BREAKING NEWS

Ilir Meta has a luxurious bar in the middle of London, here are the politicians and directors who have served as carriers of his money and the details of his secret business with connections in India where 1 white stone costs 400 euros, Idajet Beqiri r...

Ilir Meta has a luxurious bar in the middle of London, here are the politicians
x
BREAKING NEWS

SPAK investigations cause strong clashes in the dome of PL, here is the list of "VIP" names that risk handcuffs, from falsification of forms, to money laundering, Ilir Meta excludes Monika Kryemadhi and all her supporters at the management level

SPAK investigations cause strong clashes in the dome of PL, here is the list of
x
BREAKING NEWS

Edi Rama warns of a storm of changes in the government, the door to running in the 2025 elections was closed to corrupt officials and those who have open accounts with SPAK, the prime minister challenges the Americans and bursts into attacks and accusa...

Edi Rama warns of a storm of changes in the government, the door to running in
x
BREAKING NEWS

SPAK has entered a "mined" area, sensitive information classified as secret has been stolen, this is how deputies can be blackmailed, in a mafia scheme involving foreign intelligence services, police actions are at risk, Kreshnik Spahiut explodes the "...

SPAK has entered a "mined" area, sensitive information classified as
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Here is the sensational evidence that justice has discovered for the Meta-Kryemadhi couple, SPAK is nearing the end of the investigation into the money laundering file, the communication of the charge is expected, the arrest of Argita Mallt...

Romeo Kara: Here is the sensational evidence that justice has discovered for the
x
BREAKING NEWS

The den of "non-women" is divided, Ilir Meta attacks Reestablishment and declares the break with Sali Berisha, here are the accusations against the former leader of the DP

The den of "non-women" is divided, Ilir Meta attacks Reestablishment
x
BREAKING NEWS

The Re-establishment with Rilindah market continues, Berisha deepens the attacks on Erion Veliaj, calls for early elections in the Municipality of Tirana, Belind Kelliçi, candidate of "Foltores", Edi Rama with "not even under his sleeve"

The Re-establishment with Rilindah market continues, Berisha deepens the attacks
x
BREAKING NEWS

The son of the former minister of the Democratic Party, a candidate for the Ombudsman, the behind-the-scenes of another Rama-Berisha secret bazaar is revealed, the aim is to attack the Reform of Justice through the "non-woman" man

The son of the former minister of the Democratic Party, a candidate for the
x

Opinion / Editorial

Divorce protest

Divorce protest

The protest of February 20 found me on the boulevard "Martyrs of the Nation". ''. I was curiously following the flow of that long line of people that flowed like a bow along the sidewalk, without worrying about the voices that came, not far from their steps, that wandered through the staring bodies, looking from the podium erected in front of the prime minister's office. For a moment I left the flow of the sidewalk and entered the forest of the crowd, stretched from corner to corner of the boulevard. People staring like trees with crowns with gazes that beat somewhere in one spot, unable to distinguish the faces that went up and down the stage, each one spreading towards the crowd the voices that came up and came up. The difference was made by the comedy actor with his worried voice, because his soul was burning because of the demolition of the "National Theater" building, they had submitted more than 46 complaints to SPAK, but they had not received any positive and negative answers. There was no way it could happen otherwise with a justice captured by the government and with a prime minister whose word on the day of the election victory was that he would become the chief servant of all Albanians, but now he has captured justice and now there are plenty of calls "Ik", but the synonym "disappeared" is needed, the actor did not stop. "Don't get tired of telling him," a crowd voice was heard, "that he has found his own; is in a meeting, face-to-face with the Turkish president Erdogan, let's shave the drumsticks''. Before the actor's voice had died down, a woman's voice rose up and came directly to the defense of the Bejleri case, whose trial was political, having the same fate as that of the chairman of the re-establishment. Without separating the semicolon, for the woman who came from Himara, these were staged political trials. It seemed that all the speakers, from the simplest to MP Bardhi and MP Boçi, had pointed the blade of the sword at the head of SPAK, turned into a scapegoat of the prime minister according to the speakers. Tiredly the eyes grazed through the empty spaces, which looked like pieces of abandoned lawns, where it seemed that the director had left them only to give decor to the scene of the protesters lying down. These, in all likelihood, were the result of thoughts spun on the screens, which measured the purpose of the protest with the number of participants as a test, celebration for the unity of the opposition. Maybe they also served as squares for watchers with hoods pulled over their heads. The hoods, as they left the ozone holes, released behind them traces of exhalation in response to the obstacles they encountered, from the mobile phones that had immediately pressed the buttons, mounting hundreds of stars in the entire square to give brightness to the half-bust of the president of the refoundation , appeared on the scene without waiting and remembered in the video from "house arrest". For a moment, February 20, 1991 appeared to me. Some long ropes stuck around the hands of soldiers and dogs making bales, breathing at each other protestors, where it was not understood whether they were there to protect or to give strength to the ropes attached to the neck of the dictator's torso. Placed on the shoulders of the demonstrators, the bust resembled a coffin accompanied by the vents of that river, which conveyed to the grave of oblivion, the man who, even cast in bronze, gave them fear. I don't know why the displayed video was bringing me the bust of the dictator. The voice brought the same articulations, for the SPAK captured by the prime minister who, in order to divide the opposition by corrupting McGonigall, had declared its chairman "non grata". In all likelihood, this was the very mission of the protest to advocate the house arrest of the chairman of the re-establishment. A text repeated for more than two months at gatherings, under the window of the house, now in the big square closed in a cage, he tried to preserve his charisma, but the separation, which shocked the crowd, the sudden departure...

