BREAKING NEWS

The head of SPAK will be elected on this date, the agenda of the session is revealed

The head of SPAK will be elected on this date, the agenda of the session is
x
BREAKING NEWS

What is expected? The police announce an emergency conference

What is expected? The police announce an emergency conference
x
BREAKING NEWS

USA calls on Albanian justice to start investigations against Sali Berisha, almost another "non grata black list" with names of corrupt politicians

USA calls on Albanian justice to start investigations against Sali Berisha,
x
BREAKING NEWS

He fired a firearm at the PD headquarters in Kurbin, causing panic, the 53-year-old is given security measures

He fired a firearm at the PD headquarters in Kurbin, causing panic, the
x
BREAKING NEWS

Berisha "flash" visit to Germany to buy lobbyists to remove the "non women", offers millions of euros to remove his name from the "black list" of the USA, Britain and Europeans

Berisha "flash" visit to Germany to buy lobbyists to remove the
x
BREAKING NEWS

Putin's health worsens, the Russian president faces the unexpected, security officers are alerted

Putin's health worsens, the Russian president faces the unexpected,
x
BREAKING NEWS

Vucic is enraged, "rejects" Rama and orders that no one goes to the EU Summit in Tirana on December 6: Terrorist scum Albin Kurti, don't hurt any Serb because we will respond

Vucic is enraged, "rejects" Rama and orders that no one goes to the EU
x
BREAKING NEWS

The latest operation is finalized/ 2 businessmen are arrested and 4 high officials are suspended. The aggravating accusations and the schemes they used are clarified

The latest operation is finalized/ 2 businessmen are arrested and 4 high
x

Politike

SPAK starts reprisals, arrests 2 Directors of Elbasan Police when Pjerin Xhuvani was killed, expands the circle of those implicated by the prosecution and politics

SPAK starts reprisals, arrests 2 Directors of Elbasan Police when Pjerin Xhuvani

The Special Structure Against Organized Crime and Corruption has started reprisals, while it arrested yesterday 2 former directors of the Elbasan Police when Pjerin Xhuvani was killed. It is about Albert Nushi and Nikollaq Palla, 2 former deputy directors of the Elbasan Police, who were handcuffed after giving false testimony regarding the murder of Pjerin Xhuvani in Elbasan, 4 days before the elections, by the Armed Forces of the Democratic Party, while 6 police officers were also reached. It turns out that both abused their duty because they did not take measures to prevent the murder, as well as gave false statements, giving different facts about the event. Meanwhile, 6 other members of the 'Eagle' Forces have been suspended from duty. More specifically, Dedjon Duraku, Pëllumb Biçaku, Erjon Balla, Erjon Meçja, Donald Dedja and Besmir Kadiu who were also at the scene. Meanwhile, the newspaper has learned that regarding this event, other arrests are expected in the coming days, because SPAK has expanded the circle of investigations, where in addition to the people of the criminal world, prosecutors and politicians have also fallen into the interceptions of Special Prosecutors. local and central, involved in many criminal and corrupt affairs throughout the country, especially in the Region of Elbasan. This move comes just two weeks after the plot to assassinate Pjerin Xhuvani was reconstructed. Democratic Party MP Gazment Bardhi is also scheduled to testify. The latter was the person who set up the SMVs (Structure for Vote Protection) from the DP. Pjerin Xhuvani was killed on April 21, 2021. Arbër Paplekaj, who was part of the SMV, was handcuffed for this crime.

The role of Albert Nushi and Nikollaq Palla in the murder of Pjerin Xhuvani

Albert Nushi and Nikollaq Palla were the first to arrive at the scene, when the verbal conflict between the Armed Forces of the Democratic Party and Pjerin Xhuvani had started. This structure claimed that Xhuvani was buying votes in favor of the SP, so they had notified the police. Then, the gunfight started in the eyes of Nushi and Palla. Nushi was even the deputy director of police in Elbasan and the cameras filmed him running away after the gunfight. In testimony previously published in the media, they gave explanations on how the armed conflict started. Meanwhile, Arbër Paplekaj, a former member of RENEA, is in prison for this event.

Here is who Albert Nushi is

Dëshmitarët në vendin e ngjarjes deklaruan aso kohe se Albert Nushi, si edhe disa vartës të tij, u larguan me vrap, sapo ndërmjet palëve në konflikt nisi debati, i cili përfundoi me përdorimin e armëve. Ndërkohë, Nushi ka rezultuar edhe në dosjen Babale. Ai ka deklaruar para trupit gjykues se njohja e tij me Fredi Alizotin vinte për shkak të detyrës, dhe se ai i kishte rrëfyer se ka interpretuar zërin e vëllait të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafa, Geron apo Agron Xhafës në përgjimet e dosjes 'Babalja'. Ai është shprehur se me Alizotin nuk ka komunikuar më shumë se 3 herë përmes telefonit.

Si ndodhi ngjarja

Vrasja e Pjerin Xhuvanit u regjistrua më 21 prill pak ditë para zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit, ku Xhuvani u qëllua me armë nga Arbër Paplekaj, shoqëruesi i kreut të listës së Partisë Demorkatike në këtë qytet, Gazmend Bardhi. Të plagosur mbetën edhe katër persona të tjerë, Emiljan Prenga, Pavlo Vuksani, Eltjon Bodinaku dhe Xhensila Sota ( punonjëse e policisë). Paplekaj pranoi krimin dhe u vetëdorëzua në Repartin e Forcave RENEA në Tiranë duke thënë se qëlloi për vetëmbrojtje pasi u qëllua më parë nga persona që sipas tij po blinin vota.

