BREAKING NEWS

The serious incident with 3 injured in Vlora, the names are disclosed

The serious incident with 3 injured in Vlora, the names are disclosed
x
BREAKING NEWS

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the good news: What happened to the pandemic in the last 24 hours

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the good news: What happened to
x
BREAKING NEWS

"Berisha is making the last blackmail", Frrok Çupi breaks down the behind-the-scenes of the opposition alliances: We are in absurd conditions!

"Berisha is making the last blackmail", Frrok Çupi breaks down
x
BREAKING NEWS

Meta reports to the Authority of Files, the Prosecutor's Office of Tirana comes out with the important announcement

Meta reports to the Authority of Files, the Prosecutor's Office of Tirana
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi speaks names and explodes the "bomb": This is the politician who sold secret information to Iran and the Russians, loaded a kamikaze...

Frrok Çupi speaks names and explodes the "bomb": This is the
x
BREAKING NEWS

"Concessionaires will receive 3.7 billion euros from car taxation"/ Agron Shehaj reveals 3 road axes that will be tolled

"Concessionaires will receive 3.7 billion euros from car taxation"/
x
BREAKING NEWS

96 votes in favor and 0 against, the Assembly approves the three draft laws with a majority of votes

96 votes in favor and 0 against, the Assembly approves the three draft laws with
x
BREAKING NEWS

Suspected as contract killers, the Court of Durrës gives the verdict for the Beqiraj brothers

Suspected as contract killers, the Court of Durrës gives the verdict for
x

Politike

Fatos Klosi exposes Sali Berisha: This is how he disappeared the files from the SHISH archive, he was a double spy for the Security and UDB

Fatos Klosi exposes Sali Berisha: This is how he disappeared the files from the

At the height of the debates about the files, there are rumors that former Prime Minister Sali Berisha was a UDB spy and an associate of the former State Security. After the former deputy of the Socialist Party, Spartak Braho and the former head of the State Information Service, Fatos Klosi seems to be convinced that the former Prime Minister Sali Berisha was part of the Party of Labor of Albania and a spy of the former State Security. During a statement for the "SOT" newspaper, Mr. Klosi emphasized that Berisha was the "pet" of the communist system, while adding that this privilege was used by the former prime minister to harass many people, especially during the time he was Secretary of the Bureau of the Labor Party of Albania at the Faculty of Medicine. "Certainly, former prime minister Sali Berisha was a communist and a high-ranking communist and loyal to the Labor Party. Berisha was the Secretary of the Bureau of the Labor Party of Albania at the Faculty of Medicine. So, Berisha was not an ordinary communist, but a high-ranking communist. So I find it surprising, but I'm not at all surprised that Saliu attacks communism, at a time when he was a communist himself and it is said that he killed many people. Do you understand that Berisha was the secret of APS in a Faculty, where there were over 100 communists and party members?! As far as I know, Berisha has also had other parties. However, it is pointless to discuss and debate whether Berisha was a communist or not, since he was one. And the fact that he acts as an ardent democrat, fits a statement of the Czech dissident ex-president and playwright, who said: "There is no communist worse than an anti-communist communist", he declared.

Berisha, co-worker of former Sigurimi

But being a member and even in the highest rank of the Party of Labor of Albania, is not the only "spot" that haunts the former prime minister Sali Berisha even to this day. For the former head of the State Intelligence Service, Fatos Klosi, former Prime Minister Sali Berisha was also a spy of the former State Security. According to him and at this point he speaks with responsibility as he was the head of an important institution like SHISH, as Berisha reveals when he came to power he took care to destroy his files and those of his collaborators, the existence of which could blow up your political career. "In my knowledge as the former head of the State Intelligence Service, I know that Sali Berisha, when he came to power in the 90s, cleaned the files of State Security associates, starting with himself,

Lidhje e Saliut me UDB

Më tej ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi theksoi për gazetën “SOT, se ish-kryeministri Sali Berisha nuk asgjësi vetëm dosjet që kishte ai dhe që tregonin lidhjet me Sigurimin e Shtetit, por edhe dokumente të qenësishme që e identifikonin atë si person që kishte lidhje me Shërbimin Jugosllav. “Nga ana tjetër unë e kam thënë për gazetën tuaj dhe ndërkohë po e theksoj sërish që në dijeninë time, di që ka dosje të asgjësuara me procesverbale, sipas të gjitha rregullave. Pra, duke qenë dhëndër në një familje gjysmë serbe, Sali Berisha është ndjekur nga ish-Sigurimi i Shtetit, si bashkëpunëtor i mundshëm i UDB jugosllave. Unë nuk kam gjetur gjë në dosje, sepse kur unë vajta në krye të Shërbimit Informativ Shtetëror, Berisha kishte pesë vjet në pushtet dhe i kishte rregulluar të gjitha gjërat. Por që Berisha ka qenë i ndjekur për lidhje të mundshme me UDB, këtë e thonë oficerët që kanë qenë pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe që e kanë parë dosjen e si i tillë”, nënvizoi për gazetën “SOT”, ish-kreu i SHISH, Fatos Klosi.

