BREAKING NEWS

5 clans rise up in PD to "eat the head" of Sali Berisha, here's who will give him the final blow after June 23, the latest behind the scenes from the Slovak Republic are revealed

5 clans rise up in PD to "eat the head" of Sali Berisha, here's
x
BREAKING NEWS

The decision of the Home Office to declare Sali Berisha "non-grata" based on facts and not words, every evidence against the DP leader since 1996 was investigated and documented, the lawyer from London reveals details from the file of the British

The decision of the Home Office to declare Sali Berisha "non-grata"
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha reveals the shocking details of the secret agreement between Edi Rama and Sali Berisha, that's why Belinda Balluku was also part of the bargain for getting the stamp of the DP

Lulzim Basha reveals the shocking details of the secret agreement between Edi
x
BREAKING NEWS

The connection of Belinda Balluku and the fat payments for the incinerators, how KLSH revealed the abuses of the Minister of Infrastructure and Energy, here are the details from the report

The connection of Belinda Balluku and the fat payments for the incinerators, how
x
BREAKING NEWS

Another minister of Rama falls into the net of justice, SPAK launches investigations into Ogerta Manastirliu for the theft of pandemic funds, here is what the file contains

Another minister of Rama falls into the net of justice, SPAK launches
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters convicted of drugs and money laundering, involved in affairs with Fazli? and use of power to enrich his children, "non-women" is not removed, London seals his fate the head of the DP

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media accuse her of being corrupt and mention the file that SPAK is investigating that she favored her son-in-law when he was prime minister, the socialists also react

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down before SPAK prosecutors and denounced Ahmetaj's affairs, from meetings with the "bosses" of the incinerators, to trips to Germany and sleeping in a 5-star hotel, details from the fil...

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down
x

Politike

How the Albanian agent was massacred in Himare by the Greek services, the details from the file that hides the politicians who served the Security and the failure of the Yugoslav plan to eliminate Ramiz Ali, here is the last "bombastic" confession of Bujar Hoxha before he passed away

How the Albanian agent was massacred in Himare by the Greek services, the

The former Security officer Bujar Hoxha, who a few days ago confessed to the show "Inside Story" on "Top Channel" some of the suspected crimes of the Greek services, passed away on May 27. It is known that Hoxha died after a heart attack. A few days ago, he made a strong denunciation on Top Channel about a specific crime, the macabre murder of an Albanian agent by the Greek services. "SOT" newspaper expresses its condolences to Bujar Hoxha's family. We remember that the deceased was a close collaborator with our media, as he often brought information, interviews and important materials to the readers of the newspaper.

Here is the last confession of Bujar Hoxha in the media

First, Bujar Hoxha spoke about the Albanian services, which faced aggressive approaches from the southern neighbors as well. Unfortunately, during the first decades, Albanian intelligence had almost no data on the intense activity of Greek espionage. The Counterintelligence structures in Vlora had not had any results in providing information about Greek espionage. "In general, we have had the greatest aggressiveness with the Yugoslavs, but the Greeks had a service that was more different from the Yugoslavs because they demand a lot of quality. If Yugoslavia didn't ask about quality, but whoever had the money and recruited the Greeks, they are a bit more greedy', said Bujar Hoxha, former officer of the State Secret Service.

Strong denunciation

A platoon of unexploited spy files for operational follow-up lay on the desk. After analyzing all of them one by one, it would be realized that they were not worthy of counterintelligence material. But, this situation would change quickly and a hunt for the Greek spy would begin. On September 8, 1985, one of the counterintelligence agents of the Albanian Service, known by the nickname "Arbri", was executed. His body was found by a shepherd among the brambles, inside a sack, in an almost decomposed state. The agent had been executed in a gruesome manner. According to the experts of that time, this was a typical murder of the Greek services, which eliminated one of the most distinguished Albanian agents. "They had cut off his head with a scythe and put it in a bag and thrown it in a hon so that it would not be discovered. It was discovered after a week when the body began to decompose. I would say that the Greek intelligence showed its ferocity towards the agents working for State Security", said Bujar Hoxha, former officer of the State Secret Service. The executed agent had laid out a sketch of the Greek agency in Albania. Sketch that would be taken further by the other agent named "Zeus". The State Security of Vlora had started the "Bregu" process for the discovery of Greek agents. "We managed to get into the game with Greek discovery. Not only did we discover the residency that extended to dozens of people, but we singled out the famous intellectual group as the most dangerous", said Bujar Hoxha, former officer of the State Secret Service.

