BREAKING NEWS

"Lots of denunciations about the behavior of the officers", Gladis Nano gives "cold water" to the police leaders: Reflect urgently, you are tolerating the villains, but not the citizens

"Lots of denunciations about the behavior of the officers", Gladis
x
BREAKING NEWS

The tragedy in Himare, protests started in front of the Ministry of the Interior

The tragedy in Himare, protests started in front of the Ministry of the Interior
x
BREAKING NEWS

The fire situation escalates in Selenica, the Minister of Defense makes an urgent call to the residents

The fire situation escalates in Selenica, the Minister of Defense makes an
x
BREAKING NEWS

The situation escalates in Shkodër, flames destroy houses

The situation escalates in Shkodër, flames destroy houses
x
BREAKING NEWS

Covid-19 in Albania / The Ministry of Health publishes the figures, here are how many new cases there have been in the last 24 hours

Covid-19 in Albania / The Ministry of Health publishes the figures, here are how
x
BREAKING NEWS

The situation of fires in Shkodër is worsening, there is a risk of burning a neighborhood

The situation of fires in Shkodër is worsening, there is a risk of burning
x
BREAKING NEWS

The mega-operation in Vlora by sea, land and air/ The police attend an emergency conference: 250 police officers participated. Some arrested, this is what was dropped in the sea

The mega-operation in Vlora by sea, land and air/ The police attend an emergency
x
BREAKING NEWS

"The non-grata case of..."/ Expert Ervin Karamuço comes out with the 'bomb' warning, Klodiana Lala makes the unexpected statement

"The non-grata case of..."/ Expert Ervin Karamuço comes out
x

Politike

Bujar Çela: After Berisha, Meta will also be declared "non grata", their future is prison, time to give an account for the affairs where they are involved

Bujar Çela: After Berisha, Meta will also be declared "non

The MP of the Socialist Party for the Region of Fier, Bujar Çela has commented on the political situation in the country, especially the clashes between the leader of the Democratic Party, Lulzim Basha with former Prime Minister Sali Berisha and President Ilir Meta. During an interview for the newspaper "SOT", MP Çela accused the head of state of canceling the local elections of June 30, for which he stressed that he received the best answer from the Constitutional Court. Regarding Meta's alignment with Berisha in the fight against Basha, Mr. Çela said that he is not surprised, as the former prime minister and the current head of state have an old alliance between them, where the cause of this symbiosis is involvement in theft, crime and misappropriation of public funds and assets. According to him, the future of the Meta-Berisha duo is prison,

-Mr. Çela, a few days ago the Constitutional Court overthrew the Association of Municipalities, the opposition and President Ilir Meta regarding the local elections of June 30, 2019, legitimizing them. How do you like this decision?

A former president like Ilir Meta is currently unable to answer as president. Meta today we are talking about has started working in the opposition! Prime Minister Edi Rama and senior exponents of the Socialist Party have made statements in accordance with the Constitution and in particular with the decision "YES" of the Constitutional Court to recognize the local elections of June 30, 2019 and overturn the decree Meta for not recognizing this date. So from this point of view I want to say that the decision of the Constitutional Court is a welcome right that consolidated a conviction of all that no one can rise above the people. The decision of the court was appropriate and consolidated the order and democratic values ??in Albania where above all it is the sovereign people who decide. To deprive the people of the right to decide, no party can impede the conduct of elections. On the other hand it is a public and moral punishment for all those who boycotted it. Boycott is an unacceptable act for democracy and the rule of law.

-Today we are talking about 6 Municipalities and meanwhile the Prime Minister Edi Rama and senior exponents of the SP, have called on President Meta to decree a new date for local by-elections. But the first week while he was invited to a television studio, Mr. Meta hinted that he did not recognize the Constitutional decision for June 30, and even announced that the case would be sent to the Strasbourg Court. Do you have a comment?

Ilir Meta është duke u përpëlitur si i mbyturi pas fijes së kashtës! Koha e Metës po mbaron! Jo ta çoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese në Gjykatën e Strasburg, por bën më mirë të shkojë vete sa me shpejt në burg! Ilir Meta e ka detyrimin moral ndaj qytetarëve të këtij vendi, anëtarëve të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim, që të dalë dhe të kërkojë një ndjesë publike. Presidenti Meta duhet të shpallë urgjentisht datën e zgjedhjeve për 6 bashki të vendit, ku nuk janë në ushtrimin e detyrës kryetarët.

-Opozita ka hyrë në një fazë delikate, pasi përveç përplasjes Basha-Berisha, ditët e fundit është aktivizuar edhe një fron i ri “lufte”, ku LSI dhe Meta po sulmon fort PD-në. Sipas jush, pse opozita ndodhet në këtë situatë?