Klosi: Berisha, komunist i devotshëm

“Sali Berisha ka qenë komunist e madje me teserë partie dhe nuk ka asnjë lloj merite në rrëzimin e bustit të Enver Hoxhës. Berisha nuk ka asnjë meritë në rrëzimin e regjimit komunist. Saliu ka marrë shumë merita për veten e vet më vonë, por që asnjë nuk i takon. Berisha ishte askushi në 20 shkurtin e vitit 1991. Meritë për rrëzimin e regjimit komunist dhe shtatores së Enver Hoxhës 31 vite më parë, nuk e ka kërkush nga politika shqiptare, pasi ishte populli që u ngrit dhe jo ata. Po të ishin 10 apo 100 veta në 20 shkurtin e ’91, natyrisht që policia do t’i kishte ndaluar, se ajo ishte aty. Por duke qenë se ishin qindra qytetarë, edhe polica u zmbraps. Ishin aq shumë protestues në atë 20 shkurt, sa policia nuk guxoi të ndërhynte dhe u dorëzua. Kështu që mos besoni përrallat e Saliut se bustin e rrëzoi ai dhe se ai ishte koka e dhjetoristëve”, deklaroi në shkurt të këtij viti, ish-kreu i SHISH, Fatos Klosi për gazetën “SOT”.

Klosi: Berisha ka gisht në vrasjen e Azem Hajdarit

“Sali Berisha e ka përdorur vrasjen e Azem Hajdarit për të akuzuar të gjithë kundërshtarët politikë që donte, në fillim Fatos Nanon pastaj edhe Rexhep Mejdanin, por dhe mua si vegla e tyre. Akuzat erdhën nga Sali Berisha, ndërkohë që mos harroni se dy bashkëpunëtorët më të afërt të Sali Berishës në atë kohë, e akuzojnë atë ditë pas dite se është i implikuar në këtë çështje. Ore a kuptoni ju apo jo që Sali Berisha ka qenë shumë vite në pushtet, ka pasur në dorë të gjithë sistemin gjyqësor dhe shumë institucione të tjera dhe nëse do të kishte dashur ta zbardhte apo ta zgjidhte çështjen “Hajdari”, mund ta kishte bërë. Ju kam thënë dhe juve si gazetë, por edhe në media të tjera që të gjithë e dinë se Saliu gjysmë ore mbas ngjarjes, ka treguar versionin e ngjarjes dhe kurrë nuk shkoi në prokurori apo në gjykatë. Berisha e dinte skenarin që do ndodhte që përpara ekzekutimit të Azem Hajdarit dhe mund të them se është i implikuar në vrasjen e tij. Pra, Berisha ka gisht në vrasjen e Azem, Hajdarit”, u shpreh pak kohë më parë ish-kreu i SHISH, Fatos Klosi për gazetën “SOT”.

Ish-kreu i SHISH: Ja pse Sali Berisha e zhduku Remzi Hoxhën

“Remzi Hoxhën e vrau Shërbimi Informativ Kombëtar i asaj kohë që varej nga Sali Berisha. Domethënë në mënyrë të qëllimshme apo jo të qëllimshme, në dijeninë time di që i ndjeri Remzi Hoxha i ka ngelur në dorë SHIK-ut. SHIK-u e mori Remzi Hoxhën dhe e torturoi në zyrat e tyre. Por mesa duket personat që e torturuan, nuk kishin përgjegjësinë e masës dhe ai iu ngeli në dorë, duke vdekur. Mos harroni që të gjithë njerëzit që kishin lidhje me këtë ngjarje, me anë të pasaportave diplomatike para ‘97, ikën jashtë. Shërbimi Informativ Kombëtar në atë kohë që drejtohej nga Gazidede e kishte të qartë që kishte gabuar. Me budallallëkun e tyre, me joprofesionalizmin e tyre, e kishin torturuar aq shumë saqë iu ngeli në dorë. Mirëpo, ata zbatuan urdhrin e Berishës se këtij të fundit i interesonte vrasja e Remzi Hoxhës. Megjithatë, një gjë është e sigurtë që Remzi Hoxha ka vdekur në zyrat e SHIK-ut”, deklaroi pak kohë më parë ish-kreu i SHISH, Fatos Klosi për gazetën “SOT”.

Berisha: Fatos Klosi, autor i vrasjes së ish-ministrit Ahmet Krasniqit

“E kam njohur dhe ruaj për të kujtimet më të mirë e më të madh. Ka qenë një burrë i rrallë fisnik. Ka ardhur në zyrën time, një herë me Bujar Bukoshin, pastaj vetëm, me kërkesën që të bashkëpunoja. Ishte burrë fisnik. ShIK-u shqiptar dhe Fatos Klosi, autori kryesor i vrasjes. Ai shoqërohej nga oficerë të SHIK gjatë qëndrimit në Shqipëri. Ahmet Krasniqi, 24 orë para, i marrin atij dhe rojeve, armët. E çarmatosin për të ekzekutuar. Në momentin e vrasjes ka qenë dy oficerë të SHIK-ut, nuk kanë qëlluar por e kanë mbajtur për ta vrarë. 1 ose 2 të maskuar kanë qëlluar mbi. Ngjarja është kryekëput vrasje shtetërore e qeverisë shqiptare. Vrasje në pabesinë më të madhe, në besën e tyre. Autori kryesor është Fatos Klosi, që në qeverinë time ndiqej si bashkëpunëtor i dy shërbimeve të huaja. Kur u bëra kryeministër jam përpjekur shumë. Nëse bëhet një hetim serioz del se është autori është Fatos Klosi. Dihen me emra oficerët e SHIK që kanë qenë aty”, deklaroi në vitin 2019 ish-kryeministri Sali Berisha në emisionin “Pressing” në T7.