BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Politike

This is how ARRSH was used to camouflage the funds from Belinda Balluku, the Russian oligarch Oleg Deripaska's company appears on the stage, KLSH lists the violations of the Ministry of Infrastructure and Energy

This is how ARRSH was used to camouflage the funds from Belinda Balluku, the

Deputy Prime Minister Belinda Balluk, at the same time Minister of Infrastructure and Energy, seems to have sunk into her sandals. The show "Veting" on "News 24" television has published scandals of the minister. Initially, it is announced that in parallel with the conclusion of the concession contract for Arbri Road, in November 2018, the winner would be announced by the Ministry of Infrastructure for the independent engineering services for the implementation of this contract. This tender was won by the merger of the companies "GR ALBANIA" and "GAUFF GmbH & Co Engineering" with an offer of 535 million ALL with VAT or 5.4 million euros. From the official data, it appears that in 2022 an extension was made for this contract. But the continuation of the contract raises questions about conflicts of interest from this company. On September 20, 2017, the merger of the companies "Alb-Star", "AGNA SHA" and "GR ALBANIA" would establish the company "GRABOVA HYDROPOËER", after they had just won the concession contract for the construction, operation and transfer of the Grabovë 1 Hydropower Plant from the Ministry of Infrastructure and Energy. However, in 2021, the balance within the concession company "GRABOVA HYDROPOEER" would change. On April 5, 2021, "Gjoka Konstruksion" would buy 34% of the shares from the "Alb-Star" company for the hydropower contract with a term of 35 years. So, officially from April 2021, the company, which supervises the works of the company "Gjoka Konstruksion" for Rruga e Arbri, is in partnership with the latter. It even receives an additional amount of 558 million lek (old) from the Ministry of Infrastructure to supervise the works of the company with which it is building a hydropower plant. Suspicions of violation of tender procedures fall on the Ministry of Infrastructure because every time the shares of a concession contract are transferred, the companies have an obligation to notify the Ministry of the changes that have occurred. But this tender is not the only one that raises questions about conflicts of interest.

Evis Berberi camouflaged Belinda Balluk for Ruga e Arbri

On August 2, 2022, publicly vice. Prime Minister Balluku told the Albanians that there would be no increase in costs for Arbri Road from the state budget. But one month after the statement, Minister Balluku through letter no. 4014/16 on September 7, 2022, had approved the transfer of funds to the Albanian Road Authority, under the direction of Evis Berberi. Through this financing, Berberi would open the competition for two tenders with a limit fund of 2.3 billion allek or 23 million euros, for two different axes of Arbri Road. These public investments by private companies have raised questions about the legal specifics, how these works will be superimposed on the concessionaire's contract. Engineer Spartak Tarka says that being 3-4 entrepreneurs for the construction of this road, the responsibility is shared. Tarka adds that in this context, the road was damaged and there was also a lack of road safety. Through the new funds, ARRSH would open the competition for the tender "Systematization and revitalization of the escarpments in Plani Bardhë" with a limited fund of 1 billion and 170 million ALL, which lies on Arbri Street. In November 2022, the former head of ARRSH, Evis Berberi, would announce the winner of the consortium of companies "SELAMI", "COMPANY RIVIERA 2008" and "GARDEN LINE" with an offer of 1 billion 375 million ALL with VAT or about 14 million euros. According to official sources, "SELAMI" sh.pk is a company subcontracted by "Gjoka Konstruksion" for the works on Rruga e Arbri.

