BREAKING NEWS

SPAK in the "courtyard" of Rama, this is how the prosecutors are investigating the complete file of "McGonigal" in cooperation with the FBI, from letters and information with American intelligence, to the interrogation in complete secrecy in New York

SPAK in the "courtyard" of Rama, this is how the prosecutors are
x
BREAKING NEWS

Here are the two powerful women in the SP who can take the reins of the government after the departure of Edi Rama, what is expected to happen on December 8, the socialists in anxiety

Here are the two powerful women in the SP who can take the reins of the
x
BREAKING NEWS

SPAK before the trial by fire", Sali Berisha ignores justice and continues not to implement the court's decision, the third rejection of BKH agents is expected

SPAK before the trial by fire", Sali Berisha ignores justice and continues
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta is soon arrested, the prosecutors have closed the "CEZ-DIA" file, here's what's happening inside SPAK, Romeo Kara reveals the sensational behind-the-scenes

Ilir Meta is soon arrested, the prosecutors have closed the "CEZ-DIA"
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari's "Bombshell": Here's how the US has sewn up the file on the 'Berisha' family, I show you one of DASH's evidence in its 'non-grata' file and Argita's role using Jamarbër Malltezi in corruption and enrichment through power

Evi Kokalari's "Bombshell": Here's how the US has sewn up
x
BREAKING NEWS

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is increasing, that's why justice can open investigations into their affair of hundreds of millions that is disappearing from Albanians 10 million dollars a year

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is
x
BREAKING NEWS

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec affair, on December 7 the secretary of Aldo Bumçi appears before SPAK, who can put him behind bars, Berisha's son in GJKKO on December 14

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the engineer reveals for the first time in SPAK the fact that proves his son's secret connections as the shadow owner of the business of death in Gërdec

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the
x

Politike

Idajet Beqiri: 'Gërdec' a state crime, here is the scheme that Shkëlzeni used to obtain the license for the weapons dismantling factory in Gërdec and the name of the person who wrote the document that sinks the son of Sali Berisha

Idajet Beqiri: 'Gërdec' a state crime, here is the scheme that

The well-known lawyer, Idajet Beqiri, has commented on the political situation in the country. During an interview for the "SOT" newspaper, lawyer Beqiri first stopped at the "Gërdeci" file, where SPAK last Friday added the son of former prime minister Sali Berisha, Shkëlzen Berisha, to the list of witnesses to testify about this affair. Mr. Beqiri described the tragedy of "Gërdec" as a state crime, while he revealed for the first time who wrote the note "For Shkëlzen Berisha", in the document that implicates the son of former prime minister Sali Berisha and Aldo Bumçin in the Gërdec case. , former Minister of Justice. Beqiri said that the note was made by Viktor Gumi, the Deputy Minister of Justice at the time Gërdeci exploded. Meanwhile, commenting on the statement of the US embassy in Tirana that there has been no change in attitude regarding Berisha's "non-wife",

- Lawyer Beqiri, SPAK last Friday included the son of former Prime Minister Sali Berisha, Shkëlzen Berisha, in the list of witnesses to testify about the "Gërdeci" file. What does this mean?

We don't know if he was called to take him as a defendant or not, but Gërdec's trial will continue and many witnesses have been called. I don't know how many witnesses SPAK has called and who they are, in case those witnesses were called by the families of the victims and not by SPAK, this would be a big scandal and it shows that SPAK is doing this just to wash its mouth and real criminals throw the river. SPAK should start this process and not with the executors, but who produced it and who benefited and how it was organized that brought those consequences and who are the responsible persons. Gërdeci could not have been done if the prime minister, the minister of defense and the minister of justice were not with them. Berisha, the minister of defense and the minister of justice, had a hand in that tragedy, because the latter could have prevented it, but he did. Shkëlzen Berisha organized it with the help of his father, violating some norms and laws. We had the Policeman where the dismantling was done, because those tunnels where the dismantling was done were specially for dismantling and they took it to the middle of the people, they must be at least 20 kilometers away from the houses. Berisha should be the first to be taken by SPAK and make his declarations. Shkëlzen Berisha was the one who started dismantling the weapons.

-Meanwhile, former Prime Minister Sali Berisha reacted after Shkëlzen's call to SPAK, as he said that his son is not involved in that tragedy. What do you think of this statement?

When Sali Berisha says that his son is not involved, assume that he is. He took and gave a tender to the one who had Shkëlzeni's close friend and why he brought in Delirogji to do those actions there. How many other evidences are there that are related to Shkëlzeni and why did Shkëlzeni go to the minister of defense, but to the minister of justice what he wanted and was not shared with the ministries of justice until he gave him permission to dismantle the weapons.

- What do you know about this file and this mega affair?

