BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Kultura

Eva Golemi: Puccini has characters with a powerful emotional charge, the story in "Madama Butterfly" remains current

Eva Golemi: Puccini has characters with a powerful emotional charge, the story

The soprano Eva Golemi has performed in almost all of Puccini's characters. But this time the soprano gave emotions with her role in "Madama Butterfly". Eva Golemi, the first soprano of the National Theater of Opera and Ballet with this work was on stage in 2003, 2007, 2016 and returned again with the role of Cio-Cio San in 2024 in the new production a few days ago, which was welcome from the public. In the interview for the "SOT" newspaper, the soprano Eva Golemi comes to a confession about "Madama Butterfly" on the Albanian stage, shows the work with her role in Puccini's work and says that her story remains current. According to her, Puccini has characters with a powerful emotional charge. For the motherly feeling they have, she singles out Madama Butterfly and Suor Angelica, but Tosca remains an irresistible love for her. In her career, Eva Golemi has 36 roles in various operatic works, where among the awards we mention the third prize for the interpretation of contemporary music with the competition "Nikolla Zoraqi" in Tirana. "Volare" Award (2004); Award from the Kult Academy for the best opera singer in 2006 for the role of Liu (Turandot), award from the Kult Academy as the best opera singer of 2016 for the role of Mimi (La Boheme), "Albanian Excellence" award 2021 and "Grand Excellence" December 2023. With a career that spans almost three decades, although she has not yet graduated from the Academy of Arts, in 1996, in her beginnings on the operatic stage, Eva Golemi appeared with an excellent performance in the role of Dona Anna in the opera known as "Don Giovanni".

-On the stage of the National Theater of Opera and Ballet, the opera "Madama Butterfly" returned as a new production. You were years ago with this work on stage, but about the work with the Italian director, her directorial concept, what can you tell us?

Opera si gjini parësore ka muzikën. Pra unë si interpretuese në radhë të parë përqendrohem te interpretimi muzikor, elementet e tjerë janë plotësues për tërësinë. Më parë ka qenë nën regjinë e mjeshtrit tonë të skenës Nikolin Gurakuqi, i cili na e ka bërë zbërthimin konceptual të veprës kaq të qartë sa mund të përshtatemi menjëherë me regji të tjera. Tashmë jo vetëm këtu, po në gjithë botën po shkohet drejt një regjie jo statike. Skenografia ishte minimaliste dhe me detaje simbolike që ishte një risi mendoj dhe të lë hapësirë dhe liri në interpretim. Puna me çdo regjisor është një eksperiencë më vete. Duke qenë një regjisore femër nënë Manu ishte shumë e qartë në atë që kërkonte në perceptim të çdo detaji. Një eksperiencë më vete ishte edhe rrugëtimi muzikor i partiturës me dirigjentin dhe drejtorin artistik të teatrit Jacopo Sipari di Pescasseroli një ekzekutim brilant.

-Rolin e Cio -Cio San te opera “Madama Butterfly” vepër e Giacomo Puccini-t ju e keni interpretuar dhe në vitet 2003, 2007 dhe 2016 në TKOB. Çfarë i jep publikut ky personazh me historinë e tij?

Mendoj sot publiku vjen shumë i përgatitur për atë që ka zgjedhur të shikojë dhe dëgjojë sidomos kur bëhet fjalë për Operën. Cio-Cio San po ta thjeshtësojmë është historia e një vajze e gjendur e braktisur e paragjykuar se u dashurua me një të huaj dhe lindi një fëmijë edhe sot ndodh. E pafuqishme të ndryshojë rrjedhën e fatit të saj kur ambasadori Sharples me Kate (gruan e ligjshme të Pinkerton në Amerikë) i kërkon fëmijën vret veten që fëmija të mos e gjykojë për braktisje në rritje. Kjo histori mbetet aktuale.

-Soprano e parë në TKOB dhe me dhjetra role nëpër vepra të ndryshme të autorëve të njohur botërorë. Por keni shprehur që Puccini është kompozitori juaj në muzikë. Në rolet në veprat e tij kush ju ka dhuruar më shumë emocione?

Kur flitet për rolet është si puna e fëmijëve kë do më shumë. Puccini i ka personazhet me një ngarkesë emocionale të fuqishme. Pothuajse i kam interpretuar të gjitha, nga Le Villi deri te Turandot, gra që siç është shprehur edhe vetë i ka vrarë në fund të gjitha. Për ndjesinë e mëmësisë që kanë do specifikoja Madam Butterfly dhe Suor Angelica. Por thellë- thellë Tosca mbetet një dashuri e parezistueshme. Vokalisht Puccini kërkon të njëjtin intesitet vokal të qëndrueshëm dhe timbrikë liriko -dramatike (falë Zotit që e kam këtë pasuri), pasi ka një orkestracion të ngjeshur.

