BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x
BREAKING NEWS

USA and SPAK threatening Albanian politics for the "black days" that are coming, Altin Dumani and the prosecutors show the high official of DASH the corruption files that have filled the offices of the Special Prosecutor's Office, the Americans want th...

USA and SPAK threatening Albanian politics for the "black days" that
x
BREAKING NEWS

The scandals of Belinda Balluk have no end, KLSH reveals the financial damage it did to the pockets of Albanians, how 5 companies were excluded from the tender, suspicions of a rigged competition

The scandals of Belinda Balluk have no end, KLSH reveals the financial damage it
x
BREAKING NEWS

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the State Police Artan Diti, who led the operation, reveals for the first time the "bombastic" details, from the politician who opposed, the seizure of 71 tons of sativa cannabi...

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the
x
BREAKING NEWS

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden assets, from his 500,000 euro birthday in Lalez, 51 assets he has in London, 289,000 euro operations, over 100,000 euro spent on just one child, up to the murders in which the former presi...

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden
x
BREAKING NEWS

The high US official against global corruption lands today in Albania, DASH list of "non-women", will the oligarchs who finance Sali Berisha be sanctioned like the case of Dodik in Bosnia?

The high US official against global corruption lands today in Albania, DASH list
x

Politike

Full details from the SPAK mega-operation, how the mafia alliances were revealed, from Martinaj's pact with Ben Ndoka and Shullazi to kill Durim Bami, to Nikla's "strong" plans with Dukaj to eliminate the gambling boss and former - SP deputy, here is the implication of Monika Kryemadhi

Full details from the SPAK mega-operation, how the mafia alliances were

The SPAK mega-operation developed over two days in 6 cities, but also abroad, led to the dismantling of 7 criminal groups. There are 50 arrest warrants for organized crime figures, but among them there are also figures who once belonged to political life and State Police structures. SPAK's release to the media is a separate story that shows the scenarios and alliances between criminal groups to hit rivals. Out of 50 arrest warrants, 20 have been executed, 14 in Albania, which were left yesterday with prison terms and 6 outside, specifically 2 in Italy, 1 in Germany, 1 in Spain and 2 in Belgium, SPAK informed at the weekend.

Mafia alliances

The Special Prosecutor's Office has hit the criminal group of Ervis Martinaj, who in alliance with the group led by the former deputy of the SP Arben Ndoka and collaborator with the criminal group of Avdylaj in Durrës recruited hitmen who operate mainly in the area of ??Fushë -Kruja and in the area of ??Burrel. They also contacted Emiljano Shullazhin for the murder of Durim Bami. Ervis Martinaj's group has also been joined by the people of Emiljano Shullazi, even though the latter is behind bars, sentenced to 15 years in prison. However, the former gambling boss, Ervis Martinaj, who has been missing since August 8, 2022, did not stop there. He has requested the cooperation of other groups to eliminate Durim Bami, another person with a dark past and suspected of several criminal events. Aldo Avdylaj, the brother of Astri and Altin Avdylaj, joined Ervis Martinaj to realize his goals. In response, Durim Bami had an agreement with brothers Leonard and Erlis Duka. His group is joined by Fatmir Hyseni, targeted by Martinaj for the murder of Santiago Malko, his right-hand man, ex-policeman. On the other hand, Edison Reçi, grandson of Kastriot Reçi, had ordered the execution of the citizen Preng Gjini. Also, SPAK announces that the murder of Shkëlzen Kastrati, 41 years old, in Fier, which happened in February 2021, has been solved. SPAK says that it has identified the killers of the 41-year-old.