Agents of the Serbs in the high civil and military administration

Në rrëfimet e Bujar Hoxhës në librin “Pluralizmi Shqiptar dhe Sigurimi i Shtetit”, zbulohen miqësitë që lidhen në kuadër të shërbimeve. Man Dauti, ishte martuar me motrën e Ibrahim H., që punonte me kundërzbulimin shqiptar. Operativi i zonës duke dyshuar tek lidhjet që kishin këta të dy, i jep Ibrahim H një pushkë me leje. Pas disa kohësh e thërrasin në Kukës me disa pushkatarë të tjerë për të kolauduar armën. Në fshehtësi do ti montohej mikrofon në pushkë nga kolegët e tij. Ai u këshillua që të kalonte natën në shtëpinë e Man Dautit. Deri në mëngjes do të regjistroheshin bisedat e tyre nga ku do të dilte se në këtë rrjet aktiv spiunësh do të ishte edhe vetë Ibrahimi, që njihej si Braçja. Skenari për atentatin e planifikuar ndaj Ramiz Alisë do të zbardhej i plotë. Gjatë kësaj periudhe u gjet një skedë me pseudonime spiunësh jugosllavë. Aty u zbulua se Man Dauti kishte pseudonimin “Daliu”. Nga zbërthimi që u bë, rezultonte se D vinte nga mbiemri Dauti dhe “Aliu” i korrespondonte Avdyl Alija. Sipas përshkrimit thuhej se ishte nga Hasi me moshë të re, me cilësi të besueshme, kontrabandist i regjur dhe tepër finok, rekrutuar nga “Aliu” alias “Malësori”. Ukë Dauti pasi refuzoi fillimisht bashkëpunimin, ndryshoi mendje dhe tregoi pjesëtarët e grupit. Ai dinte të dhëna të bollshme edhe për persona “Vip”. Një nga këta agjentë, rezultoi në Brigadën Ushtarake në Krumë, i cili kishte një post me përgjegjësi në aparatin drejtues të shtabit të brigadës. Që nga viti 1981-1985, agjenti në fjalë kishte furnizuar zbulimin jugosllav me informata sekrete. Ata kishin info të sakta sa i përket shtrirjes së formacioneve ushatrake, armatimit, dislokimit të trupave, sistemitë të fortifikimit dhe të ndërlidhjes etj. Pas zbulimit ai do të kthehej në një bashkëpunëtaor të Sigurimit të Shtetit duke shlyer në këtë mënyrë fajin e tij të tradhëtisë ndaj shtetit. Ky skenar, aplikohet masivisht edhe sot nga vendet jo-miqësore. Këtë, e kanë treguar tentativat e inteligjencës rusë për të fotografuar çdo bazë dhe ish bazë ushtarake në Shqipëri. Një tjetër bashkëpunëtor do të ishte edhe Ukë Mazreku i cili cili nxori shumë gjëra të reja. Lidhja e tij me jugosllavët ishte Xhem Sefolli, magazinieri i ndërmarrjes së grumbullimit e përpunimit në Has. Këtij spiuni ju treguan disa foto dhe ai pa hezitim identifikoi dy prej tyre. Njëri punonte në komitetin Qendror me pseudonimin “Profesori” dhe tjetri në sistemin e drejtësisë me pseudonimin “Ereniku”.