Balluku reviewed the budget for Ruga e Arbri

Premtimet e zv/kryeministres, Balluku për Rrugën e Arbrit nuk janë shkelur vetëm me afatet, të cilat kanë shtyrë punimet për ndërtimin e tunelit të Murrizit me 20 muaj. Një muaj pasi Balluku transferoi fondin për ARRSH-në, ky institucion do të shpallte tenderin për sistemimin dhe rivitalizimin e skarpatave në Shkallën e Tujanit me vlerë 1 miliardë e 112 milionë lekë ose 11 milionë euro. Ky aks, ashtu si Plani i Bardhë shtrihet në Rrugën e Arbrit dhe gara për këtë tender është finalizuar në nëntor 2022 me ofertë fituese nga konsorciumi i kompanive “Ante-Group”, “FERRO BETON-CONSTRUCTION CO” dhe kompanisë turke “BILGIN TAAHHUT INSAAT MADENCILIK SANAYI VE TICARET” me vlerë 1 miliardë e 335 milionë lekë me afat 18 muaj. Por nga kërkimet në terren zbulohet se tabela e punimeve për këtë projekt është me afat 13 muaj, duke ngritur pikëpyetje se si janë ndryshuar afatet për këtë kontratë. Ky segment të krijon përshtypjen e legjendës së murimit, sa herë ka reshje të rrëmbyeshme dhe vërshime gurësh nga pjerrinat ndanë “Rrugës së Arbrit”. Në total, nga Ministria e Infrastrukturës, nëpërmjet Evis Berberit janë tenderuar 27 miliardë lekë me TVSH ose 27 milionë euro vetëm për “Rrugën e Arbrit”, duke përdorur kompani private, për të fshehur shtimin e kostos. Megjithatë sipas raportit të Kontrollit të Lartë të Shtetit për Ministrinë e Financave, çelja e fondeve për dy tenderat e finalizuar nga ARRSH-ja për akset në Rrugën e Arbrit nuk kanë qenë pjesë e Projekt Buxhetit Afatmesëm dhe as pjesë e listës së investimeve publike. Edhe pse raporti ngarkon me përgjegjësi Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë, mbledhja e Këshillit të Ministrave për rishikimin e buxhetit është drejtuar nga zv/kryeministrja Balluku, e cila ka firmosur ndryshimet në buxhetin e 2022. Konkretisht, më 29 dhjetor 2022, me anë të aktit normativ nr.19, Këshilli i Ministrave nën drejtimin e Ballukut ka rishikuar buxhetin e shtetit. Këto ndryshime janë kritikuar nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, i cili ka deklaruar se miratimi i akteve normative është bërë në tejkalim afati dhe pa analiza të detajuara nga Ministria e Financave. Duhet theksuar se këto fonde nuk kanë qenë të parashikuara në Projekt Buxhetin Afatmesëm, e megjithatë lidhja e këtyre kontratave nga Evis Berberi është bërë në shkelje të afateve sipas audituesve. Vrulli i Ministrisë së Infrastrukturës për fondet shtesë të Rrugës së Arbrit ka zbuluar detaje të reja. Nga të dhënat e thesarit, të përpunuara nga Open Data rezulton se ARRSH-ja ka realizuar 99% të pagesave drejt kompanisë “SELAMI” sh.p.k për kontratën e Planit të Bardhë me vlerë 1.3 miliardë lekë, gati 6 muaj përpara përfundimit të projektit. Por ndryshe vijojnë pagesat për Shkallën e Tujanit, ku kompanitë që kanë fituar projektin kanë marrë 880 milionë lekë nga Autoriteti Rrugor Shqiptar. Megjithatë përtej dyshimeve për korrupsion, ajo që ngre pikëpyetje të forta është shfaqja e influencës ruse, jo vetëm në sektorin e energjetikes, por edhe tek fondet për rrugët. Nga kërkimet e “Vetting” rezulton se kompania e cila ka supervizimin është në ortakëri me kompaninë ‘TREMA ENGINEERING 2”,  e cila ka si aksioner bilionerin rus Oleg Deripaska, një nga aleatët më të ngushtë të Presidentit Vladimir Putin. Për herë të parë, Deripaska iu nënshtrua sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 2018. Prej asaj periudhe, administrata amerikane pretendon se Deripaska iu shmang sanksioneve në mënyra të ndryshme, duke përdorur kompani guackë për të fshehur aktivitetet e tij. Ndërkohë që Shqipëria ishte një nga vendet që e ka mbyllur qiellin dhe tokën për Rusinë, pas luftës së nisur në Ukrainë, oligarkët rusë përfitojnë nga burimet energjetike apo resurset në vendin tonë.

 

Most read