Opozita më rikujton atë që thuhet në popull je "hapur si gjermani", nga një opozitë gjasme e bashkuar në një opozite e shpartalluar, brenda aleates LSI dhe deri në luftën brenda familjes , të tipit “Foltore-Floktore”. Kështu që nuk di çfarë të them më shumë dhe nuk është se pres ndonjë gjë të re. Presidenti Ilir Meta me sjelljet e fundit po tregon se është aktor dhe palë politike dhe si duket po e bën këtë luftë pasi kërkon të marrë drejtimin e opozitës, sepse krijesa e tij Lëvizja Socialiste për Integrim është sot e shkalafitur. Meta gjatë kohës që ka qenë në Presidencë ka qenë palë me opozitën dhe presidenti më i keq që ka pasur Republika e Shqipërisë. Meta ka luajtur dhe e ka konsideruar Kushtetutën si letër “Bakalli”. Ilir Meta do hyjë në histori si president i turpit.

-Ish-kryeministri Sali Berisha, jo vetëm që ka kërcënuar Bashën me shkarkim dhe rimarrjen e PD, ka bërë thirrje gjatë këtyre ditëve edhe për protesta të fuqishme për rrëzimin e qeverisë “Rama 3”. Sa gjasa ka që vendi të shkojë drejt destabilizimit?

Zero shanse! Vetë emërtimi qe ju dhe politika e thërret Sali Berishën si ish-kryeministri, tregon që ky i fundit ka mbaruar punë me të gjitha ! S’ka se çfarë t’i bëjë gomarit i bie samarit! Është zemëruar me pjellën e tij politike (Lulzim Bashën”, që i doli nga rreshti dhe leh ditë e natë, duke ju nxjerrë dhëmbët të gjithëve. Por Berisha ka harruar që ai s’ka më dhëmbë në gojë! Ata mercenarë që ai përdor nga sheshi në sheshe, sipas meje, e shumta munde të thyejnë ndonjë xham në selinë e Partisë Demorkatike (SHQUP-i), se për dëme dhe destabilizim s’kanë asnjë shans që ta çojnë vendin. Sali Berisha, po aq sa Ilir Meta, i kanë shkaktuar popullit shqiptar shumë vuajtje dhe të dy tashmë janë në grahmat e fundit dhe e ardhmja e tyre është vetëm “Burgu”.

-Duket sikur Berisha po nxiton dhe qëllimi bazë është të marrë drejtimin e PD. A i trembet ai një hetimi të mundshëm dhe po mundohet të krijojë mburojë politike përmes PD-së?

Në lidhje me shkatërrimin e Partisë Demorkatike dhe mundet që Sali Berisha ta aplikojë këtë skenar, sepse ai nuk e themeloj këtë parti, por e vodhi drejtimin e saj dhe e përdori duke rrahur dhe keqtrajtuar bashkëpunëtorët dhe madje edhe militantët e saj dhe më tej duke përdorur dhe vjedhur pushtetin e tyre dhe Shqipërinë! Sali Berisha po lufton me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për interesat e tij personale dhe familjare, me shpresën për ta rivjedhur për së dyti, që ta përdorë si mburojë, por kjo është e pamundur, pasi populli thotë “Një herë ha macja gjalp"! Fati i tij është i caktuar "non grata”, i përcaktuar po nga vetë Berisha me bëmat e tij.

-Por ndërkohë krah ish-kryeministrit Sali Berisha është rreshtuar hapur edhe presidenti Ilir Meta. Çfarë e lidh Metën me Berishën?

Është e njohur lidhja Berisha-Meta që nga historia e vjedhjes së floririt të Krrabës, vilat si komshi në gjirin e Lalzit e më tej nga blloku 700 mijë euro e qëndrimet e tyre si ortak në krimin e Gërdecit  dhe 21 Janarin! Së shpejti dhe Ilir Meta do ta shoqërojë Sali Berishën si "non grata" i radhës që do shpallet nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Sepse bota dhe në veçanti i njeh si aleatë jo të fshehtë, por të dukshëm në shumë krime të përbashkëta! Koha po e zgjat shumë, po tregohet shumë bujare, por ata kanë ende shërbëtore të tyre në të gjithë administratën shtetërore, por sidomos në gjyqësor që po ju zgjatin jetën padrejtësisht jashtë hekurave. Kam bindjen se kjo reformë po merr formën dhe forcën e duhur dhe këta dorë për dorë do të hedhin vallen, por jo më jashtë dhe nëpër “Foltore”, por në birucat e ftohta që i meritojnë!

- Has the time come for justice to lead corrupt and incriminated politicians behind bars?

I think that there are politicians in Albania who are afraid of justice reform, especially criminal prosecution. I do not know at what level these politicians are. But on the other hand, I am sure of one thing, that the first to be accountable to justice and the Special Anti-Corruption Prosecution are Ilir Meta, Sali Berisha and Lulzim Basha. So from this point of view I am confident that the SPAK will bring to justice elements of organized crime and senior officials, be they former ministers, ministers, former prime ministers, former MPs and MPs. I am convinced of this part.

Most read