Martinaj would kill Durim Bami

Martinaj's criminal group was in close alliance with Lezha's group, the one led by former SP deputy Arben Ndoka. Martinaj and Ndoka, in order to fight against their enemies, the Durim Bami group with Dukat and the Hyseni group in Vlorë, as reinforcement, had contacted another criminal group operating in the city of Durrës, led by Emiljano Shullazi, to carry out the crimes. and Astrit Avdulaj. Shullazi and Avdulaj, even though in prison, helped Martinaj and Ndoka. At the center of these criminal groups is the criminal group created and directed by the citizen Ervis Martinaj, which is in alliance with the criminal group operating in the city of Lezha led by the citizen Arben Ndoka. These two criminal groups, in order to achieve their criminal goal, have contacted members of another criminal group that operated in the city of Durrës. Also, both of these criminal groups have recruited hitmen who operate mainly in the area of ??Fushë - Kruja and in the area of ??Burrel. Similarly, in order to realize his criminal goals, Ervis Martinaj contacts citizen Viktor Imeri, who had just finished serving his prison sentence, and asks him to kill citizen Fatmir Hyseni. Citizens Emiljani Shullazi and A. Avdylaj come to the aid of the criminal groups led by Ervis Martinaj and Arben Ndoka, who, although in custody, help Ervis Martinaj and Arben Ndoka in the realization of the criminal goal of killing Durim Bami. etc. Emiljano Shullazi contacts the investigator TB, to whom he asks for the murder of Durim Bami. Similarly, Emiljano Shullazi provides information on the movements of Durim Bami. And this information is made available to the citizen Arben Ndoka", says the announcement of SPAK. Former gambling boss Ervis Martinaj, now missing since the summer of 2022, contacted Viktor Imeri, who had just finished prison and asked him to kill Fatmir Hysen. On the other hand, Shullazi contacts a person with the initials TB, whom he asks for the murder of Durim Bami, for whom he had provided information and made it available to former deputy Ndoka in Lezhë.

Durim Bami and Dukaj would kill Martinaj and Ndoka 

Grupi i Durim Bamit evidenton SPAK spikat në zonën e Fushë Krujës dhe ka qenë në konflikt të hapur me grupet kriminale të drejtuara nga Ervis Martinaj dhe Arben Ndoka. Për t’i bërë ballë kësaj lufte me këto dy grupe kriminale Bami bën aleancë me armiqtë e betuar të Ervis Martinajt, Leonard Dukën dhe Fatmir Hysenin. Qëllimi kryesor i kësaj aleance ishte eliminimi i Ervis Martinajt dhe Arben Ndokës. 'Nga ana tjetër në zonën e Fushë Krujës spikat grupi kriminal i drejtuar nga shtetasi Durim Bami, i cili shfaqet në konflikt të hapur me grupet kriminale të drejtuara nga shtetasit Ervis Martinaj dhe Arben Ndoka. Grupi kriminal i drejtuar nga Durim Bami, bën aleancë me një grup kundërshtar të shtetasit Ervis Martinaj, dhe që drejtohet nga shtetasit Leoanard Duka dhe Fatmir Hyseni, persona me precedentë të theksuar kriminal me qëllim vrasjen e Ervis Martinajt dhe Arben Ndokës dhe anëtarëve të tjerë të këtyre grupeve kriminale.', thuhet në njoftimin e SPAK.

Përplasja Martinaj-Duka

Ervis Martinaj rezulton i zhdukur që prej gushtit të vitit 2022, kur u bë denoncimi në polici prej xhaxhait të tij për humbjen e kontakteve. Ervis Martinaj gjithashtu është në kërkim ndërkombëtar me urdhër të SPAK, pas dëshmive të të penduarit të drejtësisë, Nuredin Dumani i cili ka thënë se Martinaj e kishte paguar për të vrarë Indrit Doklen.  Kreu i klanit “Duka”, Leonardi dhe Martinaj më parë kishin qenë miq dhe ortakë në biznesin e lojërave të fatit, më pas patën përplasje të ashpra pikërisht dhe u përfshinë në një konflikt pikërisht prej këtij aktiviteti disa milionësh. Pas prishjes së ortakërisë mes tyre, Martinaj mori peng dhe keqtrajtoi babanë e Dukës. Pas kësaj, ishte radha e Dukës që të merrte hak ndaj Martinajt, fillimisht duke dashur ta eliminojë atë fizikisht, por pasi dështoi, i ekzekutoi krahun e tij të djathtë, Santiago Malkon. Përveç krahut të tij të djathtë, Martinajt i është ekzekutuar Fabjol Gaxha në përplasjen e bllokut si dhe kushëriri i tij Brilant Martinaj në korrikun e vitit 2022.  Ndërkohë Leonard Duka është arrestuar në Belgjikë, falë Interpol dhe pritet ekstradimi i tij në Shqipëri.

Grupi i Edison Recit 

Gjithashtu SPAK ka evidentuar edhe ekzistencën e grupit tjetër kriminal të drejtuar nga shtetasi Edison Reçi, i fisit të famshëm të Reçëve në Rrëshen, nipi i Kastriot Reçit. Me qëllim hakmarrjen Reçi ka organizuar vrasjen e Preng Gjinit më 15 shtator 2020, atentat që dështoi por Gjini mbeti i plagosur rëndë si pasojë e shpërthimit me eksploziv të automjetit me të cilin udhëtonte.

