BREAKING NEWS

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is increasing, that's why justice can open investigations into their affair of hundreds of millions that is disappearing from Albanians 10 million dollars a year

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is
x
BREAKING NEWS

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec affair, on December 7 the secretary of Aldo Bumçi appears before SPAK, who can put him behind bars, Berisha's son in GJKKO on December 14

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the engineer reveals for the first time in SPAK the fact that proves his son's secret connections as the shadow owner of the business of death in Gërdec

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: On the table of SPAK, the arrest warrant for Sali Berisha, the prosecutors are ready to ask the Assembly for the authorization to handcuff the former prime minister

Spartak Braho: On the table of SPAK, the arrest warrant for Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Here are all the gifts of Edi Rama to Carlo Bollino, how he put the whole state at the service of his businesses, from the benefits of the Bunkart 1, Bunkart 2 contracts, to the pardon with the Prime Minister's signature for 20 years of public property...

Here are all the gifts of Edi Rama to Carlo Bollino, how he put the whole state
x
BREAKING NEWS

"There was no legal basis for dismantling the cartridges, then the order came out to.."/ The tragedy of Gërdec, the testimony of the Secretary General of the Ministry of Defense is clarified

"There was no legal basis for dismantling the cartridges, then the order
x
BREAKING NEWS

"The boss wants the order"/ Gërdec tragedy, the testimony of the ex-soldier becomes clear

"The boss wants the order"/ Gërdec tragedy, the testimony of the
x
BREAKING NEWS

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after the other after the conflict with Berisha, who are the 15 officials who risk prison, here is the evidence that SPAK is investigating

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after
x

Politike

The American media bluffs Rama: The proposal for KFOR to take control in the North has been made since September 20

The American media bluffs Rama: The proposal for KFOR to take control in the

An American media has slapped Prime Minister Edi Rama hard. The latter came up with the idea of ??KFOR taking control of the North after the armed attack, but it seems that the situation is deeper.  

"The Pavlovic Today" writes that Ram made this proposal on September 20. According to her, the 2 Prime Ministers Rama and Abazaovic had a meeting with the American officials, to ask them that KFOR take control of the north of Kosovo.

This proposal of theirs was expected to be discussed on Monday, September 25, but was canceled after the event that happened on Sunday, September 24. Rama is now a proposition because of what happened in the North. What is the game that the Albanian prime minister is playing?

Full text
In a closed-door meeting held last week in New York City against the backdrop of the United Nations General Assembly, high-ranking officials from the Biden administration engaged in important diplomatic discussions with leaders from the Western Balkans. The undisclosed meeting that took place on Wednesday evening in New York City marked a key moment in Western Balkan diplomacy. A senior diplomatic source, who insisted on anonymity because of the sensitive nature of the discussions, told Pavlovic Today that the prime ministers of Western Balkan countries addressed urgent concerns with US officials regarding Prime Minister Albin Kurti's destabilizing actions in northern Kosovo. . They proposed a solution. According to our well-placed diplomatic source, the appeal for intervention has been expressed fervently by "at least two" prime ministers of the Western Balkan countries, apart from Serbia, who urgently pleaded with the United States to put an end to the "destabilizing activities" of Prime Minister Kurti inside Kosovo. The proposed option advanced during the informal meeting involved the deployment of NATO's Kosovo Force (KFOR) with full authority over northern Kosovo, effectively replacing the current role of the Kosovo Police Force.


Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor shprehën shqetësim të thellë për situatën në veri të Kosovës të krijuar nga veprimet e njëanshme të kryeministrit Albin Kurti, duke theksuar pasojat e mundshme që mund të përhapen në rajonin më të gjerë. Ata argumentuan se paqëndrueshmëria e vazhdueshme në këtë pjesë të Kosovës përbën një kërcënim të rëndësishëm për paqen dhe sigurinë rajonale. Rasti më i mirë kundër rënies së Ballkanit Perëndimor sipas këndvështrimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor është t'i jepet Forcës Kosovare të NATO-s (KFOR) kontroll të plotë mbi Kosovën veriore dhe duke e bërë këtë ta ndalojë kryeministrin Kurti nga destabilizimi i rajonit. Arsyeja pas këtij propozimi sillet rreth nxitjes së besimit brenda popullatës lokale serbe. Ata e perceptojnë KFOR-in dhe EULEX-in (Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë) si aktorë të paanshëm të aftë për të ruajtur paqen. NATO tashmë ka personel në terren; misioni tashmë është krijuar dhe do të siguronte neutralitet. Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor besojnë se marrja e kontrollit të plotë të veriut nga KFOR-i do të ndihmonte në kthimin e çështjeve të Kosovës në kanalet diplomatike dhe rifillimin e dialogut thelbësor për zgjidhjen e tensioneve të vazhdueshme në rajon.

Gjatë takimit në Bruksel më 25 shtator, propozimi ka të ngjarë të jetë në tryezë midis Shteteve të Bashkuara, BE-së, Gjermanisë dhe Francës. A ishte ky shpërthim i dhunës thjesht një rastësi në dritën e propozimit të afërt për zëvendësimin e Policisë së Kosovës me KFOR-in? Në prag të një diskutimi kritik diplomatik të planifikuar për të hënën, më 25 shtator, që përfshin propozimin që KFOR-i të marrë kontrollin e plotë në veri të Kosovës, një incident shqetësues u shpalos vetëm 24 orë më parë në Banjska, në veri të Kosovës, duke rezultuar në vdekjen e një polici shqiptar nga katër serbë. Kjo kthesë shqetësuese e ngjarjeve ngre një pyetje të ngutshme: a ishte ky shpërthim i dhunës thjesht një rastësi në dritën e propozimit të afërt për të zëvendësuar Policinë e Kosovës me KFOR-in? Nëse ngjarjet e mëngjesit të së dielës nuk do të kishin ndodhur, ka shumë të ngjarë që diskutimi që ishte planifikuar për të hënën do të ishte rrotulluar rreth opsionit që KFOR-i të merrte kontrollin e plotë, një temë me rëndësi të madhe për Bashkimin Evropian, Shtetet e Bashkuara, Gjermaninë dhe Gjermaninë dhe Franca.

