BREAKING NEWS

Frrok Çupi uncovers the strong behind-the-scenes of the Meta-Berisha meeting: The former president sold secret information to the Russian agency

Frrok Çupi uncovers the strong behind-the-scenes of the Meta-Berisha
x
BREAKING NEWS

Begaj goes to Shkodër tomorrow, meeting with the mayor Bardh Spahia, here is what is expected to be discussed

Begaj goes to Shkodër tomorrow, meeting with the mayor Bardh Spahia, here
x
BREAKING NEWS

The Ministry of Health comes out with an important announcement: What is happening with the pandemic in our country

The Ministry of Health comes out with an important announcement: What is
x
BREAKING NEWS

Kokalari does not stop, after Berisha, another of his supporters attacks: He graduated from the Faculty of Law by correspondence 2 years ago, I am not afraid of any of you

Kokalari does not stop, after Berisha, another of his supporters attacks: He
x
BREAKING NEWS

The journalist breaks the strong statement: The cyber attacks were carried out from the Albanian territory, that's why they blocked the TIMS system

The journalist breaks the strong statement: The cyber attacks were carried out
x
BREAKING NEWS

Weather forecast, what is expected to happen with the temperatures tomorrow

Weather forecast, what is expected to happen with the temperatures tomorrow
x
BREAKING NEWS

Met the new head of the FRPD, Evi Kokalari explodes at Berisha: Shame on you, you deserved Lulzim Basha, dear sir

Met the new head of the FRPD, Evi Kokalari explodes at Berisha: Shame on you,
x
BREAKING NEWS

A police officer and a soldier, part of criminal groups / Police in an emergency conference, the details of the super-operation are revealed: They were contract killers

A police officer and a soldier, part of criminal groups / Police in an emergency
x

Shëndeti

They completely clean the intestines and eliminate the bloated belly, these are the natural remedies that come to help us all

They completely clean the intestines and eliminate the bloated belly, these are

 

Digestive health is integral to feeling happy, healthy and well.

An important organ in the digestive system is the colon, also called the large intestine. Colon health is an important part of digestive health.

Some people claim that the colon needs to be cleansed for optimal digestive well-being. However, research proving the effectiveness of scrubs is small and low in quality.

However, some aspects of colon cleansing can be beneficial. It can help problems such as constipation or irregular bowel movements, and there is some evidence that it can also reduce the risk of colon cancer.

Other colon cleanses that claim to remove toxins and parasites are questionable.

7 ways to cleanse your colon naturally at home

There are several ways to cleanse the colon. You can buy a colon cleansing product, or you can do a douche or enema.

Alternatively, you can do simple things to boost or “cleanse” your colon health naturally at home.

The following natural colon cleanses can be done inexpensively and they are also quite safe if done properly.

Reminder: You don't need to do colon cleanses every day or often to be healthy, although they can have health benefits when done sporadically.

Cleaning with water

Drinking enough water and staying hydrated is a great way to regulate digestion. People who support colon cleansing with water recommend drinking six to eight glasses of lukewarm water a day.

Also try eating lots of foods high in water content. This includes fruits and vegetables such as watermelons, tomatoes, lettuce, and celery.

In fact, there are many foods that help cleanse the colon naturally through diet.

Pastrim me ujë të njelmtë

Ju gjithashtu mund të provoni pastrimin me ujë të kripur. Kjo është veçanërisht e rekomanduar për njerëzit që përjetojnë kapsllëk dhe parregullsi.

Një studim i vitit 2010 tregoi se uji i kripur ndoshta mund të pastrojë zorrën e trashë kur kombinohet me disa pozita të jogës.

Para se të hani mëngjes, përzieni 2 lugë çaji kripë me ujë të vakët. Rekomandohet kripë deti ose kripë Himalajesh.

Pini shpejt ujin në stomak bosh, dhe për pak minuta, ndoshta do të ndjeni nevojë për të shkuar në banjo.

