BREAKING NEWS

Here are the families that control the media and make bargains with the government in Albania, "Freedom House" gives the alarm, the presence of corruption, Berisha's continuous attempts to destabilize the country and sabotage the disturbing SPAK, the r...

Here are the families that control the media and make bargains with the
x
BREAKING NEWS

Bardhyl Reso's "bombshell": Edi Rama has a file in the USA, in 2025 he will no longer be prime minister and the socialists won with votes, this is the danger that awaits him

Bardhyl Reso's "bombshell": Edi Rama has a file in the USA, in
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi explodes against Ilir Meta, hints that she is becoming his "victim", the couple is in deep crisis after sinking from SPAK

Monika Kryemadhi explodes against Ilir Meta, hints that she is becoming his
x
BREAKING NEWS

Here is the suspicious movement of money between Monika Kryemadhi and her mother who set SPAK in motion, the entire source of the fabulous wealth of the "Meta" family lies in the donation of 500 m2 of land and the saving of 5 million lek, their palace ...

Here is the suspicious movement of money between Monika Kryemadhi and her mother
x
BREAKING NEWS

The "kamikazes" of Berisha and Meta set fire to the Municipality of Tirana, the gang leader Argita Malltezi, the son of Fahri Balli, Tedi Blushi and the "socialist" Belind Kelliçi, this is what happened in the protest against Erion Veliaj

The "kamikazes" of Berisha and Meta set fire to the Municipality of
x
BREAKING NEWS

The troubles for Sali Berisha have just started, here's how all the courts closed their doors and left him in isolation, about to open other files from SPAK for murder, property robbery and theft

The troubles for Sali Berisha have just started, here's how all the courts
x
BREAKING NEWS

Edi Rama ignores the decision of the Constitutional Court for Olta Xhaçka, the SP rejects the opposition's request, the socialist MP defends her husband as a strategic investor, debates and accusations between the parties

Edi Rama ignores the decision of the Constitutional Court for Olta
x
BREAKING NEWS

Rama's scenario for the rehabilitation of "non-women" continues, Bardhi demands the inclusion of Sali Berisha in the PD group, the USA kicked her out the door, the prime minister puts her in through the window

Rama's scenario for the rehabilitation of "non-women" continues,
x

Politike

After the meeting with Erdogan, Rama warns of the extermination of FETO in Albania, here is the list of institutions that are expected to be closed

After the meeting with Erdogan, Rama warns of the extermination of FETO in

After returning from Turkey and meeting with Recep Tayyip Erdo?an in Ankara, Prime Minister Edi Rama announced yesterday the extermination of FETO (Gulenists) in Albania. Two days ago Rama met "head to head" with Erdogan and upon his arrival in Tirana, he has given signals that he is ready to implement the last ultimatum of the Turkish president to hit his Gülenist opponents who are sheltering in Albania , who are wanted for various criminal offenses by the Turkish authorities and are financed by the opponent of the "Sultan" of Turkey, the religious cleric, Fethullah Gulen. The Turkish president has emphatically demanded accountability from the head of the Albanian government for not keeping the promise for the "heads" of the Gülenists. Until today, Edi Rama has been under pressure from the US-EU and has not fully implemented Erdogan's order, while the Turkish president has canceled important contracts and agreements to punish him. But with the recent investments that the "Sultan" announced from Turkey for Albania, apparently Rama has "kneeled" to him and is expected to continue the half-left mission, since he has closed only one school and one kindergarten. Rama spoke yesterday after the virtual meeting of the Assembly of the Socialist Party, as he was asked by journalists about the issue of "Gulenists". "Your figures are completely incorrect. In Albania, more than that have been closed and they have been closed based on the laws and rules of the Republic of Albania. Institutions which you can call so or others can call so have been closed, institutions that were not in compliance with the law of the Republic of Albania have been closed and those institutions that are not in compliance will continue to be closed with the laws of the Republic of Albania, wherever they are, to whomever and to whomsoever they are treated as gods, defended or given certain labels", declared Prime Minister Edi Rama.  

