BREAKING NEWS

30 minutes before the parliamentary session, Berisha moves the next stone

30 minutes before the parliamentary session, Berisha moves the next stone
x
BREAKING NEWS

The former chief prosecutor raises the alarm: We have more bar houses than schools

The former chief prosecutor raises the alarm: We have more bar houses than
x
BREAKING NEWS

"It is plasticized, greased and carbon paper is placed...", Karamuço reveals the new methods that traffickers are using

"It is plasticized, greased and carbon paper is placed...",
x
BREAKING NEWS

What did Ambassador Yuri Kim-Damian ask Gjiknuri at the table? Kreshnik Spahiu reveals the behind-the-scenes

What did Ambassador Yuri Kim-Damian ask Gjiknuri at the table? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"The secret plan to arrest Dako", the former head of the police shows the scheme

"The secret plan to arrest Dako", the former head of the police shows
x
BREAKING NEWS

Is Rama taking his "friends" to prison? Kreshnik Spahiu breaks the strong statement and discloses the behind-the-scenes: The confrontation with the Americans in the hotel

Is Rama taking his "friends" to prison? Kreshnik Spahiu breaks the
x
BREAKING NEWS

Arrest warrant for Putin, the International Criminal Court reacts

Arrest warrant for Putin, the International Criminal Court reacts
x
BREAKING NEWS

Under surveillance for 3 years by the police and SPAK, Klodiana Lala discloses details from the file, how the connection between the mayor of Bulqiza and the businessman who awarded the tender was discovered

Under surveillance for 3 years by the police and SPAK, Klodiana Lala discloses
x

Gossip

Dua Lipa's Albanian citizenship resonates in the British media: She returned to Britain at the age of 14 and represented Albanians around the world

Dua Lipa's Albanian citizenship resonates in the British media: She

Daily Mail report on Dua Lipa

Dua Lipa has received Albanian citizenship from the president of Albania, for the role of the pop star in spreading the fame of Albanians internationally through her music.

The 27-year-old singer has often proudly mentioned her Albanian origins on Instagram and in press interviews.

He also enjoys family trips to the country and follows Albanian traditions, such as balancing a glass on his head while dancing.

Dua Lipa received citizenship before the 110th anniversary of Albania's independence from the Ottoman Empire, where President Bajram Begaj said it was an honor for her, as the singer has made Albanians famous around the world.

"I will also be Albanian with papers", said the pop star before taking the oath of citizenship in the capital, in the town hall of Tirana.

"It is a great, indescribable joy," she added.

The artist then took a passport photo, was fingerprinted and signed an application form for an identity card and passport.

Dua will end its annual concert tour in Tirana's main Skënderbej square on Monday to commemorate Independence Day.

At just 27, the singer is one of pop's biggest stars, fulfilling a dream that began when she was a primary school pupil in Camden.

Born in London, Dua went to a small state primary school and first performed while taking lessons at the world-renowned Sylvia Young Theater School.

After spending several years in Pristina after her father's job as a marketing manager brought them back to his native Kosovo, Dua Lipa bravely decided to return to the UK on her own at the age of 14, in pursuit of her dreams of become a pop star.

In 2014, the talented teenager signed with Warner Bros. Records.

Now, just eight years later, he has toured the world with the album at number 1, received three Grammy Awards and six Brit Awards.

Away from the limelight, Dua remains close to her family.

Dua, e cila thotë se ndihet edhe kosovare edhe britanike, bashkëthemeloi Fondacionin Sunny Hill me babanë e saj Dukagjin Lipa, i cili tani drejton Agjencinë e Komunikimit të Republikës, me seli në Bukuresht.

Fondacioni ka dhënë 100.000 euro për bamirësi dhe event kulturore në Kosovë, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, dhe drejton Festivalin Sunny Hill, i cili u hap nga Dua Lipa në 2018.

Duke folur për Line Of Best Fit, ajo tha: “Ndihem shumë krenare që jam nga të dyja vendet dhe ndjehem sikur përfaqësoj të dy vendet. Nëse dikush thotë ‘oh, ku është Kosova?’ njerëzit thonë ‘është mes Italisë dhe Greqisë, por Rita Ora është nga atje, Dua Lipa nga atje. Ata fillojnë të flasin për këtë dhe është një gjë për të cilën je krenare. Ju menjëherë ndiheni përgjegjës për imazhin që portretizoni dhe mënyrën se si përfaqësoni vendin tuaj.’

Në gusht të vitit 2022, Dua u emërua Ambasadore Nderi e Kosovës në një ceremoni në Zyrën e Presidentit në Prishtinë.

Teksa publikoi imazhe në Instagram-in e saj në atë periudhë, ylli i popit shkroi: “Dje pasdite m’u dha titulli Ambasador Nderi i Kosovës nga Presidentja e vendit. Është një nder dhe një privilegj të jem në gjendje të përfaqësoj vendin tim në të gjithë botën dhe të vazhdoj punën dhe përpjekjet e mia globalisht për të parë që ne të lëmë gjurmët tona dhe të bëjmë një ndryshim. Rinia e Kosovës meriton të drejtën e liberalizimit të vizave, lirinë për të udhëtuar dhe për të ëndërruar. Faleminderit.’

