BREAKING NEWS

Vjen kthesa/ Reshje shiu apo temperatura të larta? Njihuni me parashikimin e motit për datën 16 gusht 2022

Vjen kthesa/ Reshje shiu apo temperatura të larta? Njihuni me parashikimin
x
BREAKING NEWS

Peshëngritja shqiptare me një tjetër Kampion Europe, Ertjan Kofsha rrëmben 3 medalje ari

Peshëngritja shqiptare me një tjetër Kampion Europe, Ertjan
x
BREAKING NEWS

“Llogaridhënia, e pashmangshme!”, Meta bën paralajmërimin e fortë: Kush kërkon të shpikë investitorë strategjikë, i ka...

“Llogaridhënia, e pashmangshme!”, Meta bën
x
BREAKING NEWS

Foto/ Detaje të reja nga aksidenti i frikshëm në Tiranë, reagon policia: U plagosën 3 qytetarë dhe...

Foto/ Detaje të reja nga aksidenti i frikshëm në Tiranë,
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Aksident i frikshëm në Tiranë, shoferja doli në trotuar dhe mori përpara kalimtarët, kush është çifti që u përplas sonte te Komuna e Parisit

Emrat/ Aksident i frikshëm në Tiranë, shoferja doli në
x
BREAKING NEWS

“PD-ja u zgjua nga gjumi letargjik”, deputeti demokrat bën paralajmërimin e fortë: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“PD-ja u zgjua nga gjumi letargjik”, deputeti demokrat bën
x
BREAKING NEWS

“Hpni sytë!”, Karamuço paralajmëron Policinë e Shtetit e plas deklaratën e fortë: Netflix po përdoret nga grupet kriminale nga Tirana për...

“Hpni sytë!”, Karamuço paralajmëron Policinë e
x
BREAKING NEWS

“Meta duhet të vërë me shpatulla pas muri qeverinë”, Gjekmarkaj bën paralajmërimin e fortë: Në shtator presim një luftë...

“Meta duhet të vërë me shpatulla pas muri
x

Shëndeti

Habisin shkencëtarët: Mos hiqni dorë nga birra, parandalon këto sëmundje

Habisin shkencëtarët: Mos hiqni dorë nga birra, parandalon

Lajme të shkëlqyeshme për adhuruesit e birrës! Përbërësi kryesor i kësaj pije do të mund të paraqesë ndihmë të madhe në shërimin e sëmundjeve malinje, siç është leuçemia.

Në përbërësin kryesor të birrës, në kulpër (Humulus hupulus), gjenden thartirat organike, të cilat mundësojnë shumimin e baktereve, por që janë treguar të dobishme për shërimin e kancerit. Shkencëtarët tani po përpiqen që këto kimikate t’i përftojnë në laborator.

Shkencëtarët amerikanë, në Universitetin Idaho po studiojnë se si t’i ndajnë thartirat humulon dhe lupulon nga kulpra, për të cilat një eksperiment ka treguar që janë në gjendje ta shkatërrojnë kancerin dhe t’u pamundësojnë qelizave të leukemisë që të ngjiten për eshtra. Udhëheqësi i ekipit studiues, doktor Christopher Vincent, beson që janë në rrugë të mirë që t’i sintetizojnë këto thartira në ilaçe.

Megjithatë, ai tërheq vërejtjen që për shkak të këtij zbulimi nuk do të duhej t’u “vërsuleni” birrave. “Ne nuk mendojmë që tani njerëzit do të duhej që ta përjetonin birrën si ilaç kundër kancerit dhe sëmundjeve të tjera. Përbërësit shërues gjenden në kulpër, nga e cila, vërtet birra prodhohet. Shumica e barnave rrjedhin nga natyra apo nga derivatet e bimëve të caktuara”, ka thënë doktori.

Të shpresojmë që mbase ekzistojnë edhe rrugët sintetike që materie të tilla të ndërtohen, por që të jenë madje edhe më efikase, shkruan Health News Line.