Si u shpëtua Ramiz Alia

Nga ana tjetër, në intervistën e fundit, i ndjeri Hoxha dha detaje dhe për shpëtimin që i është bërë Ramiz Alisë. Ishte viti 1983, kur Ramiz Alia kishte planifikuar një vizitë në Kukës, Krumë dhe Has. Inteligjenca jugosllave, që kishte si objektiv konstant Shqipërinë, kishte planifikuar një atentat ndaj tij me qëllime destabilizuese. Për këtë plan, Sigurimi i Shtetit nuk kishte të dhëna. “E vërteta është se Sigurimi i Shtetit në atë kohë nuk kishte informacion se po përgatitej diçka kundër presidentit të asaj kohe Ramiz Alisë. Ngjarja filloi të na ngacmojë që në momentin kur u fikën dritat në turizmin e qytetit dhe sidomos denoncimi që erdhi kjo na dha sinjalin se këtu diçka nuk shkon”, u shpreh Bujar Hoxha, ish-oficer i Shërbimit Sekret Shtetror. Të nesërmen e asaj dite u bë një denoncim i frikshëm. Në depozitat e fabrikës ku prodhohej buka për banorët e qytetit, një natë më parë ishte tentuar të hidhej diçka nga një person i paidentifikuar. Personi nuk e kishte arritur dot misionin e tij që me gjasë, lidhej me helmimin e bukëve për banorët. Episodet me shkëputjen e energjisë dhe tentativën për helmin e bukëve nuk u konsideruan rastësore nga Sigurimi. Oficerët dhe grupet operative të terrenit ngritën në nivelin maksimal gatishmërinë në vijimin e vizitës në Krumë. “Ndërtuam operacionin në mitingun që do të zhvillohej në Krumë. Kjo na dha mundësinë që ne të kontrollonim njerëzit që ne i konsideronim si të mundshëm dhe kishin kryer shërbime dhe favore ndaj shërbimit jugosllav”, u shpreh Bujar Hoxha, ish-oficer i Shërbimit Sekret Shtetëror. Në arkivën e sigurimit të shtetit kishte informacione për fisin Dauti që kryenin shërbime në favor të jugosllavëve. Për të patur nën kontroll situatën, mes pjesëtarëve të atij fisi u fut një agjent i infiltruar. Man Dauti, Muç Dauti, Xhemal Dauti, Ukë Dauti dhe të tjerë persona të familjes po përqendroheshin në rreshtin e dytë të tribunës. Man Dauti mbante një bombë në xhep për t’ja dhënë më pas Ukë Dautit sipas asaj që raporton ish funksionari i lartë i Shërbimit Bujar Hoxha, në librin e tij ku rendit operacionet ku ka qenë pjesë. “Ne ishim ende pa informacion që ky njeri kishte një mjet kaq të rrezikshëm por dikush i pirë me mbiemrin Meshi kishte thikë dhe një qytetar na njoftoi dhe shkuan punonjësit e policisë e morën me dhunë dhe Mani u tremb dhe nxori bombën për t’ia dhënë bashkëpunëtorit tonë Gjeologu. Ai nuk e pranoi dhe njoftoi një kuadër tonin dhe aty përfundoi dhe i arrestuam në flagrancë dy vëllezërit Dauti’

Dosja ‘Kaosi’ që fsheh politikanë

Mr. Hoxha has also spoken about the connections of politicians with the former State Security and one of these files he mentions "Kaos", the file that hides the politicians who served the State Security. In the Albanian reality, when everyone hears the name of the State Security, they feel shivers down their spines and a wave of doubt about dramatic events that have not yet been fully revealed. 'The malice has been extremely intentional and, moreover, I have presented as an accusatory problem by politicians who have been with files from the State Security. To be more precise, it would be interesting to see the chaos file that I mention in the book, where the politicians who have been with active papers from the State Security are accurately given,' said Bujar Hoxha, former officer of the Service State Secret.

 

Most read