USA, what was discussed

Head of State, Bajram Begaj, meeting 'head to head' with American
x
BREAKING NEWS

The Americans kicked her out of politics, Lindita Nikolla put Sali Berisha through the window through the bait Bardhi, the anti-US "kamikaze" Speaker of the Assembly of the "Bermuda Triangle" and the Zeni partnership

The Americans kicked her out of politics, Lindita Nikolla put Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

SPAK in the court of "non women", this is how the USA has sewn up the file of the "Berisha" family, in the scanner the assets of the children, the son-in-law, the "Partizani", "CEZ-DIA" and "GĂ«rdeci" affairs, the American cables are revealed

SPAK in the court of "non women", this is how the USA has sewn up the
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is attacking the "iron" prosecutor Enkeleda Millonai who is investigating her son-in-law for money laundering and the scheme that Ilir Meta is following to escape from the clutches of SPAK

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is
x
BREAKING NEWS

Here are all the gifts of Prime Minister Rama to the oligarch Samir Manen, how he put the whole state at the service of his businesses, from the forgiveness of private and state lands, tenders, to the helicopter runway and hangar for private aircraft

Here are all the gifts of Prime Minister Rama to the oligarch Samir Manen, how
x
BREAKING NEWS

The American Congress deepens the investigation into the "Rama-McGonigal" affair, this is how the scandal can cause earthquakes in Tirana and Washington, Robert Pope reveals the latest news

The American Congress deepens the investigation into the
x
BREAKING NEWS

Clashes for the head of the DP group, the American Embassy makes it clear to Berisha: We do not change our position on "non-women", we encourage the actors to carefully examine their commitments in the party

Clashes for the head of the DP group, the American Embassy makes it clear to
x
BREAKING NEWS

The increase in pensions is approved, 767 thousand people benefit from indexation by 8.6 percent from October 1, the Ministry of Finance and the Institute of Social Insurance clarify the details

The increase in pensions is approved, 767 thousand people benefit from
x

Bota

Massive fires in Canada, thousands of Americans are advised to use masks

Massive fires in Canada, thousands of Americans are advised to use masks

Millions of people in North America have been advised to wear masks when leaving their homes due to poor air quality caused by intense wildfires in Canada.

In New York, the free distribution of masks will begin on June 8. Canada has said that masks must be worn whenever people cannot stay indoors.

Officials have warned that dangerous levels of smoke are expected over the weekend. Most of the smoke comes from Quebec, Canada, where 150 fires have been reported.

More than 15,000 residents are expected to be evacuated in the area, officials said Wednesday. This year has broken the record for the most fires recorded in the Quebec area.

New York Governor Kathy Hochul announced on Wednesday that New York will distribute one million masks for free to residents.

"This is a temporary situation. It's not Covid," she told a news conference, adding that New York City buses and trains have high-quality air filtration systems and are therefore safe modes of travel.

Environment Canada has said conditions are worsening in Toronto on June 8 as the amount of smoke increases.

In a special weather advisory on June 7, the agency recommended that everyone wear masks when outdoors.

"These fine particles pose the greatest risk to health. However, respirators do not reduce exposure to gases in fire smoke," Environment Canada said in a statement.

Meanwhile, the US Environmental Protection Agency (EPA) classified the air quality in much of the northeast of the country as "unhealthy" especially for people with breathing problems.

In all, millions of people in North America are thought to be in some form of air quality alert.

In New York, an orange haze covered the city skyline and landmarks, including the Statue of Liberty.

Zoos have moved animals indoors and, in New York, horse-drawn carriage rides have been suspended.

Më 7 qershor, shkollat në zonën e Uashington DC anuluan gjithashtu aktivitetet në natyrë pasi nivelet e cilësisë së ajrit u përkeqësuan, ndërsa Detroit u rendit si zona e pestë metropolitane më renditjen më të keqe në botë për ndotjen e ajrit.

Zyrtarët e shëndetit publik kanë paralajmëruar njerëzit të mos ushtrojnë jashtë dhe ta minimizojnë ekspozimin e tyre ndaj tymit sa më shumë që të jetë e mundur, pasi ajri paraqet rreziqe të menjëhershme dhe afatgjatë për shëndetin.

Zyrtarët kanadezë thonë se vendi po përgatitet për sezonin më të keq të zjarreve në histori.

Ekspertët kanë vënë në dukje se pranvera ka qenë më e ngrohtë dhe më e thatë se zakonisht. Këto kushte parashikohet të vazhdojnë gjatë gjithë verës.

Zjarret në Kanada kanë djegur tashmë më shumë se 3.8 milion hektarë tokë - një sipërfaqe 12 herë më e madhe se mesatarja 10-vjeçare për këtë periudhë të vitit.

Më shumë se 600 zjarrfikës amerikanë janë dërguar në Kanada për t’i ndihmuar zyrtarët lokalë, njoftoi Shtëpia e Bardhë më 7 qershor.

Po këtë ditë, presidenti i SHBA-së, Joe Biden, dhe kryeministri kanadez, Justin Trudeau, zhvilluan një telefonatë për ta diskutuar situatën aktuale.

Ndryshimi i klimës rrit rrezikun e motit të nxehtë dhe të thatë që ka të ngjarë të nxisë zjarret.

Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.2 gradë celsius që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve të gazrave serrë./ REL