BREAKING NEWS

5 clans rise up in PD to "eat the head" of Sali Berisha, here's who will give him the final blow after June 23, the latest behind the scenes from the Slovak Republic are revealed

5 clans rise up in PD to "eat the head" of Sali Berisha, here's
x
BREAKING NEWS

The decision of the Home Office to declare Sali Berisha "non-grata" based on facts and not words, every evidence against the DP leader since 1996 was investigated and documented, the lawyer from London reveals details from the file of the British

The decision of the Home Office to declare Sali Berisha "non-grata"
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha reveals the shocking details of the secret agreement between Edi Rama and Sali Berisha, that's why Belinda Balluku was also part of the bargain for getting the stamp of the DP

Lulzim Basha reveals the shocking details of the secret agreement between Edi
x
BREAKING NEWS

The connection of Belinda Balluku and the fat payments for the incinerators, how KLSH revealed the abuses of the Minister of Infrastructure and Energy, here are the details from the report

The connection of Belinda Balluku and the fat payments for the incinerators, how
x
BREAKING NEWS

Another minister of Rama falls into the net of justice, SPAK launches investigations into Ogerta Manastirliu for the theft of pandemic funds, here is what the file contains

Another minister of Rama falls into the net of justice, SPAK launches
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters convicted of drugs and money laundering, involved in affairs with Fazli? and use of power to enrich his children, "non-women" is not removed, London seals his fate the head of the DP

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media accuse her of being corrupt and mention the file that SPAK is investigating that she favored her son-in-law when he was prime minister, the socialists also react

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down before SPAK prosecutors and denounced Ahmetaj's affairs, from meetings with the "bosses" of the incinerators, to trips to Germany and sleeping in a 5-star hotel, details from the fil...

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down
x

Politike

Here's what's happening with the investigations of the "heavyweights" of politics, Altin Dumani gives the details about Berisha, Rama and Veliaj, talks about police officers in the service of crime and threats to special prosecutors, with the help of SPAK 32 joint investigation teams, FBI and the DEA

Here's what's happening with the investigations of the

The head of the Special Prosecutor's Office (SPAK) Altin Dumani spoke yesterday about the "investigations of the heavyweights of politics", the accusations made by the opposition that he is caught by the government, the investigations against the former prime minister Sali Berisha, the prime minister Edi Rama, the mayor Erion Veliaj, the police related to the crime and threats to special prosecutors. Mr. Dumani also revealed details of the help that the internationals are giving to SPAK, including in this situation the FBI and DEA.

Duman's strong message

In high tones, as rarely in public, the head of SPAK responded to Sali Berisha's accusations regarding the capture of the justice system by Edi Rama. It was the deputy of Reestablishment Flamur Noka who forwarded the accusations of the head of "Foltore" to the Law Commission, asking Dumani if ??he is being used by Rama to fight the opposition. "You are keeping Berisha a political prisoner without charge. A political process is launched against him in violation of the constitution. Likewise for Fatmir Mediu, process against Ilir Meta, another leader of an opposition force. Either you are being used politically to fight the opposition or you have a mission forced by the head of this regime. All as a political war against the opposition. Are you being used by Rama to fight the opposition?" was Noka's question. But Dumani underlined that his hands were not tied neither in 2008, when Berisha was in power, nor now in 2023, while he made it clear that the justice system cannot be challenged. The head of SPAK said that he is a prosecutor and that he is a temporary head of SPAK. My ears don't grow either when they praise me or when they insult me, those who know me know very well what I represent, I remain the same. Today, in this task entrusted to me, I am trying to do my best. Are we to be criticized? Definitely yes, but when there is reason to worry, you should. You referred to the IDM report, but you did not say the IDM assessment for SPAK, you also said this. We are the bottom line, filing charges putting people in jail is never fun! But this is our duty and we do not sleep peacefully, as we think whether we have made the right decision or not. But also refer to the international reports on the work of SPAK. You said what I was is what I am. How my hands were tied in 2008 and not even in 2023. As a prosecutor, I am a prosecutor, I am a prosecutor, I am not a leader. This is the function of connecting myself with the prosecutor. Politics has no chance to influence me in my work. Zero chance in my work and that of my colleagues. As for Berisha, it is a matter under investigation, I cannot comment. Every decision is controllable by the judicial system. But one thing I can say, justice cannot be challenged and I am not a hostage to anyone. How much is the criminal process to fight the opposition? Did I have my hands tied?!", said Dumani.

Is Erion Veliaj being investigated?

Kreu i SPAK, i është përgjigjur gjithashtu pyetjeve të bëra nga deputetët të Komisionit të Ligjeve se a po hetohet kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.  Ai tha se është çështje hetimi. “Nuk i jap përgjigje, sepse është çështje hetimi”, u shpreh Dumani. Por nga ana tjetër kreu i SPAK shtoi se po bëhen hetime investime për Inceneratorin e Tiranës. Dumani tha se asnjë para nuk shkon për pronarët, por shkojnë tek Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara. “Që nga muaji gusht 2023 është sekuestruar dhe çdo para shko në llogari të Agjencisë së Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe të Sekuestruara, zero para shkon te pronarët. Shkon te Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara”, tha Dumani. Në pyetjet që iu drejtuan kreut të SPAK ishte edhe ajo nëse ai konsideronte të kishte koleg kryetarë bashkish, referuar një deklarate të bërë nga Veliaj pak ditë më parë, ndërsa Dumani u shpreh “kolegë kemi vetëm njeri-tjetrin, atje te SPAK-u dhe kemi edhe kolegë të Byrosë Kombëtarë të Hetimit. Kemi kolegë ata që ushtrojnë funksione në ato zyra”, tha ai. I pyetur gjithashtu a po hetohen Microcreditet? Dumani dha të njëjtën përgjigje si për Veliajn. Nga ana tjetër Dumani ka folur  nëse ka politikanë që kanë përdorur aplikacionin Sky ECC, kreu i SPAK, Altin Dumani tha se nuk mund të prononcohet, por ka çështje në hetim. "Nuk prononcohem, kemi çështje në hetim. Iu garantoj se në çdo rast evidentohen raste të tilla do ushtrojmë ndjekjen e penale se është detyrim ligjor, jo çështje zgjedhjeje", tha Dumani. 

