BREAKING NEWS

Flamur Noka speaks after leaving SPAK: You will often see me at these doors

Flamur Noka speaks after leaving SPAK: You will often see me at these doors
x
BREAKING NEWS

"Belgrade gangs escalated the situation"/ Kurti, more determined than ever, gives a speech in the Parliament: Kosovo will not withdraw, if we did not bring the police to the north, they would attack...

"Belgrade gangs escalated the situation"/ Kurti, more determined than
x
BREAKING NEWS

The investigations against the former deputy prime minister Arben Ahmetaj, the former socialist deputy (Emri) is summoned to SPAK

The investigations against the former deputy prime minister Arben Ahmetaj, the
x
BREAKING NEWS

The 38-year-old man died in an accident and left the scene, the decision is made for the driver

The 38-year-old man died in an accident and left the scene, the decision is made
x
BREAKING NEWS

"He is facing an extraordinary drama, a criminal group..."/ Milaim Zeka explodes at the Serbian president: Vucic has made us constipated

"He is facing an extraordinary drama, a criminal group..."/ Milaim
x
BREAKING NEWS

Tensions in the north, the well-known diplomat comes out with an urgent appeal to Kurti: Make public the list of Serbian agents infiltrated in Kosovo

Tensions in the north, the well-known diplomat comes out with an urgent appeal
x
BREAKING NEWS

What happened? Flamur Noka is called again to SPAK

What happened? Flamur Noka is called again to SPAK
x
BREAKING NEWS

Local 2023/ CEC makes the decision for 6 mayors, among them Erion Veliaj

Local 2023/ CEC makes the decision for 6 mayors, among them Erion Veliaj
x

Politike

Local elections/ Gjekmarkaj speaks 'without gloves' and issues a strong call Alibejat: A party that does not find candidates, close the door. The seal is traveling like Ali Pasha's head, take the seal to Berisha, don't be a hostage to...

Local elections/ Gjekmarkaj speaks 'without gloves' and issues a

By Agron Gjekmarkaj

In the Spring of 2021, I strongly believed that we were fighting a battle to change Albania. When we didn't win, I believed that we would be a quality opposition. We ended up separated and cursing in Foltore e Vulë.


The USA and the West appeared as our enemy. We have two people, Lulzim Basha and Sali Berisha. They made fun of us. A dishonest war between them for personal interests. A broken pact for lack of principles. Now this is history.

Sot Vula" has more forums than members. The forums are crushed meeting after meeting to do nothing.

A political party that does not participate in elections should not exist and why is it holding hostage the stamp that others can use. What party can be talked about without fighting! Then those who call it a stolen party are right.

A party that does not find a candidate must lower the shutter.


It would be more honest if the "seal" traveled from "Kotoni" like Ali Pasha's head to "Shqup" in a movie.

Let's admit that we failed by doing nothing, with our eyes open we saw the sky and dreamed of what falls from above. Let's admit that we haven't fought a principled battle for a moment! Let's accept that the USA would eliminate Sali Berisha with a frontal blow or a deux ech machina and we would act as if we were triumphant, whoever gets the credit.

Let's accept that this did not happen and many returned to him, others make sweet eyes at him, receive promises of kindness and play his game to take the destruction to the end of what is left. At night they see dreams with mercy.

The race began to justify who attacked him less. The saddest thing is when you see the deputies who light up your eyes when Berisha attacks Bashen with the vocabulary of 32 years, so violent and neo-communist and without killing conscience that he really has it inside, that's how they lit up when Bashen was in front of the Speaker. You don't come out and say shut up, man.

Albanians don't speak like that.

Many remained suspended with the anchor cast on their own uncertainties and fears, on their own ambitions and frustrations.

Pas 6 Marsit nuk e perkufizuam kurrë identitetin e grupit që mbeti, në jemi parti, shoqatë kulturore, gjuetaresh apo grup miqsh. Personalisht kam besuar në çdo gjë që kam bërë e thenë. Asnjë pendese. Në ka gjë që me ben krenar është fjalimi në kongresin e 18 Dhjetorit. Një ushtrim i vertete demokracie.

Nuk me kanë munguar ofertat per tu rikthyer. I kam falenderuar por jo.

Pardje mora pjesë pas shumë mungesash per arsye personale në një mbledhje grupi dhe kolegë të dashur në diskutimet e tyre të kunderta kishin të gjithë të drejtë. Një nyje gordiane që nuk pritet.

Disa e kishin me mot vendosur të mbeshtesnin “primaret” po ama pas 14 Majit do i kerkonin llogari Enkeledit për deshtimin.

