BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Kultura

Idriz Balani: Our parks need park sculptures and sculptures with a historical character, this is a matter for state policies and municipalities

The works of the sculptor Idriz Balani are mainly portraits, busts, compositions, medallions and reliefs. With an ongoing activity between various works and evaluations, the well-known sculptor Idriz Balani says that for his own formation and descent from the Çameria region, the patriotic and patriotic theme has always been in his attention. In the interview for "SOT" newspaper, the artist Idriz Balani recounts his life as a sculptor, his work over the years and what art has forgiven him. His works can be found in Albania, but some of them are also in Kosovo, where the sculptor shows his collaborations over the years. The artistic life in the country is also important for Balan, but according to him, more should be done for exhibition halls, where Tirana and Durrës should have halls to highlight the values ??of artists. Sculptor Idriz Balani says that more attention should also be paid to our parks, which according to him are in great need of works of art.  

 

-With your works, you are from time to time a participant in various art exhibitions that open in Tirana, but also in other cities. Are you currently working to be with your works in another exhibition?

Idriz Balani: Our parks need park sculptures and sculptures with a historical

I am part of the group of artists "Muri" and we are preparing for the next exhibition that we will open in the gallery of the city of Vlora. The exhibition will open around June 20 and we will all participate as members of the "Muri" group. I will participate with two works in marble.

- We find your works in Albania or Kosovo. Sculptor of accomplished statues, compositions and busts, but how has this journey with artistic creativity been. What has a sculptor like you faced in his activity?

Idriz Balani: Our parks need park sculptures and sculptures with a historicalIdriz Balani: Our parks need park sculptures and sculptures with a historical

Për vetë formimin tim dhe prejardhjen time nga trevat e Çamërisë, tema atdhetare, tema patriotike ka qenë gjithmonë në vëmendjen time, por edhe formimi në shkollën tonë para viteve 1990 sigurisht që ishte rreth kësaj, dhe filloi me vendosjen e  dy-tre busteve të heronjve pas viteve ’90-të kur mbarova Institutin e Lartë të Arteve. Vendosjen e një lapidari të madh në fshatin Çetë të Kavajës së bashku me Dhimitër Adhadhambin si bashkautor dhe më tej me një basoreilez që është sot tek shkolla “Leonik Tomeo” në Durrës sipas tematikës të asaj kohe së bashku me skulptoren Liljana Çika Kosturi. Kjo ishte deri në fillim të viteve ’90-të. Më pas pata një ndërprerje gati 14-15 vjet dhe kjo bëri që të akumulohet diçka tek unë. Me fitoren e luftës në Kosovë u hap një dritare dhe atë periudhë unë isha drejtor i Kulturës në Durrës ku patëm një binjakëzim me Komunën e Pejës. Mua m’u bë një ftesë në një konkurs kushtuar figurës së Haxhi Zekës. Në bashkëpunim me Qazim Kërtushën, sepse në atë kohë nuk kisha studio, morëm pjesë me realizimin e shtatores së Haxhi Zekës që është vendos në Pejë në vitin 2005. Pas kësaj kam marrë pjesë në shumë konkurse. Një pjesë i kam fituar dhe që kam një numër të madh veprash që shkojnë diku mbi 15 shtatore, 16 buste dhe me një numër të madh medaljonesh tek varret e secilit dëshmor. Unë jam përpjekur që cilësisht ato vepra të qëndrojnë, të jenë të ndërtuara nga ana atomike, të ndërtuara nga ana profesionale, por dhe të shprehin dhe psikologjinë, të kenë plastikën, sepse do matesh me të tjerë dhe këtë lloj skulpture unë e quaj të dedikuar, sepse i dedikohet figurave të ndryshme të heronjve, duke filluar që nga Isa Boletini e me radhë deri tek vepra e fundit që inaugurohet brenda muajit gusht që është Fetnete Ramosaj një heroinë e Kosovës, por kam dhe një shtatore që inaugurohet po brenda qershorit në Kamenicë të Kosovës.

 

-Në vijim të aktivitetit, çfarë mund të na thoni mbi leksionin e mbajtur në Miami, Florida, SHBA, për mënyrën se si ndërtohet një vepër arti në skulpturë, që nga momenti krijues dhe deri në inaugurimin e saj?

Janë dy momente që e bënë të mundur këtë. Djali im që jeton në SHBA, por edhe nëpërmjet misionit diplomatik këtu në Shqipëri për paqe dhe prosperitet që u krijua mundësia për t’u njohur me një nga profesorët e Universitetit Kolumbian të Miamit, i cili ka qenë dhe në Tiranë. Ai u bë shkak që djali me gruan të mund të vijojnë me 80 për qind bursë të shtetit amerikan kursin pas universitar për menaxhimin biznesi, por duke qenë që dhe këta ishin pjesë e këtij universiteti ai më ftoi që mund të bënin dhe një ekspozitë kryesisht me foto të veprave të mia dhe qe një moment kur unë sa e kisha mbaruar dhe bustin e Hillary Cliton që u vendos në Sarandë. U hap ekspozita në Miami dhe unë dhashë leksionin, ku ata mbetën të kënaqur madje u shprehën që ne nuk e kemi ditur se sa e vështirë është rruga për të ndërtuar një vepër arti, një shtatore, e shohim dhe nuk e mendojmë se sa e vështirë dhe sa shpenzime janë.

 

-Në vijim të aktivitetit tuaj të shtunën u inaugurua në Vlorë një tjetër vepër e juaja. Këtë herë ishte vepra për klerikun Marko Moçka. Si u bë e mundur kjo?