“Konsultime intensive dhe shumë thelbësore me këshilltarët kryesorë diplomatikë Bonne, Plötner, Talo dhe Escobar. Diskutuam hapat e ardhshëm në zbatimin e Marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit dhe situatën në veri të Kosovës. Mirënjohës për mbështetjen e plotë”, deklaroi Miroslav Lajçak i BE-së në platformën X të hënën.

Burime nga sfera diplomatike, duke folur ekskluzivisht për The Pavlovic Today, hodhën dritë mbi motivimet e kryeministrit Kurti për dërgimin e forcave të Policisë së Kosovës në Banjska, duke pohuar se objektivi i tij është që t'ia kalojë fajin palës serbe dhe të fitojë legjitimitet për praninë e vazhdueshme të Kosovës. Ky veprim, shpjegoi një burim diplomatik, është në kundërshtim të drejtpërdrejtë me nenin 9 të Marrëveshjes së Brukselit të vitit 2013, i cili përcakton se përbërja e Policisë së Kosovës në veri duhet të pasqyrojë përbërjen etnike të popullsisë në katër komunat, veçanërisht të komunitetit serb. në veri të Kosovës.

“Do të ketë një Komandant Rajonal të Policisë për katër komunat veriore me shumicë serbe (Mitrovica Veriore, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq). Komandanti i këtij rajoni do të jetë një serb i Kosovës i emëruar nga Ministria e Brendshme nga lista e ofruar nga katër kryetarët e komunave në emër të Komunitetit/Asociacionit. Përbërja e Policisë së Kosovës në veri do të pasqyrojë përbërjen etnike të popullsisë së katër komunave. (Do të ketë edhe një komandant regjional për komunat e Mitrovicës së Jugut, Skenderajt dhe Vushtrrisë). Komandanti rajonal i katër bashkive veriore do të bashkëpunojë me komandantët e tjerë rajonalë”, thuhet në nenin 9.

Në konferencën për shtyp më 7 shtator 2023, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi: Në përputhje me angazhimin e Prishtinës nga viti 2013, çdo vendosje e Forcës së Sigurisë së Kosovës në veri të Kosovës kërkon pëlqimin e KFOR-it. Dhe ne presim konsultim me kohë dhe kuptimplotë për çdo veprim të Forcës së Sigurisë së Kosovës apo Policisë së Kosovës që mund të ndikojë në mjedisin e sigurisë. Kryeministri Albin Kurti gjatë gjashtë muajve të fundit ka ndërmarrë veprime të njëanshme që kanë ngritur shqetësime lidhur me trajtimin e popullatës serbe në Kosovë. Këto veprime kanë përfshirë arrestimet jashtëgjyqësore të serbëve të Kosovës dhe përdorimin e forcës për të pushtuar ndërtesat komunale në veri të Kosovës. Forca Policore e Kosovës ka qenë e implikuar në shtatë të shtëna që kishin në shënjestër serbët, duke përfshirë të rritur dhe dy fëmijë, përveç marrjes me forcë të kontrollit të komunave serbe.

Në një përshkallëzim shqetësues të armiqësive, më 14 shtator 2023, kryeministri Albin Kurti deklaroi hapur jashtë ndërtesës së EEAS se serbët “do të vuajnë dhe do të paguajnë”. Gjatë natës së 22 shtatorit 2023, në komunën e Ranillugut, e vendosur në jug të lumit Ibër, rreth orës 2:30 të mëngjesit, ndodhën një seri prej tre sulmesh të ndara të armatosura, duke hedhur hijen e frikës dhe pasigurisë mbi banorët e zonës së komunitetit serb. Popullata serbe që banon në Kosovë percepton një model alarmues dhe thellësisht shqetësues të dhunës sistematike dhe të përhapur të orkestruar nga Albin Kurti. Atmosfera që është krijuar ka futur një ndjenjë të përhapur frike dhe pasigurie në komunitetin serb në rajon. Besimi në një fushatë të vazhdueshme dhune, të orkestruar nga Kurti dhe që synon serbët, nënvizon nevojën urgjente për masa gjithëpërfshirëse për të adresuar këto shqetësime dhe për të mbrojtur mirëqenien e të gjithë banorëve në Kosovë.

Argumenti që KFOR-i të marrë përsipër dhe të rivendosë paqen dhe stabilitetin në rajon rezonon nga perspektiva e paanshmërisë dhe nevojës urgjente për një kthim në një dialog të udhëhequr nga BE. Pavlovic Today kupton se diskutimet diplomatike në lidhje me marrjen e kontrollit të plotë të KFOR-it në veri të Kosovës do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim. Gjetja e një zgjidhjeje të qëndrueshme kundër përshkallëzimit të mëtejshëm mbetet e një rëndësie të madhe për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. “Një dështim total i dialogut të BE-së. NATO-s i është dashur të marrë kontrollin,” ndau mendimin e tij një ish-zyrtar i Shtëpisë së Bardhë me Pavlovic Today. Mes qendrës së vëmendjes globale të fiksuar në ngjarjet në Ukrainë, është e rëndësishme të pranohet se pas dyerve të mbyllura, manovrat diplomatike mund të mbajnë çelësin për stabilizimin e një rajoni që po përballet me tensionet e vazhdueshme në Kosovë.