BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Politike

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden assets, from his 500,000 euro birthday in Lalez, 51 assets he has in London, 289,000 euro operations, over 100,000 euro spent on just one child, up to the murders in which the former president, Idajet Beqiri is implicated, reveals details from the investigation file

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden

The well-known lawyer, Idajet Beqiri, has spoken about the investigations of the Special Prosecutor's Office (SPAK) for former president Ilir Meta and the chairman of the Democratic Party, Sali Berisha. In an interview for "SOT" newspaper, Mr. Beqiri says that their files are a "mountain" in SPAK and they will not be able to give justice to justice. On the other hand, the lawyer revealed some of Meta's hidden assets, some of which have been tracked down by prosecutors. According to Beqiri, Ilir Meta's birthday in Lalez, where 500 thousand euros were spent, is expected to open many problems for the president of the Freedom Party. Meanwhile, for the editor-in-chief of the "SOT" newspaper, Rigels Seliman, lawyer Beqiri warns of other problems with justice for former prime minister Sali Berisha.

-Lawyer Beqiri, the court has once again rejected the request of former Prime Minister Berisha regarding the change of the security measure, where on June 21, the termination of his mandate is also expected, after not appearing in the Albanian Parliament for six months. Does it seem that his circle, domestic and political isolation is getting narrower and narrower in your opinion?

The problem is that towards him, the Parliament has expressed itself by removing his immunity in terms of the insurance measure. Until the Parliament of Albania has decided that security measures can be taken against him, including house arrest and prison arrest, and for the specific case, the Court granted him house arrest. From this moment, his immunity is already limited and he cannot go to the Parliament, but he will be subject to this security measure that has been given for a criminal case that has been registered and that a person has been taken under investigation for high corruption state. In this respect, any kind of request that he has made for this measure to be removed, presenting his claims related to the ideas that I did not commit this criminal offense, etc., these have been rejected by the Court, also by The Court of First Instance, where several requests were made and all of them were with the same object, but all of them were rejected. Even the Court of Appeal overruled, and even the Supreme Court overruled, these requests of his and his son-in-law. Consequently, this request did not bring something new, but it was the same as the first ones, and the Court decided not to accept it and dismiss this request as well. The issue of the mandate is debatable, because not automatically, if you don't come to the Parliament for six months, you lose the mandate, as it depends on what reasons you didn't come to the Parliament. In fact, he cannot appear in Parliament as he is banned as there is a security measure against him, and therefore Parliament does not discuss. Berisha cannot go to the Parliament because he is under security measures, so he cannot go out. It is not a problem that he will not go, but this coercive measure that has been taken against him does not leave him, because of a criminal offense that has been registered against him, and therefore, until this security measure exists, he does not go can In the event that he is acquitted tomorrow or is not charged but the case is dismissed and it is said that there is no element of the criminal offense, you cannot tell him that six months have passed and you should no longer go to Parliament. No, he will continue to go to Parliament.

- The fact that Mr. Berisha has the seal but has been under house arrest since December 30 of last year, does this seem like a curse for the DP itself under these conditions, how do you read all this?

Ajo është një parti e cila është marrë peng nga Sali Berisha dhe ai faktikisht Foltoren për këtë shkak e krijoi. E krijoi që të kishte një suport politik. I grabiti kryetarllëkun Lulzim Bashës, ia mori me dhunë, ia mori me mjete të kundër ligjshme pavarësisht se çfarë vendosi Gjykata, por e gjithë ajo procedurë faktikisht ishte anti-ligjore, ishte anti-Kushtetuese e gjitha. Në oponencën time, kemi të bëjmë me një vendimmarrje politike dhe jo juridike, sepse juridike kurrë nuk mund të regjistrohet Foltorja për mënyrën sesi e ka paraqitur të gjithë vendimmarrjen e vetë dhe çdo gjë është bërë jashtë ligjit mbi partitë politike. Është bërë në kundërshtim flagrant dhe me Kushtetutën e Republikës, është bërë në kundërshtim flagrant me liritë dhe të drejtat e njeriut, sepse i ka hequr ish-kryetarit të partisë, i zgjedhur me një anëtarë një votë dhe që ka votuar dhe vetë Berisha për Lulzim Bashën. Dhe tani e shkarkon si Zhukovi në ajër dhe nuk i merr as mendimin për të qenë palë ai në Gjyq, te gjyqi i Zhukrit dhe të tjera. Është anti-kushtetuese e nuk ta fal njeri një vendimmarrje të tillë. Por pavarësisht kësaj, ai e mori se e do ta ketë suport politik, për të thënë që unë jam kreu i opozitës dhe prandaj të gjitha këto procedime penale që tashmë njëri është i regjistruar për kompleksin ‘Partizani’ e për të tjerat që do të vazhdojnë të regjistrohen se 21 Janari që ai është vrasës e organizatori i vrasjeve. Ajo sapo është vendosur në Gjykatën e Lartë dhe do të hetohet tani nga SPAK-u dhe për këtë do të merret i pandehur për këtë krim të rëndë që është bërë. Do të merret i pandehur edhe për Gërdecin, për CEZ-DIA-n, sikurse do të merret i pandehur edhe për aktet terroriste ndaj Ambasadës Amerikane, sikurse do të merret i pandehur edhe për aktin e rëndë të shkeljes së embargos dhe që ka shkaktuar viktima të panumërta në Srebenicë e në të gjithë Bosnjën e me trafikun e armëve e karburantit në Kosovë.