List of Turkey

Meanwhile, "SOT" newspaper has learned that in the two lists submitted by Turkey, there are names of institutions and specific names of individuals that should be targeted by the Albanian government. The Turkish authorities want to close the high schools of Madrasa in Tirana, Shkodër, Durrës, Kavajë, Elbasan, Berat and Korçë. It also includes Turkish colleges, primary and secondary schools, for boys and girls, "Hasan Riza Pasha" college in Shkodër as well as "Turgut Ozal" Colleges, Gulistan College, Gulistan Institute of Education as a foundation, etc. Also on the list are 2 universities, two cultural centers, a media portal, a publishing house and a bank. A list of specific officials of these institutions, who should be extradited to Turkey, was also submitted, including the director of the "American" hospital.

Who are the Gülenists?

Turqia tash e një kohë të gjatë u është vënë pas mbështetësve të lëvizjes Hizmet të klerikut Fethullah Gulen, rivalit kryesor të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Mbështetësit e Gulenit, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara, konsiderohen terroristë nga Turqia, ndërkaq Lëvizja Hizmet, që ka miliona mbështetës, në Turqi është shpallur terroriste. Erdogan ka fajësuar Gulenin se qëndron prapa grusht-shtetit të dështuar më 15 korrik të 2016-s në Turqi, dhe prej atëherë, autoritetet turke kanë arrestuar mijëra persona dhe shumë të tjerë i kanë larguar nga puna, pas dyshimeve se janë “gylenistë”, apo ndjekës të klerikut Gulen.

Çfarë bën Lëvizja e Gulenit?

Kleriku Gulen fitoi famë në vitet ’60, si predikues në lutjet e së premtes. Përmes lëvizjes së tij Hizmet (Shërbim), ka financuar shkolla, media dhe organizata joqeveritare. Kjo lëvizje orperon në mbi 150 shtete të botës. Në këtë mes hyn edhe Kosova, në të cilën gjenden shkollat e arsimit fillor dhe të mesëm "Mehmet Akif". Gulen proklamon se përqafon islamin e moderuar dhe tolerant. Megjithatë, disa qeveri e shohin lëvizjen e tij si kërcënim për shkak të rrjetit që ka në mesin e biznesmenëve të pasur dhe ndikimit që ushtron përmes qendrave arsimore. Mbështetësit e Gulenit thonë se kjo lëvizje promovon altruizmin, punën dhe edukimin.

Raportet me Erdoganin

Rivaliteti në mes të Erdoganit dhe Gulenit nuk ka ekzistuar gjithmonë. Në fakt, lëvizja e Gulenit ka qenë një mbështetëse e fuqishme e Erdoganit. Gulen, përmes mediave që e kanë mbështetur atë dhe lëvizjes së tij, ka ndihmuar që partia e presidentit turk, Partia për Zhvillim dhe Djetësi, të vijë në pushtet më 2002. Megjithatë, marrëdhëniet mes Erdoganit dhe Gulenit u prishën, për shkak të, siç është thënë, dallimeve në çështjen e ndarjes së pushtetit dhe për stilin autoritar të udhëheqjes së presidentit turk.

“Grup terrorist”

In May 2016, Turkey officially recognized the movement of cleric Gulen as a terrorist group. For a long time, Erdogan has accused Gulen and his supporters of wanting to stage a coup. "We will not leave those who divide the nation", Erdogan declared, on the day when Gulen's organization was officially declared a terrorist group in Turkey, a country where it is known by the acronym FETO (Fethullahist Terrorist Organization). Erdo?an made accusations of a coup d'état against the Gülenists after a corruption scandal in 2013, which involved some of his closest collaborators. The scandal involved allegations that state officials had enriched themselves by using state funds to buy gold from Iran, and to help Tehran avoid international sanctions over its nuclear program. Turkey has repeatedly demanded the extradition of Gulen from the US. After the coup attempt in 2016, Ankara has increased the demands for such an extradition, but the official Washington has asked for evidence proving Gulen's involvement in the coup. The latter has repeatedly denied any involvement in this event. The United States has said that it does not recognize the Hizmet Movement as a terrorist organization.

Most read