BREAKING NEWS

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters convicted of drugs and money laundering, involved in affairs with Fazli? and use of power to enrich his children, "non-women" is not removed, London seals his fate the head of the DP

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media accuse her of being corrupt and mention the file that SPAK is investigating that she favored her son-in-law when he was prime minister, the socialists also react

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down before SPAK prosecutors and denounced Ahmetaj's affairs, from meetings with the "bosses" of the incinerators, to trips to Germany and sleeping in a 5-star hotel, details from the fil...

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down
x
BREAKING NEWS

SPAK "lands" in the offices of the oligarch Ilir Meta, documents, computers and compromising materials are seized, this is how the former president's affairs are unraveling

SPAK "lands" in the offices of the oligarch Ilir Meta, documents,
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia clarifies the reason why SPAK is not arresting Sali Berisha and Ilir Meta, here is the great proof that they cannot hide it, how they came to power only with the white coats of the State Security and made incredible wealth in 7 years

Ilir Demalia clarifies the reason why SPAK is not arresting Sali Berisha and
x
BREAKING NEWS

There is no end to the scandals for Belinda Balluk, this is how she added €50 million to her "portfolio" for the Arbri Street and the Llogora Tunnel, the report reveals

There is no end to the scandals for Belinda Balluk, this is how she added
x
BREAKING NEWS

Klodian Allajbeu of the American Hospital ends up in SPAK, the scandal of the 2 most expensive concessions in health breaks, investigations into senior officials and a number of companies that serve as "masks" for the oligarch, here are the details fro...

Klodian Allajbeu of the American Hospital ends up in SPAK, the scandal of the 2
x
BREAKING NEWS

This is the month when pensions will be increased, economic expert Kujtim Hoxha gives the last details and shows the path that the elderly should follow when they do not agree with the amount of benefits assigned to them by the ISSH

This is the month when pensions will be increased, economic expert Kujtim Hoxha
x

Gossip

'Madness' in BBV/ The strong behind-the-scenes of the 'fight' about Louise Aille's 'Instagram' and the threats of lawsuits are revealed

'Madness' in BBV/ The strong behind-the-scenes of the

If you think that the confrontation in "Big Brother" is tough, what is happening outside with Luizi, is doubly more challenging.

The singer's success this year was unexpected in terms of format, so his numbers on social networks also exceeded, becoming the most followed figure in Albania. It is enough to remember here that Luiz Ajlli has 4 billion clicks on "TikTok", an "Instagram" with about 700 k and a large number of supporters who have turned him into the headline of the media, but not only.

On December 24, when he became part of the game, he did not have an "Instagram" and as the artist himself said, he had entrusted it to a friend. In fact, it was later revealed that Jurgena was the girlfriend he left out of the game, but despite the breakup, after hooking up with Kiara, she continued to manage his profile, as well as close marketing contracts that required various businesses. It seems that this is where the problem with Jurgena began, which quickly turned into one of the most attacked people in recent days.

The former winner of "Big Brother", Anaid Kaloti, suspected that Jurgena, the girl who managed Luiz's "Instagram", was under the threat of Meridian Ramçaj and "Top Channel", since they always loved "Instagram" his

And according to him, the best opportunity to do this was after the opening of "GoFundMe", where the production has the right to say that Luiz's image is being misused abroad. Regarding this situation, a reaction has come for the first time from the girl in question, Jurgena Tusha.

She opened an Instagram account where she told her side of the story for the first time. Denying the words about Meridian, Jurgena has admitted that he was threatened by 'Top Channel' that he would be sued if he did not hand over his "Instagram". However, is this the real address of Jurgena?

In this sensational situation it is easy for anyone to pretend to be the girl in question and take advantage of it. What raised doubts is that this account, which is supposed to be Jurgena's, is not followed on "Instagram" by either Luiz's sister or brother-in-law. Also, a repost was made in Jurgena's story where it can be seen that Luiz's brother-in-law has asked his followers to follow Jurgena, but this post does not exist on his "Instagram" itself.

And in fact, the family members were the first to intervene to take Luiz's "Instagram", after the money that this address was making. Just a short time ago, "Panorama" announced the large sums that Louis Aille's address was making with the posts in the story and feed. Although it is still part of the game, businesses have started collaborations with his "Instagram" page, where a post reaches up to 3 thousand euros.

Të shumta janë bizneset ‘në radhë’ për t’u publikuar në faqen e tij. Gjithashtu, bizneset kanë nisur bashkëpunimet edhe me Luizin brenda shtëpisë. Përditë e më shumë, këngëtarin po e shohim me veshje apo me aksesorë luksoz.

Të gjitha këto janë dhurata nga bizneset, që ndonëse është e ndaluar t’ia përmendin emrin, nuk kanë ngurruar t’i çojnë veshje të kushtueshme brenda shtëpisë. Dhurata e fundit e mbërritur ishte një varëse floriri, që është krijuar posaçërisht për të. Në profilin e Luizit që Jurgena menaxhonte, të shumta ishin postimet që vinin nga reklamat.