Nuk e zgjodha unë, por me gjetën të interesuarit dhe është një shoqatë që vepron dhe ka një mision. U ndërtua vepra dhe të shtunën u bë inaugurimi i saj.

 

-Sa e ndjeni ju mungesën e sallave për ekspozita sot?

Në Durrës ka një sallë që mban emrin galeria “Nikolet Vasia”, por ajo sot për sot është jashtë funksionit. Ne presim të rregullohet pas shqetësimeve të shumta që kemi pasur, ku hapëm dhe një ekspozite në nëntor që e quajtëm “Ekspozitë protestë” me artistët e qytetit të Durrësit. Kam dëgjuar që është vënë një fond dhe uroj të mbarojë puna për riparimin e sallës edhe pse nuk është për këtë punë, por ka nevojë të mirëmbahet dhe menaxhohet më mirë. Ndërsa në Tiranë për fat të keq me përjashtim të GAT që ka kalendarin e saj dhe ne kemi hapur dhe aty ekspozitë, ku është dhe galeria FAB që ka planifikimin e vet, por nuk ka më salla të këtij karakteri. Është e domosdoshme që në Tiranë në Durrës të kemi salla të mirëfillta, të kemi galeri të arteve që të jenë funksionale. Kërkesa jonë është që të kemi salla që të mund të evidentojmë vlerat artistike të artistëve tanë.  

 

-Ju morët pjesë në një konkurs ndërkombëtar “Art në hapësira publike” në qershor 2022, i cili ashtu si dhe u mirëprit pati dhe vërejtje për mënyrën se si  zhvillua nga një pjesë artistësh. Për ju çfarë duhet të ishte bërë më mirë?

 

Unë kam qenë pjesë e atij konkursi dhe mund të kem pakënaqësitë e mia. Nuk dua të komentoj. Por personalisht nuk jam me konceptin e këtyre gjërave që po vendosen. Ka një koncept tjetër që mund të jetë i drejtë, por është një fushë që nuk e njoh dhe nuk e punoj.

-Sa bëhet sot për artin figurativ? Sa po i kushtohet vëmendje nga institucionet?

Për artin figurativ, nuk shikoj politika nga qeveria, por po zhvillohet një lloj tjetër art në hapësirë, për të cilin nuk kam koment.

 

-Një muze me veprat tuaja, jeni shprehur dikur për këtë. Çfarë ka ndodhur deri tani?

Unë e kam pothuajse të ndërtuar. Sot është një sipërfaqe rreth 200 metër katrorë, studio po rreth 100 metra katrorë, si dhe ambiente të tjera që kam pasur. Do të jenë kryesisht veprat e mia, por kam dhe vepra në pikturë apo ndonjë grafikë, skulpturë të dhuruara nga shokë, kolegë dhe miqtë e mi. Mendoj që do të jetë dhe si pjesë muzeale për familjen time, por dhe për krijimtarinë time. Po kjo i përket të ardhmes, ndoshta jo të largët deri sa të plotësohen kushtet e duhura teknike, por dhe profesionale.

 

 -Parqet tona a kanë nevojë për më shumë skulptura?

 

All our parks everywhere in Albania are in great need of works of art, be it park sculptures or sculptures with a historical character. This is a matter that belongs to state and municipal policies. There may also be flower gardens named after a hero or a well-known figure. For example, a few days ago a park at the entrance to the city of Durrës was named Moikom Zeqo and it would be nice to have one of his works there.

 

-How does your day start, working in the studio?

 Every morning, after tea, which I often drink with friends and relatives, work begins in the studio around 09.00 to 12.00. Usually this hour serves as a short break, accompanied by coffee and then until 14.00 again work in the studio or some family obligation. In the afternoon from 17.00-19.00 I read, sketch or when I have work that is required quickly I continue working, there are cases even until late. In the late evening the ritual 6 to 8 km walk by the sea.

Interviewed by: Julia Vrapi

 

Artistic creativity

In 1980, Idriz Balani defended his diploma at the High Institute of Arts and received the title of Sculptor (monumental). From January 1980 to September 1980, he worked with the "People's Sculptor" Mumtas Dhrami for the realization of the Drashovica Monument. On July 27, 2001, he was appointed the director of Culture in the Municipality of Durrës. On January 7, 2005, he was appointed director of the Durrës Regional Directorate of Cultural Monuments. From 2006 onwards artistic creativity. His formation as an artist is strongly based on the worldview of his family and the society in which he grew up and was educated. At school, the artist says, we learned realistic art and from the beginning he was inclined towards this art. His works are mainly portraits, busts, compositions, medallions and reliefs. Since the end of the school until today, the sculptor has realized several great works of art such as: Bust of the Hero of the People "Kozma Nushi", bust of the martyr "Telat Noga", bust of the famous revivalist "Naim Frashëri", and the Tombstone Monument dedicated to the partisans of the Kavaja area, etc. To continue over the years and with other works such as the bust of Hillary Clinton in Saranda, the bust of Fan Noli in Durrës, the statue of Isa Boletini in the village of Isniq in Deçan, in Mitrovica and in Saraj near Skopje, North Macedonia, the Obelisk dedicated to the dissident poet Bilal Xhaferi in Saranda, the bust of the ambassador Richard Hoolbroke in Fier, the bust of the patriot Rexho Plaku in Konispol, the bust of the cleric Sheh Adem Roda in Ishem, Durrës, etc. The artist also carved several portraits in marble and stone, which are in the gallery of the city of Durrës.