 -Ç'u bë !? - shfaqi habinë burri që nuk i ndahej fjalës e dalë nga vidiu.

 -Mos SPAK-u...!? -ndoqi tjetri pa qenë në gjendje të artikulojë deri në fund mendimin.

 - Ai po e kthen në ''Mit '', - deshi të lartësojë i treti.

 -E di ç'është miti !? -pyetjes retorike që shpejtova t'i jap përgjigje pa dashur të ndizja debatin në zonën e nxehtë. Jo më larg se dje, isha në promovimin e librit të Hysen Koçillarit,'' Devollinjtë, vendbanimet,e demografia e tyre '' në qytetin e Lushnjës. Në sallën e biblotekës së qytetit, me dhjetra intelektualë lushnjarë si të ishin devollinj, diskutonin për mitet e legjendat, ku shpërfaqej, gjithë trimëria, bujaria, fisnikëria, dashuria, lufta e përpjekjet në parahistori dhe histori për mbi jetës të një krahine, me një gjeografi të përgjysmuar nga grekërit përmes pastrimit etnik...

 - Ku do të dalësh ?- më preu në mes fjalën burri i mitit.

 - Tek kjo protestë që bën divorc me historinë. Shkel mbi mitet e legjendat, ku promovohet heroizmi i një populli për mbi jetesë, ndërsa tani për interesat politike të çastit, bëhen spekulime dhe përpiqet oratorja përmes protestës, të mbrojë Bejlerët, kur edhe tani që kemi një drejtësi të reformuar për të vendosur, ne duhet t'i bindemi urdhrave të lobit grek, për të na bërë drejtësi, kur historia është dëshmi e gjallë se ç'është luajtur në kurriz të shqiptarëve. Po ç'të them!? Lexo veprën e Koçillarit dhe të tjerëve autorë, atëhere ke për të kuptuar se çfarë mbron kjo protestë, që është një divorc i gjallë me drejtësinë e reformuar pa të cilën demokracia kthehet në një pengmarrje pushtetarësh të korruptuar, - po flisja ndërkohë që mendimi humbiste nga hapat e turmës e cila i ndahej sheshit, secili e cili në dymenë e vet. Mbrëmja solli në ekran deputetin Bardhi, i cili dilte në mbrojtje të disa keqbërësve të cilët iu vërsul me fishekzjarre Kryeministrisë, duke dashur të dëmtonin. Por ja që me sa duket kapuçë zinjtë, s'ishin në mes të turmës duke bërë sehirxhiun. Syrit të tyre nuk i kishin shpëtuar elementët keqbërës ndaj... Ashtu i ndodhur përballë ekranit nxora nën zë : S'është shteti i Ramizit që e kishte çuar sistemin në atë pikë, sa edhe qentë e kufirit nuk lehnin më për ta mbrojtur, nga se ua kishin çuar shpirtin në majë të hundës telat me gjemba. Në demokraci, sundon forca e fjalës, përmes argumentash e alternativash, analizash bindëse. Ajo mbretëron në liri të plotë, në rast se kthen në dhunë, shtetit i duhet t'i tregojë vendi dhunuesit, pa e lënë agravimin e protestës, duke kthyer sheshin në pellgje gjaku... Protesta deshte të divorcohej me demokracinë, që në hapje përmes sloganit ''O sot o kurrë''..., duke dashur të demonstronte dhunë, por ja u celebrua demokracia e cila funksionon përmes kutisë së votimit në ditën e zgjedhjeve ose mocioneve mosbesimi, që venë në lëvizje parlamentin përmes kartonit të deputetit. Protestat janë thjesht për shkarkime të protestuesve, duke kërkuar të drejtat të munguara, zgjon ndërgjegjen e pushtetarëve për të vepruar, duke e vënë në bangën e provës mazhorancën e cila, në se nuk reflekton kthehet në një bonus për opozitën, të cilën ia kthen në votë në ditën e zgjedhjeve elektorati. Lojërat me qeveri teknike përmes protestave, opozita e ka provuar seç kanë sjellë... Demokraci do të thotë luftë në institucione përmes debatit dhe jo ta mbash atë varur, nëpër mosbindje civile në parlament, tubime, protesta të cilat tashmë është provuar se; përveçse marrjes peng të demokracisë, duke mos e lënë të funksionojë normalisht dhe hapur shtigje për korrupsion të pushtetarëve, asgjë të mirë nuk i ka sjellë popullit....Populli duhet të divorcohet nga këto lloj protestash të vëna në shërbim të interesave të çastit të politikanëve të korruptuar dhe të kthejë demokracinë në një demokraci që funksionon për interesat e tij. Gjithsesi protesta ishte një divorc me dhunuesit, shprehje e një shteti që funksionon. Mbase edhe një vetëdije deputetësh opozitarë të cilët mbas katër muaj mos bindje civile në parlament, po shohin se është kohë e vrarë më bosh, se përveç argumentit të fjalës, alternativave, as një mjet tjetër nuk prodhon demokraci funksionale.