Implikimi i Monika Kryemadhit

Duke komentuar mega-operacionin e SPAK, gazetari Artan Hoxha nxori detaje të tjera në lidhje me veprimtarinë kriminale të ish-deputetit të PS, Arben Ndoka, për të cilin SPAK ka lëshuar edhe një urdhër-arrest. Teksa shpjegoi veprimtarinë e tij deri në kandidimin në radhët e PS në vitin 2013, ai rikujtoi se gjatë zgjedhjeve të këtij viti ka pasur një incident në qytetin e Lezhës ku është përfshirë deputetja Monika Kryemadhi dhe pjesëtarë të fisit Ndoka. Sipas tij në këtë incident “të fortë dhe të dhunshëm” ka qenë edhe vëllai i Arben Ndokës, Aleksandër Ndoka. Duke vijuar më tej ai shtoi se pas vrasjes së Aleksandër Ndokës, i vëllai nisi të kërkonte vrasësit duke menduar se ngjarja ndodhi për motive politike dhe e porositur nga politikanë të rëndësishëm të lidhur me incidentin e vitit 2013. Nga kjo pikë, është nisur një zinxhir ngjarjesh me krijime aleancash dhe përplasjesh mes grupeve të ndryshme kriminale në zona të Shqipërisë, që sot kanë sjellë hetimin e SPAK. “Arben Ndoka nuk ka qenë thjesht një deputet, ai përfaqësonte një fis apo klan që ishte shumë i fuqishëm në Lezhë. Më parë ai ka qenë emigrant në moshë te re, i dënuar në Itali për trafik prostitucioni. Ka ardhur në Shqipëri është bërë pjesëtar i Gardës, pastaj ka shkuar në drejtorinë e INUK, nga aty është bërë drejtor në bashkinë e Tiranës në kohën e opozitës dhe më pas ka kandiduar për PS. Në vitin 2013 ka ndodhur një incident në zonën e Lezhës, ku u vra një shtetas në Laç në ditën e zgjedhjeve. Para se të ndodhte kjo, deputetja Monika Kryemadhi ka pasur një incident në Lezhë me pjesëtarë të fisit Ndoka. Aty ka qenë edhe vëllai i Arben Ndokës, Aleksandër Ndoka. Incidenti ka qenë i fortë dhe i dhunshëm. Më mbrapa Ndoka merr mandatin, PS përmbys situatën në Lezhë. Del ligji për dekriminalizimin dhe Ndoka humb mandatin sepse erdhi dënimi nga Italia. Çfarë ndodh, vëllai i tij ishte përfaqësues i pushtetit vendor dhe vritet në një atentat. Nga ky moment fisi Ndoka ka nisur hulumtimin për të gjetur kush vrau vëllanë dhe mendonin se vrasja u bë për arsye politike dhe mendonin se kjo u porosit nga Tirana nga politikanë të rëndësishëm, të lidhur me incidentin e vitit 2013. Nga atentati ka nisur një zinxhir ngjarjesh, Ndokat kanë kërkuar vrasësit. Bardhok Pllana ka negociuar me fisin Ndoka dhe ka marrë përsipër që në këtë ngjarje nuk ka pjesëtarë të fisit Rraja nga Nikla. Më pas pjesëtarët e familjes Bami për të larguar dyshimet futën një negociator tjetër. Personi tjetër që nuk ka negociuar në këtë histori, është Mariglen Haka. Ndokat bëhen bashkë me Ervis Martinajn dhe grupin e Shkodrës me Bajrat dhe përdorin lidhjet në Shijak. Përballë tyre janë grupet e Niklës, grupi i Burrelit, një grup në Kurbin, përfshirë edhe Roan Brahimin. Të gjithë grupet e Fushë Krujës janë përballur me grupet e Martinajt dhe kjo ka krijuar një zinxhir ngjarjesh që ka sjellë këtë mega hetim të SPAK”, shpjegoi ai.

Çfarë sekuestroi SPAK?

The Special Structure announced, among other things, that it has seized 3 million euros in cash and a total of 4.5 million euros in assets. SPAK has seized millions of euros, expensive cars and jewelry from the homes of crime bosses. "During the execution of the decisions of GJKKO, the following were found and seized as material evidence: 2,996,760 Euro cash; significant amounts of gold and expensive jewelry; watches of expensive brands with an approximate value of 500,000 Euros; firearm; custom license plates; luxury vehicles (of which 5 armored vehicles worth over 500,000 Euros); camera surveillance systems, poker table, etc., SPAK announced.

Most read