BREAKING NEWS

The USA warns of the "non-women" declaration of the Democratic Party, the Democrats risk sanctions, the American Embassy declares a "bombshell", people who associate with Sali Berisha and his family should be careful

The USA warns of the "non-women" declaration of the Democratic Party,
x
BREAKING NEWS

Alert for corrupt senior officials, the high-ranking US official lands in Tirana on June 20, Joe Biden extends "national emergency" to eradicate corruption in Albania, the document that sinks the "Berisha" family is revealed, asset seizure for corrupt ...

Alert for corrupt senior officials, the high-ranking US official lands in Tirana
x
BREAKING NEWS

Here is who is the well-known character of the world of crime who will sink Ilir Meta in SPAK, Kreshnik Spahiu reveals details from the wiretapping that, if taken seriously by the authorities, could open "Pandora's Box" in politics

Here is who is the well-known character of the world of crime who will sink Ilir
x
BREAKING NEWS

This is how the oligarch Klodian Allajbeu is "harvesting" money without criteria from the state budget due to theft and mismanagement, the American Hospital has zero investment in equipment and uses doctors from public hospitals, the government has no ...

This is how the oligarch Klodian Allajbeu is "harvesting" money
x
BREAKING NEWS

The question marks of how Belinda Balluku rose from a cleaner in Greece, to No. 2 in the government and minister of tenders in Albania, here are the hard details revealed by the Greek media about Rama's colleague, from the "party" with 50 million euros...

The question marks of how Belinda Balluku rose from a cleaner in Greece, to No.
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi intercepted by BKH, here are the details from the file that prosecutor Sotir Kllapi is investigating, in the scanner properties and bank accounts, from the withdrawal of 20 thousand euros in 2008, building permits, villas in Lalzi Bay, t...

Meta-Kryemadhi intercepted by BKH, here are the details from the file that
x
BREAKING NEWS

The arrest warrant is ready for Ilir Meta, this is the last session of his questions in SPAK, here is the evidence that has sunk him, the lawyer Romeo Kara brings out the hard details

The arrest warrant is ready for Ilir Meta, this is the last session of his
x
BREAKING NEWS

The alliance between Sali Berisha and Ilir Meta has broken, Myslym Murrizi reveals what is happening within the opposition and shows the "recipe" that will overthrow Edi Rama from power

The alliance between Sali Berisha and Ilir Meta has broken, Myslym Murrizi
x

Politike

Sali Berisha humiliates "Foltore" and finalizes the bargain with Ilir Meta for the municipal councils, the "Reestablishment" candidates will be at the mercy of the Freedom Party on May 14

Sali Berisha humiliates "Foltore" and finalizes the bargain with Ilir

As the "SOT" newspaper had warned, the electoral bargain between Ilir Meta and Sali Berisha for the local elections of May 14 has been finalized. This weekend they have divided the municipal councils, while after the meeting of the Presidency of "Foltores", Berisha revealed that 240 candidacy positions will be left for the Freedom Party, 20 candidacy positions for PBDNJ and 6 candidacy positions for the Christian Democratic Party in the coalition list. The re-establishment will come out with 1337 candidates. It remains to be seen how the ranking will be, since according to the rumors, Meta will put almost everyone in safe positions, while Berisha has a plan to humiliate "Foltoren", since his candidates will be at the mercy of PL -'s, as this party will have a logo and not "Reestablishment" on the ballot. "Defakto, the candidacies for councilors will be an integral part of the electoral team of the candidate for mayor, and in this way, the campaign enters a more advanced, higher stage. Of course, the allies, based on their electoral average, will have their places in the joint lists, but always sharing both the risk and the advantages together. The lists have been negotiated with the Allies and have been fully agreed upon. The Freedom Party won 240 seats. PBDNJ 20 seats, PDK, 6 seats. And the rest belongs to the Democratic Party. It is not true that none of these forces took the Democratic Party from the number it had. But the alternation has been done and will be done, because they had their percentages in the councils", said Berisha. higher. Of course, the allies, based on their electoral average, will have their places in the joint lists, but always sharing both the risk and the advantages together. The lists have been negotiated with the Allies and have been fully agreed upon. The Freedom Party won 240 seats. PBDNJ 20 seats, PDK, 6 seats. And the rest belongs to the Democratic Party. It is not true that none of these forces took the Democratic Party from the number it had. But the alternation has been done and will be done, because they had their percentages in the councils", said Berisha. higher. Of course, the allies, based on their electoral average, will have their places in the joint lists, but always sharing both the risk and the advantages together. The lists have been negotiated with the Allies and have been fully agreed upon. The Freedom Party won 240 seats. PBDNJ 20 seats, PDK, 6 seats. And the rest belongs to the Democratic Party. It is not true that none of these forces took the Democratic Party from the number it had. But the alternation has been done and will be done, because they had their percentages in the councils", said Berisha. The Freedom Party won 240 seats. PBDNJ 20 seats, PDK, 6 seats. And the rest belongs to the Democratic Party. It is not true that none of these forces took the Democratic Party from the number it had. But the alternation has been done and will be done, because they had their percentages in the councils", said Berisha. The Freedom Party won 240 seats. PBDNJ 20 seats, PDK, 6 seats. And the rest belongs to the Democratic Party. It is not true that none of these forces took the Democratic Party from the number it had. But the alternation has been done and will be done, because they had their percentages in the councils", said Berisha.