“Gërdeci është një krim i organizuar, me organizim të përsosur, një krim shtetëror për përfitime familjare. Ishte një biznes i demontimit të armëve, që fitimi ishte 10 miliardë dollarë. U gjet si do ndërtohet një bazë ligjore se si do ta marrim këtë fitim. Bazën ligjore e ndërtojnë kokat juridike. U afrua Oerd Bylykbashi, Viktor Guma. Atë kohë e dinim se çfarë fuqie kishte Berisha. Ridvan Bode kundërshtoi ashpër. Pa që po jepej pa asnjë lloj konkurrimi se kush do ta merrte demontimin. Po u jepej shoqërive private. Shoqëritë private i zgjodhi si deshi Shkëlzen Berisha. Kur e pa që pati rezistencë në Këshillin e Ministrave. Aldo Bumçi në vend të ishte bllokada e vendimit, ai dha siglën, të kalojë se është e ligjshme. Pse është e kundërligjshme, e para s’duheshin futur shoqëri private. E dyta po bëre demontim armësh, nga vendi ku është shtëpia duhet të jetë 20 km larg nga vendbanimi. Ndalohen të futen fëmijë, gra etj. Po e hoqe barutin duhet ta fusësh në arka speciale. Këta e kishin hedhur në tokë. Ishte e pritshme ajo që ndodhi. Në kohën që do merrej licenca Shkëlzen Berisha shkon 5 herë te ministri i Mbrojtjes, 3 herë te ministri i Drejtësisë. Mediu s’ka qenë pjesë e atij korrupsioni, s’e ka lënë Shkëlzeni. Ju e patë atë shënimin ‘për Shkëlzen Berishën’, që e mohoi Aldo Bumçi. S’është falsifikim atë e ka bërë Viktor Guma. Është çuar në ekspertim dhe ka dalë e tija, SPAK-u ta ketë në konsideratë. Luan Hoxha për këtë shkak u arratis nga Shqipëria. Ai duhet të flas siç po flas unë. Ai me këtë s’do jetë pajtuar kurrë derisa kërkoi të arratisej nga Shqipëria. Më thonë që SPAK ka dërguar letër-porosi në Amerikë që ta pyesin edhe ka ardhur përgjigjja që s’e gjejmë. Ai është i detyruar të dëshmojë. S’ka nevojë të vijë këtu, ai pyetet edhe atje me letër-porosi.

-Ambasada Amerikane ka përforcuar thirrjet për deputetet që i shkojnë pas Berishës, a është ky një paralajmërim i hapur për ata që i shkojnë pas Berishës sipas jush?

SHBA kanë qenë konsekuent, por vetëm Gërdeci e ka fundosur atë për të marr atë “non-gratën”. SHBA paralajmërimin e bëjnë për ata që shkojnë pas asaj kufome politike dhe kambana të bien për ata që kanë vesh. Ai ishte një paralajmërim i fortë edhe për Gazment Bardhin që nuk lë fjalë pa i thënë dhe akuzë pa bërë dhe shkon pas tij, këta njerëz nuk i duhen këtij vendi. Shqipëria do intelektual dhe njerëz me moral të lartë dhe që të jenë të besueshëm.

-Edhe pse është lënë pas hekurave, ka reagime nga pala greke dhe e konsiderojnë të burgosur politik Fredi Belerin?

Misionarët antishqiptar  janë të çuditshëm. Greqia ka bërë gjenocid, në vitin 1914 ka qenë një gjenocid i jashtëzakonshëm të grekëve kundër nesh vetëm në një fshat të Tepelenës me qindra fëmijë janë vrarë, dhe me atë flamur që ata pretendonin si vorio epiri e ka gomonia dhe e valvit edhe Beleri dhe ne mbajmë sehir dhe themi vazhdojeni gjenocidinë dhe disa tradhtar dhe antishqiptar si Berisha dhe Ilir Meta e mbështesin Belerin dhe thonë vazhdojë këtë gjenocid. ai po dënohet si hajdut dhe vjedhës votash, po para kësaj ai vrau forcat e armatosura që ruanin kufirin dhe kush e vodhi dosjen e Belerit që ishte në kërkim për këtë krim dhe Greqia se dërgoi atë dosje dhe atë dosje që ne krijuam këtu e vodhën. E vodhi Saliu dhe Ilir Meta. Këta bandit e çuan edhe kryetar bashkie atë dhe tani e quajnë edhe burgosje politike, pse e çuan një kriminel të tillë kryetar  bashkie dhe pse e mbështesni ende atë, ata as nuk skuqen asgjë. Çështja  juridike e pronave nuk është në dorën e njërit apo tjetrit jo më të Belerit, ne kemi një kushtetutë që jep përcaktimet çështje prona dhe se si bëhet rregullimi juridik i pronave, qoftë i asaj publike dhe qoftë i asaj private. Këto janë përralla që si besojnë më shqiptarët, lufta për bëhet për territore dhe për qëllime shoviniste.

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read