Eva Golemi: Puccini has characters with a powerful emotional charge, the story

-Edhe këtë herë në skenë pamë një realizim të rolit te “Madama Butterfly” që mori shumë duartrokitje. Një vlerësim për ju nga publiku dhe kritika. Si e përshkruani personazhin tuaj?

Publiku flet me duartrokitje. Ato janë njësia matëse e vlerësimit të çfarë ti ke dhënë në skenë. Vetë mendoj kam dhënë maksimumin tim si vokal dhe interpretativ, kjo dhe nga urimet si nga kolegët edhe nga kushdo që më shkruan në rrjete sociale dhe në sms private.

-Opera “Madama Butterfly” u shfaq në TKOB, ku regjisorja Manu Lalli ka shprehur ndër të tjera se është një vepër tragjike, por shumë bashkëkohore. Ju çfarë mund të na thoni më shumë rreth kësaj?

Siç e theksova dhe më lart verizmi mbetet verizëm pikërisht për vërtetësinë dhe koherencën. Histori tragjike që përsëriten edhe sot.

-Me një karrierë që përshkon gati tre dekada megjithëse akoma pa mbaruar Akademinë e Arteve, në vitin 1996 në fillimet tuaja në skenën operatike u shfaqët me një performancë të shkëlqyer në rolin e Dona Anës në operën e njohur "Don Giovanni". Në këtë udhëtim tuajin nëpër skena, një rrugëtim me operën, ku janë për ju momentet më të veçanta?

Një jetë në skenë, çdo interpretim të jep kënaqësinë e finalizimit të një pune shumë të gjatë dhe intensive që fillon që me njohjen e materialit muzikor, asimilimin të futesh nën petkun e personazhit. Do veçoja te eksperienca të ndryshme dhe të pashlyeshme kur kam kënduar Princeshën te Turandot kam qenë shtatzënë me djalin, madje doktori këmbëngulte që unë të mos e bëja. Por unë e bëra duke i dalë pak nga fjala, madje kur drejtori i atëhershëm Zhani Ciko më kërkoi të bëja dhe një shfaqje aty doktori komunikoi dhe në mënyrë kategorike nuk më lejoi. E veçantë dhe historike do të thoja ka qenë interpretimi me Kevin djalin në vitin 2016, sa shumë akoma më thonë si ke mundur të interpretosh arien Tu tu…me djalin tënd para syve. As unë nuk e di. Sot e kujtoj dhe më mbushën sytë me lot. Një tjetër rast ka qenë te Tosca e fundit kur Ylber Gjini që i interpretonte Scarpian pëson një goditje gjatë shfaqjes, mbaj mend gjatë të kënduarit gjeja moment dhe i pëshpëritja si je. Nuk di si e çuam deri në fund aktin e dytë. Momente emocionale që lënë gjurmë momente të tjera kur kam kënduar në skena botërore dhe me kolegë dhe dirigjentë të mirënjohur.

Eva Golemi: Puccini has characters with a powerful emotional charge, the story

-Ju te një intervistë më parë jeni shprehur se rruga në art nuk është e lehtë dhe në Opera është një përgjegjësi e madhe. Por sa e shikon te brezi i ri, tek të rinjtë me operën këtë përgjegjësi?

Rruga e artit nuk është rrugë e thjeshtë. Shumë mund e sakrifica derisa të mbërrish rezultat final. Kur arrin sukses të duhet punë e vazhdueshme për të mbajtur nivelin e duhur. Nuk dua ta shikoj pa optimizëm të ardhmen, por duhet pasion, durim, punë dhe shumë vullnet.

-Pas kësaj vepre operistike, si do të vijojë aktiviteti juaj artistik në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Ku do t’ju shohim sërish në skenë?

Si produksion të plotë skenik është roli i Floria Tosca, që mezi po pres ti rikthehem si dhe koncerte të kalendarit dhe jo vetëm, por të mbajmë edhe disa surpriza apo jo.

Intervistoi: Julia Vrapi

“Madama Butterfly” në skenën tonë

 Opera "Madama Butterfly" by the Italian composer Giacomo Puccini, the libretto was written by Giuseppe Giacosa and Luigi Illica. The premiere was performed in Milan at the Teatro alla Scala on February 17, 1904. The beautiful 15-year-old geisha remains loyal to the American lieutenant Pinkerton and hopes that he will return to her arms. Although three years have passed since his departure, Butterfly, now the mother of a son, the fruit of her marriage with Pinkerton, refuses to start a new life and forget the lover of her heart. The latter, married to an American woman, returns to Nagasaki to take his 3-year-old son. Disappointed and depressed, Butterfly hands her son over to him and kills herself. The work of Giacomo Puccini (Giacomo Puccini), one of the most played works on the stages of the world in the opera repertoire, came to the National Theater of Opera and Ballet on the evenings of May 26, 27, 28, 30, as well as June 1. The opera "Madama Butterfly" by Puccini was performed for the first time on March 29, 1961 on the stage of TKOB.