List of councilors of "Foltor" and PL for the municipality of Durrës

Meanwhile, the list of councilors of Sali Berisha and Ilir Meta for the municipality of Durrës in the May 14 elections has also been clarified. The "Together We Win" coalition will have 35 names that will compete for the municipal council. The names are: Ardian Muka, Eda Harizi, Luan Kuçi, Dritan Burgjia, Manjola Luku, Ermal Bhraholli, Zhuljeta Ngota, Arlind Boshku, Arjeta Keçi, Bled Prizreni, Anisa Ibro, Erzen Laçi, Mirela Shala, Erjon Cani, Irda Murati, Endri Golja , Shpresa Sagajeva, Elvis Shuaipi, Enkelejda Meta, Vasip Haliti, Manjola Hesnjaku, Veli Hazisllari, Anja Gega, Shyqyri Myrtollari, Arba Taraku, Frrok Lleshi, Elona Allmeta, Erald Aliu, Roxhersa Haxhillari, Dario Kulla, Besa Cami, Taulant Ferhati, Mirela Karruli, Nasild Alikaj, Marjeta Profkola.

Berisha campaigned against Alibeaj and not against Rama

Nga ana tjetër, ish-kryeministri Sali Berisha tregoi se ka si qëllim të marrë më shumë vota se kandidatët e Alibeajt dhe duket se nuk i intereson beteja me Ramën. Sali Berisha ka dalë tërësisht zbuluar. Ashtu sikundër flitej, ai po tenton ta kthejë 14 majin në betejë brenda PD dhe jo kundër PS. Berisha ishte këtë fundjavë në Kurbin dhe Berat, ndërsa tregoi pa dashje se do të ndjekë të njëjtën skemë si me zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit, të cilët i përdor për të larguar Bashën dhe jo për të mundur kandidatët e PS. Me pak fjalë, Berisha ka nisur një fushatë kundër Alibeajt dhe kandidatëve që mund të nxjerr ky i fundit. Sali Berisha është shprehur se çdo votë për Partinë Demokratike e Alibeajt është votë në mbështetje të kryeministrit Edi Rama. Ai shtoi se Alibeaj dhe Basha janë marrë peng nga kryeministri Edi Rama, ndërkohë që bëri thirrje për të votuar kandidatët e koalicionit “Bashkë Fitojmë” në 14 maj. “Nuk do të pranojmë kurrë një Shqipëri moniste. Çdo votë, çdo mbështetje për pengjet e Ramës, Lulzim Bravën dhe Alibashën, është mbështetje për Edi Ramën. Unë u them demokratëve në gjithë Shqipërinë se sot jemi më të bashkuar se kurrë, jemi opozitë e vërtetë e shqiptarëve. Asnjë nuk duhet të mungojë në këtë betejë. Lulzim Brava dhe Alibasha janë të lidhur me lidhje krimi me Edi Ramën. Lulzim Brava është i marrë peng me procesin e larjes së parave, 700 mijë dollarë, ku në çdo gjykatë dënohej me 6 vite burg, por e shpëtoi Rama. Edhe Alibasha nuk është më pak i lidhur me krimin. Asnjë demokrat nuk ka detyrime ndaj vëllaut të tij, një plaçkitës me armë, i arrestuar dhe i fshehur prej tij. Ne po i qëndrojmë Ramës dhe do i qëndrojmë deri në fund. Asnjë demokrat mos të shkojë pas lidhjeve të krimit. Rilindja është sekt krimi”, nënvizoi ai. Pra duket se Berisha ka treguar qartë se luftën e ka me Alibeajn dhe qëllimi tij është që të marrë më shumë vota se kreu në detyrë i Partisë Demokratike dhe pastaj të kërkoj sërish vulën e PD.