-Vula do i mbetet në dorë le të themi si një relike Berishës për faktin që kemi një marrëdhënie atipike mes ndërkombëtarëve. Dje humbi gjyqin e Apelit, që kishte ankimuar si person non-grata në Britaninë e Madhe, SHBA gjithashtu kanë dalë me të njëjtin qëndrim që kanë patur dhe para marrjes së vulës nga grupimi i zotit Berisha.

Pikërisht për këtë ai e mban vulën, thjesht dhe vetëm që t’ju dalë përpara këtyre krimeve të rënda që ka filluar të akuzohet e ku do të marr dënimin e merituar. Ai do të thotë që unë jam kreu i opozitës dhe vulën e kam si kryetar i PD e me këtë vulë që kam, unë po dënohem si kreu i opozitës dhe po hetohem por jo për krimet që kam bërë, e korrupsionin e lartë shtetëror, për vrasjet që kam bërë. Ai tani e di që është në proces të tyre por faktikisht po merr më qafë opozitën reale.

-I bie në këto kushte, ai nuk po mendohet më për zgjedhjet parlamentare të 2025-ës nga opozita e nga PD-ja gjithashtu?

Absolutely because he is holding it hostage and turning it from the opposition into a criminal organization because it is becoming the supporter of his crimes. He is under house arrest. They come out and set fire to the City Hall and try to kill the journalists with Molotov cocktails thrown from their muzzles, simply saying release Saliu. In this aspect, he is criminalizing, that part that can be called the opposition, that it is no longer the opposition, and even worse when the USA has declared it 'non-grata' and the Great Britain rejected his appeal because it knows that you have committing these crimes and harming the interests of the United Kingdom. With these actions, it is taking the "non-women" to the PD of the seal already, which has such a heavy burden in the 2025 elections, because it is not recognized and called all "non-women" already by the USA. We will go to the 2025 elections without DP, but with a handful of people who feed or keep Berisha's crimes alive.

- The prosecutor's office has confirmed the fact that the investigations for the Meta-Kryemadhi couple are being deepened and there will be other people who will be called to reveal details about their transactions and assets. Do you think that there will be people who will be brought to justice regarding the files that Meta-Kryemadhi has in SPAK?

The problem of the Meta-Kryemadhi couple, in these 30 years, is an endless warehouse of corruption, organized crime, and for corruption, Ilir Meta has committed murder to achieve his goals. He thought that he would never be investigated and thinking that he was the strongest supermacia of this country he became President. There is no sector of life, no privatization, no concession that was given without Monika Kryemadhi, but especially Ilir Meta, getting their hands dirty in crime and corruption. He is full in this direction and his screams coming out of himself and attack against SPAK, makes him feel like he has a knife in his heart. The serious accusations that have been made against him for unscrupulous thefts, such as the theft of the Kërraba gold where there were also people killed, with CEZ-DIA where there were people killed, with countless other privatizations, and even with the staggering wealth that he has . In London alone there are 51 assets such as hotels, bars, restaurants. SPAK has now started with roots, it is also looking at a birthday 500 thousand euros or only aesthetic surgeries in San Marino, 289 thousand euros go, together with his family, etc., it is understood where he found this money, where the annual salary is not it costs more than 12,000 euros, while the minimum education in England for just one child costs more than 100,000 euros.  

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read