BREAKING NEWS

KUJDES! Paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë do të ndodhë me motin më 1 Shkurt

KUJDES! Paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë do
x
BREAKING NEWS

"Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?", drejtuesi demokrat në Fier i jep përgjigjen e fortë Berishës: Ish-politikani i korruptuar vetëm vjell vrer sepse ka inat se...

"Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?",
x
BREAKING NEWS

Edi Rama jep lajmin e mirë: Kemi menduar dhe për fëmijët

Edi Rama jep lajmin e mirë: Kemi menduar dhe për fëmijët
x
BREAKING NEWS

Deklarata e bujshme e Lulzim Bashës: Dy dëshmitarë kyç mund të çojnë pas hekurave gjysmën e qeverisë Rama

Deklarata e bujshme e Lulzim Bashës: Dy dëshmitarë kyç
x
BREAKING NEWS

Gazment Bardhi i përgjigjet akuzave të Sali Berishës: Sulme të pa padenja, por të padëmshme

Gazment Bardhi i përgjigjet akuzave të Sali Berishës: Sulme
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha nxjerr prapaskenat e forta për drejtuesin demokrat në Fier: Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?

Sali Berisha nxjerr prapaskenat e forta për drejtuesin demokrat në
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë: Ja si paraqitet situata epidemiologjike në vend

Ministria e Shëndetësisë: Ja si paraqitet situata epidemiologjike
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha përballet me surprizën e pakëndshme rrugës për në Korçë, ndërhyn urgjent policia

Lulzim Basha përballet me surprizën e pakëndshme rrugës
x

Shëndeti

Çfarë ndodh në organizëm nëse hani një kastravec në ditë

Çfarë ndodh në organizëm nëse hani një kastravec

Hidratimi
Ekspertët thonë se njeriu merr 40% të dozës ditore të ujit nga ushqimet. 95% e kastravecit është ujë ndaj duke ngrënë kastravec, njeriu në praktikë është duke ngrënë dhe duke pirë. Ngrënia e kastravecit çdo ditë ndihmon për hidratimin e organizmit.

Më Shumë Ushqyes
Kastravecët ofrojnë pak kalori. Një kastravec mesatar ofron 15-17 kalori. Megjtihatë, kastraveci është shumë i pasur me fibër, proteinë, vitaminat C, K, B dhe kalium, hekur, zink dhe magnez. Pjesa më e madhe e këtyre ushqyesve gjenden tek lëkura.

Detoks
Njerëzit që e teprojnë me pijen apo kanë nevojë të detoksifikohen duhet të konsumojnë më shumë kastravec. Sipas ekspertëve, nëse hani disa feta kastraveci përpara gjumit, do të ndihmoni organizmin të vetëpastrohet dhe të riktheni balancat e elektroliteve.

Rënie Nga Pesha
Kastraveci ka tendencën të na mbajë të ngopur për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit. Ky i fundit rrit sasinë e kalorive të djegura dhe ndihmon në përgjithësi për rënien nga pesha.

Frymëmarrje e Freskët
Kastravecët pastrojnë gojën nga bakteret e dëmshme që shkaktojnë erën e keqe të saj. Mjafton të mbani një fetë kastraveci në qiellzë për 30 sekonda që bakteret të eliminohet dhe goja të jetë më e freskët.

Më Pak Stres
Vitaminat B tek kastraveci ndihmojnë në uljen e nivelit të ankthit dhe stresit. Këto vitamina ndihmojnë organizmin të prodhojë më shumë energji.

Niveli i Sheqerit
Antioksidantët, vitamina C de mangani ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq dhe sheqerit në gjak. Kësisoj, kastravecët rekomandohen në veçanti edhe për diabetikët sepse ndihmon në mirëmbajtjen dhe parandalimin e sëmundjes.