BREAKING NEWS

NAME/ Serious incident in the hospital of Gramsci, the patient jumps from the fourth floor, the first details are disclosed

NAME/ Serious incident in the hospital of Gramsci, the patient jumps from the
x
BREAKING NEWS

30 minutes before the session, Berisha makes an unexpected move, this is what is happening in the blue headquarters

30 minutes before the session, Berisha makes an unexpected move, this is what is
x
BREAKING NEWS

"Criminal act"/ The former socialist mayor of this city denounces the Socialist Party: They don't allow me to...

"Criminal act"/ The former socialist mayor of this city denounces the
x
BREAKING NEWS

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident
x
BREAKING NEWS

Knife wounds in Tirana, the first details emerge

Knife wounds in Tirana, the first details emerge
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you terrified me

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the "scenario" of the campaign: I find it a tempting measure, because in front of a powerful mediaticish candidate...

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the
x
BREAKING NEWS

"He killed him with a knife, he with a pistol", says the witness of the fight with two victims in Kavaja

"He killed him with a knife, he with a pistol", says the witness of
x

Politike

The "McGonigal" scandal unites the DP against Rama, 42 MPs sign the establishment of the investigative commission, the SP warns of dropping the Democrats' request

The "McGonigal" scandal unites the DP against Rama, 42 MPs sign the

The Democratic Party has rarely united on the issue of the "McGonigal" scandal. 42 MPs of the blue headquarters have signed the request to the Presidency of the Assembly of Albania for the establishment of the parliamentary investigative commission to clarify the implication of Prime Minister Edi Rama with the former head of counter-intelligence of the FBI in New York, Charles McGonigal in the scandal of the corruption of the FBI bureaucrat to investigate Russian lobbying in the Democratic Party, but also their connections with oligarch Oleg Deripaska, former FBI agent Mark Rossini, former State Security agent Agron Neza, former Deputy Minister of Energy Dorian Ducka, Shefqet Dizdarin etc. This request was also signed by the official DP president, Jorida Tabaku, and her secretary, Gazment Bardhi. In all likelihood, the Socialists will not approve this request, with the argument that they are changing the law on the establishment of parliamentary investigative commissions. The opposition demands clarification of the 5 points raised by it regarding the "McGonigal" scandal, in which it claims that Edi Rama is also deeply involved.

What does the opposition want with the parliamentary investigative commission for Rama? Here are points 1 and 2

1) Prime Minister Edi Rama's contacts and relations with the special agent of the FBI, Charles McGonigal, with the citizen Dorian Ducka and the former agent of the State Security, Agron Neza, as well as their involvement in relations and interaction with the special agent Charles McGonigal and the oligarch Russian Oleg Deripaska. 2) Encouraging, influencing, ordering, using, including through the promise and offering of favors, bribes or public assets, to FBI special agent Charles McGonigal and/or other agents involved for political benefits of Prime Minister Edi Rama and the hit or political damage of Albanian opposition.

How were Russian oligarchs, ex-FBI agent Agron Neza, etc. allowed to open businesses?

3) Lejimit, lehtësimit dhe favorizimit të bërjes biznes në Shqipëri, përfshirë dhënies së lejeve, licencave dhe autorizimeve shtetërore nga Qeveria apo entitete shtetërore shqiptare, për investimet e oligarkut rus, Oleg Deripaska, dhe që nga data 08.04.2022 i sanksionuar nga Bashkimi Europian dhe Republika e Shqipërisë. 4) Hapjes dhe zhvillimit të aktiviteteve të biznesit në Shqipëri të agjentit special të FBI Charles McGonigal si dhe 5) Marrëdhënieve të biznesit në Shqipëri të kryera, ose ndërmjet shtetasve Oleg Deripaska, Charles McGonigal, Dorian Duçka, Mark Thomas Rossini, Agron Neza, Shefqet Dizdari, përfshirë të gjithë ortakët, bashkëpunëtorët dhe përfaqësuesit e këtyre të fundit me kompani vendase apo të huaja në Shqipëri, apo me institucionet shtetërore shqiptare”.

Boçi: Kemi më shumë se 45 firma, GJK lejon ngritjen e çdo komisioni hetimor

Në konferencën e djeshme për mediat, n/kryetari i Grupit të Rithemelimit të PD, Luçiano Boçi u shpreh se janë mbledhur më shumë se 45 firma për kërkesë për komisionin hetimor, edhe pse në media janë publikuar 42 emra deputetësh. Boçi injoroi kërcënimet e PS se nuk do të lejojë ngritjen e këtij komisioni, duke thënë se ngritja e komisioneve hetimore parlamentare garantohet nga Gjykata Kushtetuese. "Kanë refuzuar mocionin me debat sikurse kanë bërë javën e kaluar. Kanë refuzuar pjesëmarrjen në interpelancë, por aksioni ynë nuk përfundon këtu. Kemi kërkuar ngritjen e komisionit hetimor. Janë mbledhur mbi 45 firma. Kreu i grupit të PS ka deklaruar që kërkesa do refuzohet ndërkohë që Gjykata Kushtetuese është shprehur qartë që ngritja s’mund të ndalohet nga Parlamentin", tha Boçi.

Balla: S’ka komision për Ramën, po merremi me ligjin për komisionet hetimore

Në fjalën e tij për mediat pas përfundimit të djeshëm të seancës plenare, kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla deklaroi se mazhoranca nuk do të lejojë ngritjen e komisionit hetimor për Ramën dhe përfshirjen në skandalin “McGonigal”, pasi është angazhuar me punimet e komisionit të posaçëm për hartimin e ndryshimeve të ligjit për ngritjen dhe funksionimin e komisioneve hetimore parlamentare. “E para, me sa di, ka pasur një kërkesë të ngjashme. Ose është depozituar, ose është thënë. Për sa i përket komisioneve hetimore parlamentare, sapo kemi rrëzuar një kërkesë tjetër, ose jemi shprehur për një kërkesë tjetër. Në Konferencën e Kryetarëve kemi diskutuar për këtë çështje. Në seancën e para 1 jave, është ngritur komisioni i posaçëm për ndryshimin e ligjit për komisionet hetimore parlamentare. Deri kur të mbarojë puna për transpozimin e plotë të vendimeve të Gjykatës Kushtetuese dhe për një ndryshim thelbësor të ligjit, për të mos krijuar më problem të pikasura deri më tani, nuk mund të ketë asnjë komision hetimor parlamentar”, deklaroi Balla para Kuvendit.

Alibeaj does not sign the names of the 42 deputies for the commission of inquiry against Rama

Luciano Boçi, Sorina Koti, Luan Baçi, Lindita Metaliaj, Isuf Çela, Kasem Mahmutaj, Tomorr Alizoti, Kastriot Piroli, Agron Shehaj, Edmond Spaho, Greta Bardeli, Ina Zhupa, Albana Vokshi, Tritan Shehu, Oerd Bylykbashi, Gazment Bardhi, Flamur Noka , Sali Berisha, Edi Paloka, Xelal Mziu, Ramadan Lika, Sajmir Koreshi, Eralda Bano, Ervin Salianji, Elda Hoti, Agron Duka, Bujar Leskaj, Belind Kelliçi, Orjola Pampuri, Lefter Gështenja, Zheni Gjergji, Bledjon Nallbati, Merita Bakiu, Jorida Tabaku, Andia Ulliri, Ilda Dhori, Monika Kryemadhi. Petrit Vasili, Helidon Bushati, Ferdinand Xhaferri, Flamur Hoxha and Emilja Koliqi.

Most read