BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Opinion / Editorial

I shumë eagle

I shumë eagle

Kombëtarja shqiptare per hereë të dytë në Kampionatin Evropian nuk përbën më lajmin e ditës apo surpriz. As tifozët and saj kuq e zi që and kanë ndjekur në çdo cept të kontinentit, surprise and këtij kapionati do të jetë se siç e kanë bër xhestin and shqiponjës vipat e artit dhe sportit botëror dhe politikanët, por mbi të gjitha do të bëhen fansa mijra Spectatorë nga e gjithë bota pas çdo shënimi të golit nga djemtë e kombëtares së Silvinjos. Ai xhesti i me krahët e shqiponjës që na shenjon ne si shqiptarë do të jetë i përbotshëm me shprehjen “I shumë eagle”, shkurt do të quajnë një simpatizant të Shqipërisë je shumë shqiptar dare me Shqipërinë. Ndaj siç po komentohet lart e poshtë për lojtarin e dymbëdhjetë tifozerinë shqiptare ajo do të jetë edhe më e rëndësishmja e këtivij eventi. Entuziasmi më se i justifikueshëm që ka përfshirër kombëtaren tonë përballë tre superfuqive të futbollit botërë and ka një bazë logjike dhe nuk është një ngrehinë në rërë. Së pari djemtë tanë kanë përse të luajnë, jo vetëm për të realizuar ëndrrat e brezave të ish futbollistave të kombëtares që kishin talent, nuk i kishin as mundësitë dhe as mbështetjen e tifozerisë, por ata sot luajnë në kampionate serioze plotë dinjitet. Së dyti trajneri Silvinjo ka nevojë për Shqipërinë se me rezultatet et quë do të arrijë ngjitet ne podin e trajnerëve si Ançeloti, Morinjo, Guardiola etj. Kombëtarja shqiptare ka nevojë për Silvinjon që t’i dërgojë në kupën e botës. Së treti djemtë e sotëm të kombëtares janë në një arenë të nivelit botëror, ku gëlojnë interesat e menazherëve të futbollit nga më profesionistët, dhe kush do të kishte luksin ta humbas kë rast të artë? Me një entuziasëm të mimenazhuar përtej euforisë siç i ka ndodhur rëndom ekipit tonë kombëtar i duhet më shumë të përqëndrohet tek faktori psikologjik, sepse të tre ekipet janë nga zona evropiane me temperament emocional të lartë dhe kanë një problem të vështirësisë së reactit not pësimit të golit . Në pikpamjen e rezistencës fizike mund të jemi të avantazhuar, sepse lojtarët kundërshtar janë non stop në kupa e kampionate vendase dhe të kontinentit. Një mesfushë e jona fuksionale do jetë fati ynë për të kapur një rezultat pozitiv. Klasi i Brojë, Asanit, Asllanit, Dakut, Bajramit etj, me një orientim të lojës mbrojtëse nga Berisha do jetë çelsi i suksesit, ndryshe çdo pasivitet i portierit për t'u çirur e ngjirur falë përvojës së tij do të na çojë vite pas. Më mirë që është ky group dhe duhet të quhemi me fat, ne jemi skuadër e rritur dhe janë të tejshkuara teoritë e futbollit me emërtime e stigmatizime “Skuadra të mëdha e skuadra të vogla”, në këtë botë global hapësirat janë ngushtuar dhe për ne ky është një shans që nuk duhet të na iki nga dora. Kalkulimet në letër bazohen në reality janë një sërë faktorësh që bashkimi i gishtave të duarve për të bër shenjën e shqiponjës nga miliona njerëz është një bindje që djemtë tanë me talentin e tire na e kanë rrënjosur.Mos harroni kur djemtë e kombëtares sonë u bënë në vitin 1997 e vetmja pikë referimi për ekzistencën e Shqipërisë. Lotët për kombin dhe atdheun që kish humbur rrugën, ishin e vetmja dashuri e vetmja ndjesi që na bashkonte. Kujtoni djemtë e De Biazit që me krenari na bën të ishim në festën evropiane përpara politkës, që ka 32 që na premton Bashkimin Evropian. Kombëtarja me këtë përfaqësim i ka borxh çështjes së Kosovës e cila është aty ndër ne emrat e shumë futbollistëve të cilët na u gjendën në ditët më errëta të ekipit tonë kombëtar dhe vazhdojnë ende sot të jenë krenar që p ërfaqësojnë ngjyrat e flamurit kuq e zi. Kur shikon këngëtaren e famshme botërore Dua Lipa, Rita Ora me shenjën eagle e ndjen, se ne jemi ata dhe ata janë ne shqiptarët të cilët duam të nxjerrim edhe ne vlerat tona në këtë arenë të futbollit evropian të kemi një star, një margaritar, që do të lerë shenjën e tij.