Hahahahha. Edhe qeshin në kohë krize. Ne nuk nxjerrim kantidate por ne jemi PD ! hahahha sa shaka. Ne nuk jemi PD. Keshtu nuk jemi asgjë.

Duke mos ditur se çfarë jemi nuk po dime se çfarë po bëjme. Në pamundesi per të patur njerez, për të nxjerre kantidat u sygjerova kolegve të mi ta çonin “vulen” që parmbremë tek Sali Berisha. E kisha pa asnjë grimë cinizmi. Më burrerore është.

Duhet pranuar deshtimi. Nuk mbulohet ai me fjalë të medha. Ajo është partia e tij herë e madhe herë e vogel , here e hapur e herë bunker dhe skemi pse ja mbajmë vulen si kapsulë shpetimi për të bërë negociata të pista neser.

Njerezit do jua dinin per nder, Berisha jo edhe aq se tek e fundit na mundi dhe na futi në qoshe. Vula e pa perdorur nga ne shnderrohet në ornament.

Ju nenshtruam presionit dhe gjuhes së tij. Ai ka qënë mjaft zemergjere , në pronen e tij ka lënë një ngaster per tokë fraksioni. Mundet të shkohet atje dhe aty do jetë një mundesi e madhe lerimi per reflektim
e autokritikë.

Më të zellshmit mund të bëhen prapë deputete! Pse i bëmë keto beteja e debate qysh nga 9 Shtatori? Disa se dinë më. Disa e kanë harruar. Disa flasin për bashkim duke pranuar si të vetem kantidatin e “primareve” a thua se e perçame ne PD-në sikur ska ndodhur asgjë deri tani. Nuk mungoi oferta mazokiste , silleni kandidaten ketej perdoreni siglen e vulen po as i degjoi njeri. Berisha nuk e negocion atë që e beson si të veten.

E perçau Sali Berisha për interesat e veta me qartesine e atij që po i merrnin gjëne e vet por ama mori shumicen me vete dhe ne na mbeti vula me gjyq. I duhej për tu mbrojtur nga Perendimi. A është fatkeqesi? E madhe është! Nuk e shohin, nuk e ndiejnë. Zoti drite jua bëftë të gjithve atyre që besojnë se është shaka.

Vulen kur e rimorem nuk na u desh më. Nuk e perdorem.

Kolegë të dashur Enkeled , Gazment , Jorida, kthejani Sali Berishes vulen. Ti lëmë pallavrat jo ashtu jo keshtu, demokratet andej, demokratet ketej. Do gezohen njerezit në bazë se nuk do hallakaten e caperlohen me njëri tjetrin.

Personalisht e di qe Sali Berisha është një politikan dhe intelektual i kalibrit të lartë por njekohesisht perfid sepse sherbehet nga një shpurë rrandokopesh folklorike si gati gjithmonë. Me kete nuk kam parasysh pothuaj asnj? nga 625 mije votuesit e PD por toga të caktuara ylyfelinjesh. E ka zhveshur PD nga cilesia duke ja shnderruar fytyren në menyre sistematike per arsye dominimi e pervetesimi.

I zgjedh per Adil, per Pali per Lenka, për të tillë i do si kamerire lepe peqe, si ushtar të gatshem me shqiptu çdo marrezi pa u skuqe e pa u zverdhe, ku ” gratë” behen “burra” dhe “burrat” në “gra”.

Një shkolle politike e bazuar mbi veteposhtrimin. Një model enverist që flet per demokraci.

Me shqeteson “non grata” e tij por shkolla politike shumë me teper, poterexhinjtë folklorikë e zgrapes që presin qarin pranë tij po kaq. Kjo nuk me pengon të pranoj se ai e perdor vulen, ti njoh zotesinë.

Ne jo. Ai ka njerez , ne nuk paskemi 61 veta. Duket grotesk. Nuk është. E verteta kjo. Çojani vulen kolegë dhe mos të rrinë njerzit në ankth.

Miq deputet mos prisni daten 15 shkoni sonte le të triumfojë bashkimi mes të mundurve dhe mundesit, perdhunuesit dhe të perdhunuarve, ofruesit dhe perfituesve, bujkrobit dhe roberve.

I will not come and in the end I am convinced that no one misses that building. I am more sentimental than denying the respect I have for the deputies who are in Berisha or for others who are going. This is freedom. This feeling at the same time gives me the freedom to witness this moral breakdown where the new collapses and the old flourishes.

But free the seal slave. Take it to the master. Don't leave behind alibi that will follow you all your life.

Most read