BREAKING NEWS

What happened? The judicial process for the Elbasan incinerator is postponed

What happened? The judicial process for the Elbasan incinerator is postponed
x
BREAKING NEWS

NAME/ Serious incident in the hospital of Gramsci, the patient jumps from the fourth floor, the first details are disclosed

NAME/ Serious incident in the hospital of Gramsci, the patient jumps from the
x
BREAKING NEWS

30 minutes before the session, Berisha makes an unexpected move, this is what is happening in the blue headquarters

30 minutes before the session, Berisha makes an unexpected move, this is what is
x
BREAKING NEWS

"Criminal act"/ The former socialist mayor of this city denounces the Socialist Party: They don't allow me to...

"Criminal act"/ The former socialist mayor of this city denounces the
x
BREAKING NEWS

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident
x
BREAKING NEWS

Knife wounds in Tirana, the first details emerge

Knife wounds in Tirana, the first details emerge
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you terrified me

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the "scenario" of the campaign: I find it a tempting measure, because in front of a powerful mediaticish candidate...

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the
x

Politike

The well-known ex-CIA officer reveals the strong behind-the-scenes from the "McGonigal" file: The ex-FBI agent was paid by the Albanian government, received $225,000 in bribes, here's what he hid and the details that could sink him

The well-known ex-CIA officer reveals the strong behind-the-scenes from the

"Charles McGonigal became one of the most senior FBI officials to be indicted after allegedly receiving large sums of money from a Russian oligarch and the Albanian government." This is what the well-known former CIA officer, Kevin Carroll, stated in an interview with US journalist Robert Pope on the "FOCUS" show. According to him, Mcgonigal has received at least 225 thousand dollars from foreign governments, the Albanian and the Bosnian, by providing official assistance to them, which is criminal, and made false statements about this in the annual financial reports. "From 2016 to 2018, McGonigal held one of the most important offices in the New York FBI, the largest local FBI office with 2,000 agents covering New York where you have the offices of the UN and consular missions from many foreign governments, such as Russia, China, North Korea, Cuba and Iran. There are two charges, one in Washington and one in New York. In the indictment, he is accused of having received at least 225 thousand dollars from foreign governments, the Albanian and the Bosnian, by providing official assistance to them, which is criminal, and made false statements about this in the annual financial reports. In New York, he is accused of violating sanctions and money laundering with a Russian oligarch whom he had previously investigated with the former FBI official. However, I emphasize that the grand jury has received the prosecutor's investigations for two years and voted for the case to go to trial, but there are very few facts in the indictment, enough to start the trial," said the well-known former CIA officer. Kevin Carroll. which is criminal and made false statements about it in the annual financial reports. In New York, he is accused of violating sanctions and money laundering with a Russian oligarch whom he had previously investigated with the former FBI official. However, I emphasize that the grand jury has received the prosecutor's investigations for two years and voted for the case to go to trial, but there are very few facts in the indictment, enough to start the trial," said the well-known former CIA officer. Kevin Carroll. which is criminal and made false statements about it in the annual financial reports. In New York, he is accused of violating sanctions and money laundering with a Russian oligarch whom he had previously investigated with the former FBI official. However, I emphasize that the grand jury has received the prosecutor's investigations for two years and voted for the case to go to trial, but there are very few facts in the indictment, enough to start the trial," said the well-known former CIA officer. Kevin Carroll.

charges

Further, during the interview with the journalist in the USA, Robert Papa for the show "FOCUS", Colonel Carrol, former CIA officer, revealed other details from the activity of the former FBI agent. "McGonigal was the person who gave the false information to the New York Times that Trump had nothing to do with the Russian attacks on Hillary Clinton in 2016. He gave the information to Rudi Xhuljani, so now the law office, once partnered with Xhujkjani, will defend him McGonagall to justice in an attempt to clear his name. Mcgonigal, has played with great players. Concerned is Trump's son-in-law Kushner because McGonigal has ties to one of Kushner's biggest affairs, who was losing a huge building on 5th avenue because he was in debt. Kushner used White House access to get a huge loan from Qatar. The building was going bankrupt. Kushner has enlisted the help of a major company for a $1 billion-plus acquisition. The vice president of the firm that made the purchase was Mcgonigal. On Saturday at 23.00 in Fokus, we will have the latest news about this scandal that may attract many others, including Rama", Colonel Carrol underlined.

Lidhja Rama-McGonigal
Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 3-4 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me Ramën. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Vetë Rama thotë se akuzat e ngritura ndaj McGonigal nuk kanë lidhje me të.

Rama në grepat e FBI?!

Sjellim këtu sërish dhe detajet e forta që gazetari Robert Papa zbuloi për gazetën “SOT”, për përgjimet e Ramës nga FBI. “Prej dy vitesh Rama është në grepat e FBI-së për kontaktet me një ish- sigurims shqiptar dhe një agjent potencial rus, Mcgonigal. Dhe për ironi, hetimi ka nisur prej një e-mali nga agjenti i FBI, i cili përdorte një emër të sajuar dhe kishte një celular me numrin e kompanisë A së ish-sigurimsit shqiptar, personit A. Rama në hetimet dy vjeçar del shpesh, madje në një rast, zyra e tij shërben si informatorë e FBI për të nisur një hetim  kundër lobingjeve të një partie kundërshtare ( ka gjasa ndaj Bashës, por mund të jetë edhe kundër Metës). Hetimet nuk i ka kryer zyra e Nju Jorkut as ajo e Uashingtonit, por zyra e FBI në Los Anxhelos. Kjo e ka goditur më shumë Ramën, sepse kongresmeni Rohabaher ka hapur një hetim në atë zyrë rreth skandalit  për 80 mijë dollarët e fotos me  Obamën. U provua se paratë kishin ardhur nga Qipro. FBI-ja e Los Anxhelosit, ka plot  në atë dosje ku Rama del  shpesh”, nënvizon Papa për gazetën “SOT”.

Most read