Hetimet ndaj Ramës

Altin Dumani, është pyetur po ashtu nga deputeti i PD-së në Enkelejd Alibeaj se në opinion është krijuar mendimi se të gjithë janë goditur veç Ramës. “Ka të goditur nga opozita por s’ka të goditur nga pozita. Sot ka një radhë ka të proceduar nuk ka asnjë gjë publike lidhur me kryeministër, perceptimi sipas opinionit publik është i tillë gjithçka është e goditur, përveç kryeministrit.  Besoj se shpejtësia në procedimet penale duhet të jetë e tillë që të vendosë po të krijojë dhe të japë sinjale besimi të publiku se askush pavarësisht postit që mban është mbi ligjin. Jeni viktimë e suksesit tuaj!”, ishte pyetja e Alibeajt. Dumani tha se SPAK nuk mund të plotësojë orekset mediatike, ndërsa duhet të ketë prova që të nisen hetimet. “S’mund të plotësojmë orekset mediatike ne nuk kemi axhendë. Për ne pak rëndë i ka emri, por prova ka rëndësi edhe ju jeni jurist dhe prova prevalon me çdo gjë, këtë po demonstrojmë brenda ditës dhe po ecim me hapa të ngadaltë që të mos bëjmë autogol”, tha ai.

Policët në shërbim të krimit

Altin Dumani foli në Komisionin e Ligjeve edhe për deklaratën se zyrtarë të policisë janë të lidhur me krimin e organizuar. Dumani tha se duhet bërë diferenca me ata zyrtarë të policisë që vërtetë luftojnë krimin, por tha se është ulëritëse se si disa prej zyrtarëve të policisë bashkëpunojnë me krimet që kryejnë organizatat kriminale. Për vitin 2023, Dumani tha se SPAK ka regjistruar 70 procedime penale për oficerët e policisë. “Në shumë nga hetimet tona një rol të rëndësishëm ka luajtur policia dhe oficerët. Në shumë nga hetimet janë evidentuar lidhje të krimit me funksionar të korruptuar të policisë. Fenomeni i korruptimit në radhët e policisë është problem për funksionimin e shtetit ligjor, pasi pengon hetimet e krimit dhe korrupsionit të zyrtarëve të lartë. Nga viti 2020 deri në fund të 2023, janë proceduar rreth 70 efektivë vetëm nga SPAK, siç është bërë publike, këtë kam patur parasysh kur kam bërë këtë deklaratë, na ka rezultuar drejtues të lartë të policisë të lidhur me krimin e organizuar. Është ulëritëse kur bëhen pjesë dhe bashkëpunojnë me krimin në krimet që krimi i organizuar kryen. Shembujt janë publik, Bistri, disa shefa komisariatesh, shefa krimesh, nuk mund të rri pa e adresuar këtë shqetësim. Por që kemi një bashkëpunim shumë të mirë me policinë, ne me policinë e Shtetit bashkëpunojmë çdo ditë, kemi hetime të përbashkëta”, tha Dumani.

Kërcënimet ndaj prokurorëve specialë

Altin Dumani pranoi gjithashtu se prokurorët janë kërcënuar nga krimi i organizuar. Vlerësoi ndryshimet që janë bërë sa i takon vendimit të këshillit të ministrave lidhur me mbrojtjen e tyre por vërejti se ka problematikë tek mbrojtja e familjarëve të tyre. “Po janë kërcënuar prokurorët e SPAK. Kërcënimi ka ardhur nga krimi i organizuar është shqetësim që ne e kemi adresuar. Në fund të dhjetorit 2023 ndërmorëm disa hapa duke ndryshuar vendimin e KM që përmirësoi në mënyrë cilësore mbrojtjen e prokurorëve SPAK por ka një problematikë sa i takon mbrojtjes së familjarëve. Këtu ka një problematikë  pasi është procedurë e gjatë dhe duhet të kesh prova. Kemi konstatuar vullnet pozitiv për të siguruar mbrojtje të prokurorëve të SPAK”, tha ai.

FBI dhe DEA

Dumani also emphasized that in terms of cooperation with international institutions, SPAK has already managed to create credibility with partner institutions at the regional level and beyond. "During this year, to be noted is the signing of the cooperation agreement between SPAK and the European Public Prosecutor on June 29, 2023". On the other hand, said Dumani, representatives of DEA and FBI have been attached to SPAK offices to better coordinate and assist the investigation and cooperation between law enforcement agencies", he said. The head of SPAK added that the level of international cooperation is very satisfactory, which shows the increased trust of partner agencies in SPAK. "From 2020 to 2023, a total of 32 joint investigative teams have been created in accordance with SPAK investigations. Of these 25 joint investigative teams are active, where 10 of them were created only in 2023", said Dumani, among other things.