BREAKING NEWS

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is increasing, that's why justice can open investigations into their affair of hundreds of millions that is disappearing from Albanians 10 million dollars a year

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is
x
BREAKING NEWS

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec affair, on December 7 the secretary of Aldo Bumçi appears before SPAK, who can put him behind bars, Berisha's son in GJKKO on December 14

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the engineer reveals for the first time in SPAK the fact that proves his son's secret connections as the shadow owner of the business of death in Gërdec

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: On the table of SPAK, the arrest warrant for Sali Berisha, the prosecutors are ready to ask the Assembly for the authorization to handcuff the former prime minister

Spartak Braho: On the table of SPAK, the arrest warrant for Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Here are all the gifts of Edi Rama to Carlo Bollino, how he put the whole state at the service of his businesses, from the benefits of the Bunkart 1, Bunkart 2 contracts, to the pardon with the Prime Minister's signature for 20 years of public property...

Here are all the gifts of Edi Rama to Carlo Bollino, how he put the whole state
x
BREAKING NEWS

"There was no legal basis for dismantling the cartridges, then the order came out to.."/ The tragedy of Gërdec, the testimony of the Secretary General of the Ministry of Defense is clarified

"There was no legal basis for dismantling the cartridges, then the order
x
BREAKING NEWS

"The boss wants the order"/ Gërdec tragedy, the testimony of the ex-soldier becomes clear

"The boss wants the order"/ Gërdec tragedy, the testimony of the
x
BREAKING NEWS

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after the other after the conflict with Berisha, who are the 15 officials who risk prison, here is the evidence that SPAK is investigating

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after
x

Rajoni

The armed attack in the north of Kosovo, DW: Who is responsible for the armed conflicts

The armed attack in the north of Kosovo, DW: Who is responsible for the armed

The armed conflict in Kosovo seems to have caught the authorities in Belgrade by surprise. These developments have raised many unanswered questions.

The President of Serbia, Aleksandar Vu?i? emphasized that the country (Serbia) is in a serious situation and emphasizes that this is the most difficult moment for the country and the Serbian people, since 2004 and 2008. According to him, the main culprit for the current situation is Albin Kurti , who wants to bring Serbia into conflict with NATO. Aleksandar Vucic called on the international community to form the Association of Municipalities with a Serbian majority and to have Serbian police in the north, because this is the only way to end the conflicts.

Uprising due to "Kurti's terror"


When it comes to armed self-conflicts, which the Albanian side assessed as terrorism, the president of Serbia emphasized that "Serbs rebelled because of Kurti's terror and the numerous arrests of Serbs by the Kosovo Police". Aleksandar Vu?i? says that the main goal of the authorities in Pristina is to blame Belgrade for the policeman's murder and that this opportunity has also been used for propaganda against the Serbian Orthodox Church. He emphasized that the Serbian authorities are still examining all the details of the tragic events and that based on this, the ground will be prepared for making subsequent decisions.

Many wrong decisions

At the moment, we really have many open questions, says foreign policy analyst Boshko Jakshi? to DW. "First of all, what was the armed group of Serbs looking for in the Banjska monastery and what was the purpose of the gathering there," he adds. On the other hand, according to Jakši?, it is not very clear why the Kosovo Police has not yet disclosed the identity of the arrested Serbs. So, there are a number of uncertainties, but the political dimension is incomparably more important than all the others, our interlocutor emphasizes.


"First of all, it shows how wrong was the decision to remove Serbs from Kosovo institutions and from the Kosovo Police. It is true that Kurti is causing incidents, but given that Vucic is leading these negotiations and that he is the one who must ensure the safety of the Serbs, this is a kind of defeat for Vucic," asserts Jaksic.

Belgrade has lost its lead

Minister of Foreign Affairs Ivica Dacic declares that "those who supported the aggression against Serbia in 1999 continue their policy and support Albin Kurti, whose desire is to cause war". According to him, the international community practically allows a conflict to happen in Kosovo. According to him, "the Serbian people have the right to defend themselves and express their political will and that they do not want conflict with anyone".

Ndërsa kryeministrja Ana Brnabiç akuzon Albin Kurtin për përshkallëzimin aktual dhe thotë se “presidenti serb Aleksandër Vuçiç edhe më parë ka paralajmëruar se mund të ketë konflikt të armatosur në veri të Kosovës”.

Përshtypja në Beograd është se ky zhvillim i ngjarjeve nuk i ka pëlqyer palës serbe, sepse vjen në kohën kur dukej se Albin Kurti disi po e humbte mbështetjen e faktorëve ndërkombëtarë. Këtë përshtypje ndan edhe Boshko Jakshiç, i cili “nuk mendon se pas këtij veprimi qëndron Vuçiqi, por kjo e bën problemin edhe më serioz”. Kjo mund të nënkuptojë se presidenti Vuçiç nuk e ka, ose e ka humbur kontrollin mbi nacionalistët militantë. Nuk e dimë nëse është ky aksion është zhvilluar në bashkëpunim me rusët, të cilët përmenden, por mund të themi me siguri se serbët e kanë humbur avantazhin që ua kishte dhënë Kurti javët e fundit. Promovimi i ndikimit rus është një nga komponentët e kësaj krize. Mendoj se pas vrasjes së policit nuk flitet më për asociacionin e komunave serbe”, tërheq vëmendjen Jakshiç.

Presidenti i Serbisë tashmë ka pasur një takim me lidhur me këto ngjarje me ambasadorin rus në Beograd Aleksandar Bocan Harçenko, ku ishte edhe ministri i Punëve të Jashtme Ivica Daçiç. Me atë rast, presidenti Vuçiç e njoftoi ambasadorin rus “për faktin se në Kosovë dhe Metohi po kryhet spastrim etnik brutal i organizuar nga institucionet e përkohshme të Prishtinës dhe nga Albin Kurti, me mbështetjen e një pjese të bashkësisë ndërkombëtare”, deklaroi Vuçiç në Instagram.

Kujt i shkon në favor status quoja?

Presidenti i Serbisë po ashtu vlerësoi se ky ishte një lloj rebelimi nga ana e serbëve “për shkak të terrorit të Kurtit” që po bën së fundmi. Sipas bashkëbiseduesit tonë, “tingëllon logjike, por gjithmonë bëhet një gabim me këtë rast. Gjithmonë thuhet se është arrestuar një serb, por nuk thuhet shkaku pse është arrestuar dhe për çfarë dyshohet. Thjesht fakti që dikush është serb e shfajëson atë menjëherë nga çdo lloj faji dhe në këtë mënyrë po rritet tensioni”.

Është e vështirë të parashikohen lëvizjet e ardhshme të të dyja palëve. Tani për tani kemi dënime të fuqishme të sulmeve të grupeve të armatosura ndaj pjesëtarëve të policisë që po vijnë nga përfaqësues ndërkombëtarë. Boshko Jakshiq beson se “do të përdoret fraza e zakonshme që përsëritet në situata të tilla, që është de-përshkallëzimi. Me siguri do të vijë deri te kjo. Nuk është as në interesin e Kurtit që konflikti të përshkallëzojë, e aq më pak është në interesin e Beogradit. Kjo do të thotë rikthim në status quo, që është situata më e keqe, sepse mua më duket se një gjë e tillë i përshtatet më së shumti Kurtit dhe Vuçiqit, pavarësisht se ky status prishet ndonjëherë nga disa incidente. Por të krijohet përshtypja se ajo që quhet bashkësia ndërkombëtare nuk ka metoda efektive për të ushtruar presion mbi të dy për të bërë një lloj përparimi”, përfundon Boshko Jakshiç./DW/