Çfarë ishte Struktura e Armatosur për Mbrojtjen e votës

Vrasja e Pjerin Xhuvanit në Elbasan, zbuloi skandalin se Partia Demokratike ka ngritur një grup të armatosur për mbrojtjen e votës në 25 prill. Quhej "Struktura për Mbrojtjen e Votës" (SMV). Lajmi u bë  publik me zë dhe me figurë nga ish- Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi duke bërë me dije se Arbër Paplekaj që vrau Xhuvanin te paarmatosur, ishte pjesë e kësaj strukture. Bardhit tha aso kohe se vrasësi Arber Paplekaj "ishte pjesë e Strukturës për Mbrojtjen e Votës në Elbasan. Ai nuk është kriminel. As vrasës. Ishte ish-efektiv i Policisë së Shtetit dhe ish-shoqërues në Ambasadën Amerikane në Tiranë. Për shkak të punës që kryente në ato moment disponon armë me leje nga Policia e Shtetit. Strukturat e Mbrojtës së votës, kishin në përbërje ish-punonjës të Policisë së Shtetit".  Struktura për Mbrojtjen e Votave përdorte furgona të njëjtë si në ditën kur ndodhi vrasja në Elbasan, me të cilët ky grup paraushtarak patrullonte qytetet duke pretenduar se garanton votën e lirë.

Njoftimi i Policisë së Elbasanit

Drejtoria Rajonale e AMP Elbasan-Korçë ka ekzekutuar urdhrin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për ekzekutimin e vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan për caktimin e masave të sigurimit në lidhje me hetimet mbi procedimin penal nr. 477 të vitit 2021. Në kuadër të këtij hetimi, Gjykata ka caktuar masat e sigurimit personal “Arrest në shtëpi” për:

- A.N., 55 vjeç, aktualisht me detyrë Zv/drejtor për rendin e sigurinë publike në D.V.P. Berat, i dyshuar për kryerjen e veprave penale të "Shpërdorimi i detyrës" dhe atë të "Deklarimi i rremë përpara oficerit të policisë gjyqësore", parashikuar nga neni 248 dhe 305/b i Kodit Penal;

- N.P., 57 vjeç, me detyrë ish Zv/drejtor për rendin dhe sigurinë publike në D.V.P. Elbasan, i dyshuar për kryerjen e veprave penale të "Shpërdorimi i detyrës" dhe atë të "Deklarimi i rremë përpara oficerit të policisë gjyqësore", parashikuar nga neni 248 dhe 305/b i Kodit Penal; Gjithashtu, Gjykata ka caktuar masat e sigurimit personal “Pezullimi i ushtrimit të një detyre shtetërore, apo shërbimi publik” për:

- D. D., 33 vjeç, me detyrë punonjës policie në forcën e posaçme “Shqiponja” në DVP Elbasan, i dyshuar për kryerjen e veprave penale të "Shpërdorimi i detyrës" dhe atë të "Deklarimi i rremë përpara oficerit të policisë gjyqësore", parashikuar nga neni 248 dhe 305/b i Kodit Penal;

- P.B., 33 vjeç, me detyrë punonjës policie në forcën e posaçme “Shqiponja” në DVP Elbasan, i dyshuar për kryerjen e veprave penale të "Shpërdorimi i detyrës" dhe atë të "Deklarimi i rremë përpara oficerit të policisë gjyqësore", parashikuar nga neni 248 dhe 305/b i Kodit Penal;

- E.B., 26 vjeç, me detyrë punonjës policie në forcën e posaçme “Shqiponja” në DVP Elbasan, i dyshuar për kryerjen e veprave penale të "Shpërdorimi i detyrës" dhe atë të "Deklarimi i rremë përpara oficerit të policisë gjyqësore", parashikuar nga neni 248 dhe 305/b i Kodit Penal;

- E. M., 38 vjeç, me detyrë punonjës policie në forcën e posaçme “Shqiponja” në DVP Elbasan, i dyshuar për kryerjen e veprave penale të "Shpërdorimi i detyrës" dhe atë të "Deklarimi i rremë përpara oficerit të policisë gjyqësore", parashikuar nga neni 248 dhe 305/b i Kodit Penal;

- D.D., 30 vjeç, me detyrë punonjës policie në forcën e posaçme “Shqiponja” në DVP Elbasan, i dyshuar për kryerjen e veprave penale të "Shpërdorimi i detyrës" dhe atë të "Deklarimi i rremë përpara oficerit të policisë gjyqësore", parashikuar nga neni 248 dhe 305/b i Kodit Penal;

- BK, 37 years old, on duty police officer in the special force "Eagle" in DVP Elbasan, suspected of committing criminal offenses of "Abuse of duty" and that of "False declaration before the judicial police officer", provided by article 248 and 305 / bi of the Criminal Code. The decision was taken in the framework of the investigation on the event that occurred on 21.04.2021 in the city of Elbasan, where as a result 1 citizen lost his life and 4 others were injured. From the review of the investigative acts, the Court of First Instance Elbasan has considered right the request of the Prosecution for imposing security measures against the above citizens.

Most read