BREAKING NEWS

SPAK's ax begins on Berisha's family members, Shkëlzeni is called as a witness for "Gërdec", here are the facsimiles that sink him, the evidence that shows the son of the "non woman" as the shadow owner of the business of death, how he placed the minis...

SPAK's ax begins on Berisha's family members, Shkëlzeni is called
x
BREAKING NEWS

The US statement about "non-women" and the crackling of handcuffs for his family members "furious" Sali Berisha, the head of "Foltore" accusations, threats and attacks against SPAK

The US statement about "non-women" and the crackling of handcuffs for
x
BREAKING NEWS

The "hemorrhage" of the DP deserters group begins, Dash Sula, Lefter Gështenja and "Rhapsody" Gjekmarkaj distance themselves from Sali Berisha after the American ultimatum

The "hemorrhage" of the DP deserters group begins, Dash Sula, Lefter
x
BREAKING NEWS

Quarrel breaks out in the anti-American gang, Berisha cuts off Bardhi's hopes for General Secretary, declares that Noka is number 2, "Foltorja" pressures the Supreme Court for the stamp before creating a new party

Quarrel breaks out in the anti-American gang, Berisha cuts off Bardhi's
x
BREAKING NEWS

What happened in the USA between Yuri Kim and Edi Rama, why did the Albanian prime minister censor the meeting with the former American ambassador?

What happened in the USA between Yuri Kim and Edi Rama, why did the Albanian
x
BREAKING NEWS

Edi Rama's positions in the USA are getting worse, McGonigal accepts the bribery charge of 225 thousand USD for lobbying the Albanian prime minister, the former FBI agent risks 5 years in prison for the Albanian file

Edi Rama's positions in the USA are getting worse, McGonigal accepts the
x
BREAKING NEWS

Salaries 900 euros in the state, the salary increase calendar in the public sector is revealed, here's when teachers, policemen, soldiers, doctors and nurses will benefit

Salaries 900 euros in the state, the salary increase calendar in the public
x
BREAKING NEWS

McGonigal accepted the accusations of lobbying against the DP, Basha comes out with a strong reaction: Sali...

McGonigal accepted the accusations of lobbying against the DP, Basha comes out
x

Politike

Berisha does not hold back, fiercely attacks Alibeaj: his brother is a robber with a gun, every vote for him is support for Edi Rama

Berisha does not hold back, fiercely attacks Alibeaj: his brother is a robber

Former Prime Minister Sali Berisha has stated that every vote for Alibeaj PD is a vote in support of Prime Minister Edi Rama.

Berisha made the comments during his speech at the presentation of the "Primary" candidate in Kurbin, where he said that the democrats have no obligation to Alibeaj, whose brother is a robber with a gun.

He added that Alibeaj and Basha have been taken hostage by Prime Minister Edi Rama, while he called to vote for the "Together We Win" coalition candidates on May 14.

"They build one kilometer of highway with 24 million euros, when it is built with 1-2 million euros. There are standards, there are manuals. If you read all these tenders, they are awarded with the maximum limit fund. Entrepreneurs show up and do the shopping, give an amount. They say no, you will give this amount, but we will share the rest together. That of the information society has made 250 secret tenders. So the doctors leave, the citizens leave, what happens to the village? The subsidies given to agriculture in Albania are only 1/5 of what Kosovo gives. Kosovo has a budget of 2 billion euros, instead of 4 billion that Albania has. Kosovo has a government and a prime minister, but Macedonia, Bosnia, Croatia, etc. also have governments that do not seek to impoverish the citizens.

Abazovic increased the salaries of Montenegrins by 200 euros in 4 years. He hates the citizens. He hates that he steals from them. There is the relationship that the thief has with his victim. He says sign quickly and quickly. All three burners go for 600-700 million and none exist. Citizens pay 29 million euros. Rama puts 18 euros in his pocket with Veli. Not counting here hundreds of thousands of inert tons of construction companies. The war started in Ukraine, Russia attacked, this tells the Albanians that Germany is removing hot water from schools because the price of gas is increasing. Where is the gas in Albania? We produce every kilowatt of energy with water. Today, Albania produces 58% of the total energy for the country's needs from private HPP. So they turn public assets into a curse for citizens. Put the boards, communists said, but they are useful.

Po po për atë të dobishme janë sepse vjedh. U mblodhën përmes rritjes së TVSH rreth 500 milion euro më shumë. Çdo qeveri ua kthen qytetarëve, sepse janë të tyret. Kosova 100 euro pensionistëve dhe studentëve. Kujt ja dha ky ato? Vetes së tij. I mori dhe i futi në rrugët anësore Lekaj-Fier që i ndërton me 7.2 milion euro kilometrin. A mund të shkojmë ne kështu kaq të vjedhur dhe të përçmuar. Të bëjmë gjithçka për të firmosur ndryshimin. Për të votuar Behar Haxhinë, Pashk Gjonin, etj. A mund të rrimë ne si të përgjumur duke na vjedhur në këtë mënyrë? Çfarë ka ndodhur me ne? Ka ndodhur një mënxyrë e vërtetë. Rama sot ka vendosur monizmin në Shqipëri. Monizmi i Ramës është më i plotë sesa monizmi i diktatorit komunist në vitin 1991. Rama sot kontrollon të gjitha pushtetet. Ai përveç të gjitha institucioneve me akte armiqësore donte të vinte nën kontroll opozitën.

Kishte kontraktuar si vrasës me pagesë McGonigal, në mënyrë që të çimentohej pushteti i tij. Por ja ku jemi të mbrojmë pluralizmin, me bindjes se ky monizëm po i përzë shqiptarët çdo ditë, çdo javë nga vendi. Këto zgjedhje janë thelbësore për revolucionin tonë. Nuk do të pranojmë kurrë një Shqipëri moniste. Çdo votë, çdo mbështetje për pengjet e Ramës, Lulzim Bravën dhe Alibashën, është mbështetje për Edi Ramën. Unë u them demokratëve në gjithë Shqipërinë se sot jemi më të bashkuar se kurrë, jemi opozitë e vërtetë e shqiptarëve.

None should be absent in this battle. Lulzim Brava and Alibasha are related to crime with Edi Rama. Lulzim Brava is taken hostage in the money laundering process, 700 thousand dollars, where he was sentenced to 6 years in prison in every court, but Rama saved him. Even Alibasha is no less connected to crime. No democrat has obligations to his brother, an armed robber, arrested and hidden by him. We are standing by Rama and we will stand by him until the end. No democrat should go after crime connections. "Rilindja is a crime sect," said Berisha.