Por duket se ky fakt ka ngritur shqetësim te familjarët fillimisht, duke qenë të paqartë nëse këto para do të shkonin më pas për Luizin, apo Jurgena po përfitonte nga fama e tij. Në këto kushte, pas hapjes së “GoFundMe”, ku edhe u panë që paratë filluan të mblidheshin shumë shpejt, familja kërkoi edhe “Instagram”- in e Luizit.

“Fansa të dashur, për arsye sulmesh deri në ekstrem për të vjedhur këtë ‘Instagram’, motra e Luizit që është zotëruesja e këtij ‘Instagrami’ do ta menaxhojë vetë. Me shumë dashuri familja e Luizit”, shkruhej pasi ndryshoi emri i ‘Instagram’-it.

Ky ndryshim i papritur ka habitur gjithë publikun, por ka qenë ish-fituesi i “Big Brother”, i cili ka reaguar për këtë ngjarje. Sipas Anaid Kalotit ka qenë televizioni “Top Channel” ai i cili ka tentuar të marrë në zotërim imazhin e Luizit e si pasojë edhe “Instagram”-in e tij. Anaidi thotë se në fakt për imazhin e Luizit po bëhet një “luftë” mes familjes se këngëtarit dhe drejtuesve të Tch.

Sipas tij, këto të fundit i kanë mbushur mendjen Luizit, i cili nuk di se ç’bëhet jashtë, për të firmosur një kontratë që imazhi i tij të jetë në dorën e tyre. Ai u shpreh se e gjitha nisi pas hapjes së ‘Go fund me’, kur media ka nisur një rrugë ligjore duke kërkuar të drejtën e imazhit pasi Luizi është pjesë e atij formati.

“Mbasi ka hyrë një reklamë në shtëpi, Jurgenës (administratorja e ‘Instagram’-it dhe shoqja e tij) i është tentuar t’i merret faqja, këtë mund ta pohojë dhe vetë ajo me zë e figurë, dhe nga Meridiani dhe nga avokati i ‘Top Channel’. Në momentin që është hapur ‘Go fund me’ pa lejen e Luizit, me foton e Luizit dhe me fytyrën e Luizit dhe me kauzën e Luizit, ‘Top Channel’ i lind e drejta që të thotë se imazhi jot po keqpërdoret jashtë, ja ku e ke letrën, firmos”, u shpreh Anaidi.

Nuk vonoi shumë dhe Meridiani erdhi me një reagim publik, ku i hodhi poshtë të gjitha fjalët e Anaidit.

“Mospranimin tim për të marrë pjesë në një live që nuk përputhet me atë që unë besoj! 2.T’ju pyes kush është realisht kjo vajzë??? Pse nuk e ka insta sot??? Pse insta është ndryshuar emri, arsyen duam ta dimë 3. Çfarë tregon ky sms përveç një bisede idiote midis dy shfrytëzuesish tani që ai është dikush se kur e goditën të gjithë u zhdukët 4. Meqë jeni miqtë e vërtetë JU TE LUIZIT pse nuk i shkuat ju por @jonndoja dhe @mariodeda që i luftoni po njëlloj?? 5.I di Luizi këto? Apo përfitoni që është brenda. Nuk e dija që qenkam kaq i fuqishëm sa të prish një kontratë kaq të madhe që nuk ka ekzistuar kurrë në një letër. Unë më i fortë se një televizion?? Latë nam, merrni pak famë dhe ju. Servila për aq kohë sa ju plotësoheshin interesat dhe hienat kur ju godet me të vërteta!”, ka shkruar ndër të tjera Meridiani.

Ndërkohë që kunati i artistit shkodran, ka ndërhyrë për të sqaruar disi situatën e krijuar së fundmi. Ai shprehet se produksioni ka tentuar të marrë “Instagram”-in e Luizit me pretendimin se ka të drejtat për emrin dhe llogarinë e tij. Tahiri shprehet se nuk i është vënë në dispozicion asnjë dokument që e fakton këtë gjë.

“Duke iu përgjigjur interesimit të madh nga ana juaj ju informoj se nga faqja zyrtare që menaxhohej nga shoqja dhe motra e tij janë bllokuar informacionet e tjera që kanë të bëjnë me veprimtarinë e ‘Big Brother’, pasi në një komunikim me produksionin e këtij show na është njoftuar që të drejtat në lidhje me emrin dhe administrimin i kanë kaluar ‘Top Channel’. Në çfarë forme dhe akti juridik është kryer kjo, mua nuk më është komunikuar ndonjë dokument. Megjithatë, në gjithë këtë histori e rëndësishme është që ne të mbështesim Luizin dhe të shijojmë lojën e tij. Pastaj kur të përfundojë loja, do të sqarohen roli dhe qëllimi i secilës palë”, shprehet ai.

The family members have made it clear that at the end of 'Big Brother', the account will be passed to Luiz himself. On the other hand, Jurgena herself has published other conversations with Top's official website, but the authenticity of these messages remains to be verified.