BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Politike

The USA warns of the "non-women" declaration of the Democratic Party, the Democrats risk sanctions, the American Embassy declares a "bombshell", people who associate with Sali Berisha and his family should be careful

The USA warns of the "non-women" declaration of the Democratic Party,

The Embassy of the United States of America in Tirana reacted yesterday after the decision of the Court of Appeal, which gave the seal of the Democratic Party of Sali Berisha. In an exclusive reaction to the "SOT" newspaper, the Americans have given a strong "slap" to Berisha, and to all those who go after the "non-woman" that they should think once again about the step they are taking and be careful with their relationships with those sanctioned by the USA, where in this case Argita Malltezi is also included. "Our position regarding individuals designated as non-grata remains unchanged: we do not engage with individuals designated under US sanctions authority, and everyone should carefully consider how they work with individuals designated by the US," the Embassy stated. . This "bombastic" reaction warns PD that if they support Sali Berisha and Argita Malltez, they will face sanctions.

PD all "non-women"

But the subtext of the reaction of the American embassy to the "SOT" newspaper is clear both for Sali Berisha and for his group: You have played with two gates, either with us or with what we have declared a symbol of corruption and undermining of Albanian democracy. ! The attitude towards Berisha was strengthened, as his black fate has been sealed in time in the USA. This is not the only warning for DP, which already ended up in the hands of Berisha again after the Appeal decision. On May 20, 2024, US Deputy Assistant Secretary Gabriel Escobar said that he hopes that someone who reminds them of the bad times will not be in charge of the DP. Also, on November 10, 2021, the American ambassador in Tirana, Yuri Kim, warned of the termination of US relations with PD if Sali Berisha returns to the head of the party. Kim's message implies that the return of Berisha would make the entire PD "non-grata" for the United States of America. The ambassador emphasized that this was a policy that the US follows around the world. "It's not going to happen. We will not engage with anyone who has been announced by the Secretary of State. This is a worldwide policy and has nothing to do with individuals, but the general policy is that we cannot imagine a scenario where I or any of my descendants would pretend everything is fine and go for coffee with someone that has been announced by the Secretary of State for major corruption. It's not going to happen," Kim declared at the time.

The "isolation" of Berisha

Gjithashtu dhe i dërguari special i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Eskobar, ishte mjaft i prerë dhe i qartë në 10 janar 2021, kur theksoi se PD-ja do të ketë pasoja nëse zgjedh në krye të saj një perona të shpallur “non-grata”. “Ku janë prokurorët, hetuesit dhe autoritetet në vendin tuaj? Ne e bëjmë sipas ligjeve tona, por dhe ju keni disa në vendin tuaj. Nëse doni ta dini, hetoni. Nuk takohemi me të, do të ketë pasojë nëse PD zgjedh dikë të shpallur 'non grata”, tha Escobar. Qëndrimi konfirmon se paralajmërimet për pasojat që do të ketë PD nëse Berisha rikthehet në krye të saj, janë qëndrime të qeverisë amerikane dhe jo një pozicion personal i Yuri Kim, siç pretendon Berisha. Mesazhi i Escobar u përforcua 5 ditë më pas nga ambasadorja Yuri Kim. “Nëse do të ndodhte kjo, do të kishte pasoja. Pra, nuk ju themi për kë të votoni, por mendojmë se duhet të merrni vendime të informuara. Në këtë kuptim, kemi bërë shumë të qartë që nëse Partia Demokratike apo cilado parti drejtohet nga dikush, përfaqësohet nga dikush që është përcaktuar nga Sekretari i Shtetit për korrupsion madhor, atëherë nuk mund të presësh një marrëdhënie normale. Kaq bëmë, ofruam informacion”, tha Kim. Në 27 janar 2022, Gabriel Eskobar i dha një tjetër mesazh të fortë Sali Berishës dhe PD-së, teksa tha se asnjë person ‘non grata’ s’mund të jetë fytyra e PD. “Presidenti Biden e ka bërë të qartë. Sekretari Blinken e ka bërë të qartë. Shtetet e Bashkuara do t’ju kërkojnë llogari të gjithë atyre njerëzve për angazhim në vepra të mëdha të korrupsionit ose në përpjekje për minimin e demokracisë anembanë botës dhe në mënyrë specifike në Ballkanin Perëndimor. Nuk është normale dhe nuk është e pranueshme që një person, i sanksionuar për vepra të mëdha të korrupsionit të jetë fytyra e ndonjë partie. Dhe në këtë aspekt, e kemi bërë të qartë që nëse Partia Demokratike ose ndonjë parti tjetër udhëhiqet apo përfaqësohet nga ndonjë person, i sanksionuar nga Sekretari i Shtetit për vepra të mëdha të korrupsionit, atëherë nuk mund të pritni marrëdhënie normale”, ka pohuar Gabriel Eskobar. Ndërkaq, në 12 janar 2022, sërish Eskobar i dha një tjetër mesazh të fortë Sali Berishës, ndërsa dënoi tentativën për të pushtuar me dhunë PD-në. Zyrtari i lartë amerikan tha se jo çdo anëtar i PD-së është aleat i SHBA-ve. “Mendoj se është për të ardhur keq që dikush do të përdorë dhunën dhe jo kutinë e votimit në një përpjeke për të marrë nën kontroll një parti politike. Ne e dënojmë këtë. Jo gjithkush që pretendon se është anëtar i PD është i partner i rëndësishëm i joni tani”. Gjithashtu dhe përpara zgjedhjeve të 14 majit, Escobar, në një intervistë duke folur për “zjarrvënësin” Berisha, paralajmëroj, edhe “fijet e shkrepëses” që ai përdor. Po ashtu dhe në 21 shtator të këtij viti, Ambasada e SHBA në Tiranë theksoi për një media vendase se nuk është roli i ambasadës së të zgjedhë se kush udhëheq partitë politike, por në të njëjtën kohë sqarojnë se qëndrimi i tyre karshi “non-gratave” nuk ka ndryshuar. Thënë troç amerikanët dhe mbështetja e tyre për Shqipërinë është një tregues i qartë se ata nuk lejojnë që drejtësia dhe demokracia në vendin tonë të “hidhen në erë” nga individë të sanksionuar nga SHBA, sikundër është Sali Berisha i shpallur “non-grata” nga Sekretari Antony Blinken. “Veprat e korrupsionit të ish-Presidentit të Shqipërisë, Sali Berisha, minojnë demokracinë në Shqipëri. Unë e shpall publikisht Sali Berishën dhe anëtarët e familjes së tij si të papërshtatshëm për të hyrje në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ne vazhdojmë të jemi kundër korrupsionit së bashku me partnerët tanë në Shqipëri”, shkroi në rrjetet sociale Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken në 19 maj të vitit 2021.

Most read