BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa confesses the unsaid: This is how Ramiz Alia in complete secrecy and cunning, oriented, guided, and forced by foreign agencies organized the movement of December '90, from the infiltration of spies of the former State Security, to secret...

Muharrem Xhafa confesses the unsaid: This is how Ramiz Alia in complete secrecy
x
BREAKING NEWS

Here are the dark secrets that "Foltorja" hides, Evi Kokalari broke the scandals of Shkëlzen, Ilir Meta, Albana Vokshi, Flamur Noka, Edi Paloka and Abi Malltez: How Sali Berisha's people have threatened me, I tell you all their dirty deals

Here are the dark secrets that "Foltorja" hides, Evi Kokalari broke
x
BREAKING NEWS

Britain sends a "message" to SPAK about Sali Berisha, Ambassador King Smith wants to start a criminal investigation against the corrupt and warns of another list of "non-women", London is committed to dismantling the links between crime, corruption and...

Britain sends a "message" to SPAK about Sali Berisha, Ambassador King
x
BREAKING NEWS

SPAK has put them under investigation, the assets of Damian Gjiknuri and Olta Xhaçka are disclosed, from apartments, garages, to bank accounts, here are the documents

SPAK has put them under investigation, the assets of Damian Gjiknuri and Olta
x
BREAKING NEWS

This is why Edi Rama attacked the Americans and SPAK in Congress, the list of MPs, former MPs, ministers, ex-ministers and mayors waiting for their turn in the prison cell is revealed

This is why Edi Rama attacked the Americans and SPAK in Congress, the list of
x
BREAKING NEWS

From Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, to Sabri Godo and Remzi Lani, Ilir Demalia releases the "bombshell" list of "VIP" characters who were part of the former State Security and Labor Party, here aliases

From Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama involved in traffic, Gazment Bardhi threatens Edi Rama and is expected to make public the file of the prime minister's brother on December 14, 2023

Olsi Rama involved in traffic, Gazment Bardhi threatens Edi Rama and is expected
x
BREAKING NEWS

Half of the government in prison and half under investigation, Edi Rama convenes the SP Congress and launches a frontal attack against the USA and SPAK, in a panic from the republic of prosecutors

Half of the government in prison and half under investigation, Edi Rama convenes
x

Rajoni

Meeting with the president of Serbia, Vjosa Osmani reacts and discloses details of the conversation: I asked him to remove the army from the border and the gangs from the north of Kosovo, but...

Meeting with the president of Serbia, Vjosa Osmani reacts and discloses details

Although they have stated several times that there will be no meeting between them, Vjosa Osmani and Aleksandër Vucic have held a short meeting in Moldova.

Vjosa Osmani said that the president of France, Emanuel Macron, the German chancellor Olaf Scholz and the head of the EU's foreign policy, Josep Borrell, were also present during the meeting.

The president emphasized that once again it was proven that Vucic is not interested in solutions or peace.

Osmani talks about the 10-minute meeting with Vucic in Moldova

President Vjosa Osmani has declared for the short meeting with the President of Serbia, Aleksandar Vu?i? in Moldova, where the President of France, Emanuel Macron, German Chancellor Olaf Scholz and the head of the EU's Foreign Policy, Josep Borrell, were also present.

In advance, Osmani and Vucic held separate meetings with Macron, Scholz and Borrell.

"At the end of the meeting with Macron and Scholz, they proposed to have an informal discussion with the president of Serbia, of course the High Representative of the EU, Josep Borrell, was also present at the meeting. We had a joint meeting for about 10 minutes, where it was proven once again that Vucic is not interested in solutions or peace, but in fact is the main source of instability in our entire region. But, I will continue to work with our partners, with Germany, with France, with the USA as our key ally, but also with other countries on some of the issues proposed by President Macron and Chancellor Scholz, and that the US Secretary of State, Blinken, has also proposed. There may be elections ahead. We have a common will, and that is for a sovereign and independent Kosovo to be successful throughout its territory.

Ajo ka thënë se zgjidhjet për çtensionim të situatës ekzistojnë, por ato duhet të jenë në përputhshmëri me Kushtetutën e Kosovës.

Osmani ka thënë se fillimisht takimi trelateral Macron-Scholz-Osmani ka qenë propozim i palës franko-gjermane, derisa në fund të këtij takimi ka qenë një insistim i tyre që të ketë edhe një diskutim formal me presidentin e Serbisë.

“…e kam bërë të qartë se unë nuk negocioj sepse negociatat bëhen në Bruksel dhe Gjykata Kushtetuese e ka përcaktuar qartë se kush i zhvillon ato negociata. Megjithatë si presidente e vendit natyrisht i respektoj propozimet e aleatëve tanë, të cilët kanë dhënë dhe vazhdojnë të japin shumë për stabilitetin në Kosovë dhe rajon. Jemi ulur kemi diskutuar. Unë para tyre kam kërkuar nga Vuçiçi që të largojë ushtrinë nga kufiri, që t’i largojë bandat kriminale nga Kosova. Që të zbatojë listën e gjatë të marrëveshjeve të cilat nuk i ka zbatuar. E kam pyetur se a ka marrëveshje apo jo sipas tij sepse ai paraqitet para palëve të tjera kinse i respekton marrëveshjet por publikisht del dhe thotë se nuk do t’i zbatojë. Pra, janë gjëra që i kemi bërë në mënyrë shumë korrekte dhe konstruktive, siç janë kërkesat për sqarime, duke treguar se ne jemi të gatshëm ta gjejmë rrugën përpara bashkë me aleatët. Ne bisedojmë me ta për rrugën përpara, kurse obligimet që Kosova i ka marrë në marrëveshje, edhe njëherë sot kam treguar se të gjitha institucionet tona janë të përkushtuara t’i zbatojnë dhe nuk do të ikim prej tyre. Në anën tjetër Vuçiç si zakonisht ankohet, bërtet e shumëçka tjetër, por kjo është natyra e tij”, ka shtuar presidentja.

She added that within the laws and the Constitution of Kosovo there is the possibility of new elections, but it is important that the Serbs in the north participate in them, take advantage of the participation.

"So they should participate and elect the presidents they want and make sure their rights are respected through the representatives they elect", said Osmani, not ruling out this action as a solution to de-tension the situation.

"Our laws allow new elections if there is a certain percentage of citizens who are on the voting list and initiate such a procedure. So if there are such procedures, our institutions are forced to act", Osmani underlined.