BREAKING NEWS

Flamur Noka speaks after leaving SPAK: You will often see me at these doors

Flamur Noka speaks after leaving SPAK: You will often see me at these doors
x
BREAKING NEWS

"Belgrade gangs escalated the situation"/ Kurti, more determined than ever, gives a speech in the Parliament: Kosovo will not withdraw, if we did not bring the police to the north, they would attack...

"Belgrade gangs escalated the situation"/ Kurti, more determined than
x
BREAKING NEWS

The investigations against the former deputy prime minister Arben Ahmetaj, the former socialist deputy (Emri) is summoned to SPAK

The investigations against the former deputy prime minister Arben Ahmetaj, the
x
BREAKING NEWS

The 38-year-old man died in an accident and left the scene, the decision is made for the driver

The 38-year-old man died in an accident and left the scene, the decision is made
x
BREAKING NEWS

"He is facing an extraordinary drama, a criminal group..."/ Milaim Zeka explodes at the Serbian president: Vucic has made us constipated

"He is facing an extraordinary drama, a criminal group..."/ Milaim
x
BREAKING NEWS

Tensions in the north, the well-known diplomat comes out with an urgent appeal to Kurti: Make public the list of Serbian agents infiltrated in Kosovo

Tensions in the north, the well-known diplomat comes out with an urgent appeal
x
BREAKING NEWS

What happened? Flamur Noka is called again to SPAK

What happened? Flamur Noka is called again to SPAK
x
BREAKING NEWS

Local 2023/ CEC makes the decision for 6 mayors, among them Erion Veliaj

Local 2023/ CEC makes the decision for 6 mayors, among them Erion Veliaj
x

Botërori 2022

Touching interview published! The disease that defeated the football legend today: I'm afraid to die, I hope my story helps others

Touching interview published! The disease that defeated the football legend

Sometimes a few words are able to close the essence of a person. Those who best represent Gianluca Vialli, he himself said, in the interview four years ago for "Corriere della Sera": "I hope that my story can help others to deal with what is happening in the way right and can serve to inspire people who are at life's defining crossroads.

I would like someone to look at me and say: It's also because of you that I didn't give up." So he said, explaining the beginning of the battle against pancreatic cancer. A few simple sentences, which show the attitude of the bravest, of those who hope that the way of coping with the disease can be comforting to those who live a similar experience.

But Gianluca did not like to imagine the path of treatment of the disease as a struggle. The tumor had become his "traveling companion", he called it so as not to increase the already very strong feeling of despair. He never hid his fear of death and after all, the truly brave are not those without fear, but those who have the strength to accept and overcome it.

He has always remained faithful to these principles, so much so that in March he said: "I also understand that the concept of death is used to understand and appreciate life. The anxiety of not being able to finish all the things I want to do, being super excited about all the projects I have, is something I feel bad about."

It all started in 2017. But several months passed before Vialli made his health condition public. For a while he managed to hide it, wearing a sweater under his shirt to look fit. Eight months of chemotherapy and six weeks of radiotherapy had opened a deep groove, causing him to lose over 15 kilograms.

A period that served him to accept a complicated state, composed of many subtle mechanisms. Above all, the pain of those who know they are causing the suffering of their loved ones, so much so that they feel guilty about an illness for which they are obviously not responsible.

Familja, natyrisht, u mblodh rreth tij. Gruaja e tij Cathryn dhe vajzat Olivia dhe Sofia e kanë ndihmuar atë në çdo kohë, duke mos e lënë kurrë t’i mungojë dashuria e tyre. Duke lënë pas fazën dëshpëruese, Vialli, i cili gjithashtu nis të shfaqet pa fanellë poshtë këmishës, dha vërtet shpresa për më të mirën.

Pozitiviteti rritet me kalimin e muajve. Aq sa në mars 2019 ai pranoi propozimin e Federatës Italiane të Futbollit, e cila e emëroi ambasador për vullnetarët e Romës në funksion të Kampionatit Evropian udhëtues të planifikuar fillimisht për vitin e ardhshëm dhe më pas të shtyrë për shkak të shpërthimit të pandemisë. Për një rol të tillë do të ishte tretur, mbi të gjitha e di Roberto Mancini, mik i përjetshëm dhe trajner i kombëtares, i cili shtyu ta kishte në krye të delegacionit axurr.

Ai i mori detyrat në këtë pozicion të ri në nëntor 2019. Pasi mposhti edhe Covid-in në pranverën e vitit 2021, gjatë Kampionatit Europian mbajti një funksion themelor për ekuilibrin e skuadrës. Është një mbështetje e çmuar teknike dhe mbi të gjitha njerëzore. Shpirti i tij i guximshëm, por i përulur bëhet një “shembull i gjallë” se si të përballemi me sfidat më të mëdha të ekzistencës.

Lotët që ai lëshoi, pasi fitoi Evropianin, ndërsa përqafoi Mancinin, rrëqethin më shumë sot. Atë trofe që e kishte ndjekur gjithmonë me kombëtaren, e kishte marrë në një mënyrë që nuk do ta imagjinonte kurrë. Dhe kjo ndihmoi për të shpërbërë një nga barrat e karrierës së tij që mbante përbrenda.

Buzëqeshjet u zhdukën pak ditë më parë, shqetësimi e zvogëloi shpresën dhe i hapi vend një makthi. “Në fund të një ‘negociate’ të gjatë dhe të vështirë me ekipin tim të mrekullueshëm të onkologëve, vendosa të pezulloj, me shpresë përkohësisht, angazhimet e mia profesionale të tanishme dhe të ardhshme.

Qëllimi është të përdor të gjitha energjitë e mia psikofizike për të ndihmuar trupin tim të kapërcejë këtë fazë të sëmundjes, për të përballuar sa më parë aventura të reja dhe për t’i ndarë me të gjithë ju. Një përqafim”. Kështu shkroi në mesazhin e tij të fundit Vialli, teksa u shtrua në një klinike në Londër, aty ku edhe ndërroi jetë sot, në moshën 58-vjeçare.

Attempts to calm everyone have failed, perhaps a little because the deaths of Sinisha Mihajlovic and Pele have instilled a deep sense of sadness in football. And now, unfortunately, this feeling of sadness is inevitably destined to grow.