BREAKING NEWS

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic changes that will take place from the vice presidents to the appointments of supporters who are in the position of members of the Presidency

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from NATO, the summit for Ukraine was not an advertisement for the prime minister, here is the American plan that is being woven in complete secrecy for Albania

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni reveals the reason why Ilir Meta abandoned the Re-establishment protest and confesses the unsaid of February 20, 1991: Here are the tricks of Sali Berisha, the bust of Enver Hoxha was prepared by the dictatorship to overthrow him

Daut Gumeni reveals the reason why Ilir Meta abandoned the Re-establishment
x
BREAKING NEWS

SPAK interrogates Damian Gjiknur for 7 hours, in the scanner his assets, travels, houses and suspicions about hidden bank accounts in Malta, here are the affairs that could sink the deputy, from the abuses in the Tirana-Elbasan road project, to the fil...

SPAK interrogates Damian Gjiknur for 7 hours, in the scanner his assets,
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta seals the "divorce" with Sali Berisha after isolation at home, "comes down" to the field and seeks to take the head of the opposition

Ilir Meta seals the "divorce" with Sali Berisha after isolation at
x
BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi, their mafia codes to threaten each other, the connections with the oligarchs, the behind the scenes allegations of wiping the servers on "January 21" and the details of the bi...

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can save Sali Berisha from 'house arrest' and the only case when his mandate as a deputy can be burned, why the former prime minister can give him peace if the file is investigated of 'Januar...

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of January 21, 2011, the scheme to bill the murders to the opposition, the fabrication of close-up wounds and the reward that was given to the guards, we are ready to take to SPAK ...

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of
x

Politike

Idajet Beqiri is shocked: Ilirjana Olldashi, who freed Jamarbër Malltez from prison, is the first cousin of Ilir Meta, here are the people of the former president within the judiciary and who is Sali Berisha's loyalist who is in danger of being handcuffed

Idajet Beqiri is shocked: Ilirjana Olldashi, who freed Jamarbër Malltez

Well-known lawyer, Idajet Beqiri says that the judge of Iliriana Olldashi, who released Jamarbër Malltezin, who was arrested in October last month for the privatization of the former sports complex "Partizani", is in a conflict of interest with the son-in-law of Iliriana Olldashi. former Prime Minister Sali Berisha, as among other things he reveals that she is the cousin of the head of the Freedom Party, Ilir Meta. During a statement for "SOT" newspaper, lawyer Beqiri went even further as he showed who are the former president's people within the judiciary and who is Sali Berisha's loyalist who is in danger of being handcuffed. Below, the "SOT" newspaper is fully reflecting the reaction of Mr. Beqiri.

Here is the full reaction of lawyer Idajet Beqirit to the newspaper "SOT"

The people of Meta in the justice system

Ilirjana Olldashi appears there, she is actually Ilir Meta's first cousin. And Xhaferllari and Olldashi are both related, Sevdari is also related to Olldashi because she is from Skrapar, from Iliri. They are connected and create a chain and let's break it. Malltezi received that measure of house arrest, but he doesn't deserve it now because instead of lowering his head and saying thank you for this honor, he is saying SPAK is a political organization and he is saying look, I won it. He is not showing even the slightest remorse and the Supreme Court does not justify that he is attacking SPAK today. In this country, for subjective reasons, which are more related to corruption, to make corruption stronger to rob Albanians and for the prosecutors to sell justice, they achieved what was the most severe security measures, such as imprisonment without a deadline to make it common, the accused bought a security measure from the justice and the justice sold this "goods" expensively.

Imprisonment is a security measure, until the case is investigated and a final decision is given by the court. If the prosecutor requests house arrest, the court cannot make it an indefinite prison arrest. If the prosecutor asks for an obligation to appear before the court, they cannot do house arrest. This being the situation, these people are taken and the country's prisons are filled with those who were poor people who had no one to support their families and without any help, they said that they are selling something so that they don't give me a prison sentence so that I can go out to work and to support the family. The minds of the judges and prosecutors go to prison arrest, but it is a security measure and a security measure means that until the case is investigated and I go to trial I will assess whether I should take a security measure against this person or not and what security measure should be to be taken.