Bëni këtë në mëngjes dhe në mbrëmje dhe sigurohuni që të qëndroni në shtëpi pranë banjës për një kohë pas pastrimit. Ju mund të keni nevojë të shkoni në banjë disa herë.

Dietë e lartë me fibra

Fibra është një makronutrient thelbësor që shpesh anashkalohet në dietë. Është gjetur në ushqime bimore të shëndetshme, si pemë, perime, drithëra, arra, farëra dhe më shumë.

Bimët përmbajnë celulozë dhe fibra që ndihmojnë në “ngurtësimin” e materies së tepërt në zorrën e trashë. Ato gjithashtu rregullojnë kapsllëkun dhe jashtqitjen e tepërt, ndërkohë që rritin bakteret e dobishme si një probiotik.

Sigurohuni të hani shumë ushqime të larta në fibra, të cilat ndihmojnë shëndetin e zorrës së trashë. Ato gjithashtu mund të jenë të shkëlqyeshëm për bakteret e zorrëve.

Lëngje dhe smoothie

Lëngjet janë pastrues popullor të zorrës së trashë . Këto përfshijnë asgjësimin dhe pastrimin me anë të lëngjeve të frutave dhe perimeve.

Megjithatë, nuk ka kërkime të mjaftueshme për këto për zorrën e trashë. Në fakt, disa studime nxjerrin në pah rreziqet.

Megjithatë, marrja e moderuar e lëngjeve mund të jetë e mirë për ju. Lëngjet përmbajnë disa fibra dhe ushqyes që përfitojnë tretjen. Ato gjithashtu mbajnë ujë për të ndihmuar të hidratoheni dhe të mbani rregullsinë.

Për më tepër, një studim në vitin 2015 zbuloi se vitamina C mund të ndihmojë në pastrimin e zorrës së trashë. Vitamina C gjendet në shumë fruta dhe perime të shtuara në lëngje të përziera.

Lëngjet popullore për asgjësimin dhe pastrimin e zorrës së trashë përfshijnë lëngun e mollës, limonit dhe lëngjet e perimeve. Megjithatë, disa dietistë mund të rekomandojnë smoothies mbi lëngjet për shëndetin e zorrës së trashë dhe shëndetin e përgjithshëm.

Meqë mishi dhe lëkura hiqen kur bëhen lëngjet, lëngjet përmbajnë më pak fibra. Fibra është e shkëlqyeshme për zorrën e trashë dhe smoothies mbajnë fibra shumë më tepër.

Ju nuk keni nevojë të agjëroni dhe të pini vetëm lëngje dhe smoothies për të marrë ndonjë përfitim. Vetëm mundohuni t’i përfshini më shumë në dietën tuaj.

Më shumë niseshte rezistente

Niseshtet rezistente janë të ngjashme me fibrat. Ato gjithashtu gjenden në ushqime bimore si patate, oriz, bishtajore, banane jeshile dhe drithëra.

Këto promovojnë një zorrë të trashë të shëndetshme duke rritur mikroflorën. Një rishikim i vitit 2013 mbi niseshtet rezistente gjithashtu zbuloi se ato ulin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Megjithatë, ka një dobësi. Niseshte rezistente gjenden në karbohidratet. Megjithatë, dietistët që rekomandojnë dietë të ulët në karbohidrate mund të zgjedhin opsione që shkaktojnë zvogëlimin e sheqerit në gjak. Këto përfshijnë oriz dhe patatet.

Përfshirja e këtyre në dietë, sikurse fibrat, mund të jetë e mrekullueshme për pastrimin e zorrës së trashë.

Probiotikët

Shtimi i probiotikëve në dietë është një mënyrë tjetër për të pastruar zorrën e trashë. Kjo gjithashtu rrit shëndetin e përgjithshëm në shumë mënyra të tjera.

