BREAKING NEWS

The investigations against the former deputy prime minister Arben Ahmetaj, the former socialist deputy (Emri) is summoned to SPAK

The investigations against the former deputy prime minister Arben Ahmetaj, the
x
BREAKING NEWS

The 38-year-old man died in an accident and left the scene, the decision is made for the driver

The 38-year-old man died in an accident and left the scene, the decision is made
x
BREAKING NEWS

Tensions in the north, the well-known diplomat comes out with an urgent appeal to Kurti: Make public the list of Serbian agents infiltrated in Kosovo

Tensions in the north, the well-known diplomat comes out with an urgent appeal
x
BREAKING NEWS

What happened? Flamur Noka is called again to SPAK

What happened? Flamur Noka is called again to SPAK
x
BREAKING NEWS

Local 2023/ CEC makes the decision for 6 mayors, among them Erion Veliaj

Local 2023/ CEC makes the decision for 6 mayors, among them Erion Veliaj
x
BREAKING NEWS

Do you have plans for the weekend? Meterologia Lajda Porja reveals the surprises of the weather, here is what is expected to happen with the temperatures

Do you have plans for the weekend? Meterologia Lajda Porja reveals the surprises
x
BREAKING NEWS

Name/ The police officer punched and kicked a young man, took money from the wallet of another, the Ministry of the Interior reacts

Name/ The police officer punched and kicked a young man, took money from the
x
BREAKING NEWS

Serious in Elbasan, the 49-year-old stabs his brother, the first details are revealed

Serious in Elbasan, the 49-year-old stabs his brother, the first details are
x

Politike

She was not chosen to be a candidate for mayor, reacts the mayor who has held three mandates: In good and difficult days...

She was not chosen to be a candidate for mayor, reacts the mayor who has held

The current mayor of Patos, Rajmonda Balili, as she will not be a candidate for mayor of Patos, has welcomed the decision of the SP presidency for the candidacies of Fier District, where she conveys congratulations to Eriselda Sefa in Lushnje, Armando Subashi in Fier, Qerim Ismail in Mallakastër, Majlinda Bufin in Roskovec, Josif Gorenjen in Divjakë and Fatjon Duraj in Patos.

Among other things, she says that during the management of this municipality, she has made investments that many male leaders had not succeeded in, in an administration with 65% young people, over 50% of the management level are girls and women.

We remember that when the political leader of Fier, Taulant Balla presented the candidates of Fier, he evaluated the work of Rajmonda Balili, as he said that new energies are needed.

She was not chosen to be a candidate for mayor, reacts the mayor who has held

“Falenderoj dhe vlerësoj shumë punën që ka bërë deri tani në Patos Rajmonda Balilaj. Edhe në Patos shumë më mirë është punuar, ndërkohë që nuk ka asnjë dyshim pse Rajmonda nga viti 2011 në këto 3 mandate ka bërë një punë të shkëlqyer. Por për shkak se mendojmë që 12 vite në krye të kësaj bashkie kanë qenë mjaftueshëm, në kryesi në mënyrë unanime u ra dakord që të shkojmë për një kryetar të ri, Fation Duraj, një inxhinier me shumë energji të reja”, tha Balla për kryebashkiaken e Patosit.

Përshëndes vendimin e Kryesisë së Partisë Socialiste për kandidaturat e Qarkut Fier, ku përcjell urimet për Eriselda Sefën në Lushnje, Armando Subashin në Fier, Qerim Ismailin në Mallakastër, Majlinda Bufin në Roskovec, Josif Gorenjën në Divjakë dhe Fatjon Duraj në Patos.

Postimi i plotë:

I jam mirënjohëse Partisë Socialiste e cila më besoi tre mandate për të drejtuar Bashkinë Patos, fillimisht si një nga tre gratë që drejtonin bashkitë e vendit e më pas si e vetmja kandidate grua në Shqipëri që i besohej drejtimi i qytetit tre mandate radhazi.

Fryma që kam dashur të përcjell në ekipin tim administrativ, në forcën politike ku aderoj apo në komunitet lidhet me gjithëpërfshirjen.

I jam mirënjohëse familjes së madhe socialiste Patos, ku kemi investuar energjitë dhe përkushtimin e pakushtëzuar dhe kemi siguruar fitore të njëpasnjëshme.

I jam mirënjohëse ekipit tim, me të cilët kemi ndërtuar ura të forta bashkëpunimi dhe kemi punuar për qytetin që gëzojmë sot.

I am thankful and grateful to my fellow citizens for the hands we shook and the way we co-governed, for the understanding, kindness, trust, for everything we shared, in good and difficult days.

I am glad to be on the right side of history, to hear (sorry for my modesty) that I have made investments that many male leaders had not succeeded in, in an administration with 65% young people, over 50% of the management level are girls women and I ran a municipality that has been a promoter of prominent initiatives.

It has been an incredible journey with incredible people!

We are on the right track to seal the victory again #PatosinQëDuam.

Good luck to the Socialist Party team!

Most read