Ka plot çështje që çështja ka përfunduar, domethënë vetëm materiali që i çon policia prokurorisë dhe prokuroria e kthen në aktakuzë dhe ja çon gjykatës është  provuar krimi dhe nuk është nevoja që të merren prova të tjera, çështja mund të gjykohet me ato prova që janë marr dhe nuk ka nevojë që të marrësh masë sigurimi dhe nuk ke pse i mbush burgjet e vendit me të paraburgosur. Kostoja e një të paraburgosuri e ka koston  e lartë që merret nga buxheti i shtetit. Edhe ndaj Malltezit, edhe ndaj funksionarëve të tjerë të lartë të këtij vendit në rast se nuk ekzistojnë kushtet për arrest me burg, jepet detyrim paraqitje ose arrest shtëpie, por nuk është e thënë që të japësh arrest me burg.

Në kuadrin e asaj si ka ecur praktika, çfarë precedenti kemi krijuar Malltezi duhet të shkojë në burg pa afat. Kjo masë i është dhënë edhe njerëzve që kanë bërë krime më të vogla se kjo. Në raport me të dënuarit e tjerë, në këtë strukturë kriminale, të cilit SPAK nuk po i bie në kokë. Nuk është i përfshirë vetëm ish-kryeministri që ka krijuar kushte për korrupsion, por ka ministra dhe zyrtarë të tjerë të përfshirë. Janë shumë të cilët duhet të merren si të akuzuar.

Në aferën “Partizani” i përfshirë edhe Bylykbashit

Duhet që të merret edhe Oerd Bylykbashi që për ta ndëshkuar personin bëri barrikadë dhe nuk donte që të bëhej kjo aferë korruptive që me dokumente të falsifikuara një pasurie publike si ishte kompleksi e bënë sikur ajo është pronë e tij. Ai arrin të çoj kontroll për të bërë presione dhe e shkarkoj nga puna, pra është në rolin e ndihmësit edhe ai, janë këta që ja bënë të mundur që ta bëjë këtë aferë Malltezi. Bashkëpunëtorët e Malltezit, kanë akuza më të rënda pasi kanë bashkëpunuar për korrupsion.

Duhej arrest me burg pa afat për Berishën, më pas për Malltezin. Kësaj i bie që të bëhet me i rëndë bishti nga sqepari. SPAK këtë gjë nuk e bëri, ja bëri kërkesën gjykatës për burg pa afat dhe gjykata e vlerësoj se duhet që ta pranonte këtë kërkesë të SPAK. Tani çështja shkoj në Gjykatën e Apelit dhe kjo gjykatë e ka të drejtën që ja ka dhënë ligji që ta vendos ndryshimin e masave të sigurimit. Ajo mund të jap edhe detyrim paraqitje, arrest në shtëpi si e dha, por mbi ca parime juridike ligjore ti e bënë një veprim të tillë.

Në rast se ajo gjyqtarja do thoshte që rrezik për të bërë një krim tjetër më të madh ky person nuk e ka më, provat janë marr dhe ato ai nuk i zhbënë dot  dhe nuk i zhduk dot, në rast se asaj do ti krijohej  bindja absolute  se ai nuk do kishte  rrezik  për tu arratisur, atëherë ajo mund ta  merrte një vendim të tillë. Por, ajo nuk e ka bërë një gjë të tillë, asaj mendja i ka shkuar tek paragjykimi, ajo e paragjykuar këtë çështje. 

Reagimi i KGJ ndaj presioneve të Berishës

The HCJ came out and said don't blackmail this judge for relaxing the security measure. The first KLGJ should not become alive only when such interests are affected that are also related to itself. The HCJ is almost non-existent and they didn't do their job, she should have called this judge and said we are not getting involved in the decision, but you when you were in a conflict of interest and bought a house there, why did you tell the president of the court that I have a conflict of interest because I bought a house there. The HCJ should tell her that she should do this in order to withdraw, and she not only did it, but the issue of removing Malltez's assets deepens even further. Then when this part of the sequestration came to her, when she was scolded to say that she wants to resign, but she is waiting to say that the prosecutor is resigning. Why does she allow herself to ask the prosecutor for exemption. 

Now that other judge who will see the SPAK prosecutor's request, whether it is a conflict of interest or not, she can say it is not a conflict of interest. She can say that she bought the property at a normal price, but that she bought it at a normal price, then SPAK has all the tools at hand to see if she bought it or not, or if she got it for free.

 

Most read