Ju mund të merrni më shumë probiotikë duke marrë shtesa probiotike. Gjithashtu, hani shumë ushqime të pasura me probiotikë, si kos, turshi dhe ushqime të tjera të fermentuara.

Probiotikët paraqesin baktere të mira në zorrë me ndihmën e fibrave dhe nishestes rezistente. Këto frenojnë inflamimin dhe nxisin rregullsinë – dy elementë të shëndetit të tretjes lidhur me zorrën e trashë.

Mushti i uthulles së mollës konsiderohet gjithashtu probiotik dhe përfshihet në pastrimin e zorrës së trashë. Enzimat dhe acidet që përmbanë uthulla e mollës largon bakteret e këqija. Aktualisht, nuk ka studime për këtë.

Cajrat bimor

Të provoni çajra bimore mund të ndihmojë shëndetin e tretjes nëpërmjet zorrës së trashë.

Bimët laksative si psyllium, aloe vera, rrënjët marshmalloë, dhe elmi i rrëshqitshëm mund të ndihmojnë me kapsllëk. Sigurohuni që të bisedoni me mjekun tuaj dhe të ndiqni udhëzimet nga afër para se të përdorni këto barëra. Gjithashtu përdorini ato me masë; përndryshe, ato mund të jenë të dëmshme.

Bimët e tjera si xhenxhefili, hudhra dhe piperi i kuqërremë përmbajnë fitokemikale antimikrobiale. Këto mendohet të shtypin bakteret e këqija. Për këtë arsye, ato janë të përfshira në shumë pastrime, megjithëse nevojiten studime.

Provoni një gotë me një nga këta çajra bimor deri në tri herë në ditë. Pini çaj bimor laksativ vetëm një herë në ditë.

Çfarë duhet të dini përpara se të pastroni në mënyrë natyrale zorrën e trashë?

A jeni të interesuar në ndonjërin pastrim të mësipërm të zorrës së trashë? Të bësh një në mënyrë të butë në shtëpi zakonisht është e sigurt.

Kombinimi i tyre me agjërimin, ose rritja e frekuencës së përdorimit të tyre, mund të ketë rreziqe. Nëse keni presion të lartë të gjakut dhe duhet ta mbani konsumin e natriumit të ulët, shmangni pastrimin me ujë të njelmtë.

Efektet anësore të pastrimit intensiv përfshijnë:

të përziera

të vjella

marramendje

dehidratim

pabarazi të elektroliteve

dhimbje barku

Nëse ndonjë nga këto simptoma ndodhin , ndaloni menjëherë pastrimin dhe shihni mjekun tuaj. Këto simptoma kanë rrezik të çojnë në dështim të zemrës dhe dëmtim të tretjes nëse pastrimi vazhdon. Një klizmë ose pastrim i zorrës së trashë që bëhet herë pas here përbën rrezik të vogël për një individ të shëndetshëm. Por përdorimi i tepërt mund të çojë shpejt në kapsllëk kronik ose madje edhe në lëndime të zorrëve.

Gjithashtu bisedoni me mjekun tuaj para se të bëni ndryshime të mëdha në dietën tuaj për shëndetin e zorrës së trashë. Kjo përfshin ngrënien e shumë më tepër fibra, nisheste rezistente, lëngje dhe smoothies.

Sigurohuni që të jeni të kujdesshëm edhe kur përdorni çajra bimor për pastrimin e zorrës së trashë. Disa barëra mund të pengojnë ose ndikojnë në barna të caktuara

Laxative herbs can also be harmful if overheated. Excessive use of laxatives reduces the body's ability to move feces and can result in chronic constipation.

If you have a chronic illness, talk to your doctor before doing natural colon cleansing at home. Colon cleansing is not right for everyone.

summary

Natural colon cleansing can help improve digestive health. Whether the colon is really "cleansed" is still under debate.

These methods are also safe as long as you don't use them more than necessary.

Regardless, talk to your doctor to make sure you'll have the best possible experience using them.