Dua është vajza e madhe e Dukagjin Lipës dhe gruas së tij, Anesës, nga Kosova.

Dukagjin, ish-rokeri që ndan dashurinë e vajzës së tij për muzikën, është djali i historianit të njohur Seit Lipa, i cili shërbeu si drejtues i Institutit të Historisë së Kosovës.

“Sapo hynë serbët, ata donin që shumë historianë ta rishkruanin historinë e Kosovës”, tha Lipa për Observer në vitin 2018. “Për ta ndryshuar atë, për të shkruar se Kosova ka qenë gjithmonë pjesë e Serbisë. Dhe gjyshi im ishte një nga ata njerëz që nuk do ta bënte, kështu që ai humbi punën e tij, sepse nuk donte të shkruante një histori që nuk e besonte të ishte e vërtetë.”

Ai ishte i njohur me Besim Sahatçiut, gjyshit të ndjerë të yllit të estradës Rita Ora, e cila ka lindur në Prishtinë. Në vitin 2021, Dukagjini publikoi një foto të dy burrave duke shijuar drekën së bashku në vitet 1960.

Seit vdiq nga një atak në zemër në vitin 1999, vit kur përfundoi Lufta e Kosovës. Besimi vdiq në vitin 2005.

Dukagjini studio për stomatolog dhe Anesa për juriste para se të largoheshin nga Kosova, por ata hoqën dorë nga profesionet e tyre për të ikur nga vendi i tyre në kërkim të një vendi më të sigurt për të krijuar familje.

Ata u vendosën në Hampstead, në veri të Londrës. Pas Duas, emri i së cilës në shqip do të thotë ‘dashuri’, erdhi vajza Rina, tashmë 18 vjeçe, modele dhe djali Gjin, 16 vjeç.

Për të fituar para, Dukagjini dhe Anesa filluan punë në kafene dhe bare. Babai i saj ndoqi mësimet gjatë natës për biznes dhe Anesa u rikualifikua në udhëtime dhe turizëm.

“Unë i kam parë prindërit e mi duke punuar çdo ditë të jetës sime,” tha Dua, e cila ndoqi shkollën fillore Fitzjohn, një shkollë e komunitetit lokal. “Ndërsa unë shkoja në shkollë, ata gjithashtu shkolloheshin.”

Familja e re u shpërngul në kryeqytetin e Kosovës, por Dua, e cila fliste shqip dhe nuk dinte të lexonte e të shkruante, fillimisht kishte probleme me studimet e saj.

Pikërisht në Prishtinë, Dua u dashurua vërtet me muzikën, veçanërisht me hip hopin amerikan që ishte kaq i popullarizuar në qytet.

Ajo filloi të shkruante dhe të regjistronte këngë, por besonte se duhej të kthehej në Londër nëse donte të hynte në tregun ndërkombëtar.

Duke shfaqur pjekuri të jashtëzakonshme, në moshën 14-vjeçare Dua u kthye në Britaninë e Madhe me lejen e prindërve të saj, duke u zhvendosur tek një mik i vjetër të familjes në Camden, i cili po studionte për master.

Dua u regjistrua në Parliament Hill School, një shkollë e mesme për vajza. Krahas shkollës, adoleshentja po merrte mësime në fundjavë në Sylvia Young Theatre School, ish-studentët e së cilës përfshijnë Billie Piper, Amy Ëinehouse dhe Keeley Haëes, dhe publikonte këngë pop për YouTube dhe SoundCloud.

Videot e saj ranë në sy të Ben Maëson në Tap Management, i cili përfaqëson Ellie Goulding, Lana Del Rey dhe Leigh-Ann Pinnock të Little Mix.

Kënga e saj origjinale Hotter Than Hell, e cila u shfaq në albumin e saj debutues të vetëtitulluar, çoi në nënshkrimin me Ëarner Bros. Records në 2014.

Ajo publikoi këngën e saj debutuese Neë Love në gusht 2015, në të njëjtin muaj kur mbushi 20 vjeç. Ajo u pasua nga Be The One, e cila u bë platinum në Australi dhe Hotter Than Hell, e cila arriti në vendin e 15-të në Listat e Singles në Mbretërinë e Bashkuar.

Këngëtarja u bë artistja e parë femër që u nominua për pesë BRIT Aëards në moshën vetëm 22 vjeçare. Ajo fitoi dy.

Çmimet vazhduan të vinin. Kënga e saj e vitit 2018, One Kiss me Calvin Harris arriti kulmin në numrin 1 në MB dhe i dha asaj çmimin BRIT 2019 për Këngën e Vitit.

Në mars 2020, Dua publikoi albumin e saj të dytë Future Nostalgia, i cili kryesoi listat në 15 vende, përfshirë Britaninë e Madhe. Dua gjithashtu ka fituar tre çmime Grammy.