BREAKING NEWS

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria kibernetike, Shqipëria u sulmua nga Irani

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x

Shëndeti

Hidhni disa kokrra rrushi të thatë në uji dhe konsumoheni në mëngjes, do të befasoheni nga ajo që do t’i ndodhë organizmit tuaj

Hidhni disa kokrra rrushi të thatë në uji dhe konsumoheni në

Mjekët kanë rekomanduar ujë të rrushit për pastrimin e mëlçisë dhe zorrëve për një kohë të gjatë. Në fakt, vetitë detoksifikuese të rrushit janë shpjeguar nga sasia e madhe e antioksidantëve dhe fibrave që gjenden në këtë frut të thatë.

Antioksidantët ndihmojnë punën tonë të mëlçisë në mënyrë të duhur dhe kryejnë plotësisht funksionin e saj detoksifikues, ndërsa fibrat shtojnë pjesën më të madhe të stolit dhe rrisin numrin e lëvizjeve të zorrëve, duke ndihmuar në pastrimin e zorrës së trashë dhe të zorrëve. Konsumimi në stomak bosh i ujit të rrushit, do të bëjë që ai të “punojë” edhe më shpejt, thjesht mos harroni të hani rrushin e thatë së bashku me ujin.

Ju do të merrni një nxitje të shpejtë të energjisë që do të zgjasë gjatë.

Shkencëtarët dhe ekspertët e sportit besojnë se rrushi i thatë mund të shërbejë si një zëvendësues i mirë i energjisë. Rrushi i thatë përmban një sasi të madhe të fibrave dhe nuk kanë shije artificiale. Konsumimi ujit të rrushit në mëngjes do t’ju mbushë me energji për ditën e ardhshme, ose mund të provoni ta merrni atë para një stërvitje të fuqishme.

Niveli juaj i kolesterolit të keq do të ulet dhe presioni i gjakut do të stabilizohet.

Studimet dhe hulumtimet klinike kanë treguar se rrushi i thatë është shumë i pasura me fibra, kalium, dhe antioksidantë në krahasim me ushqime të tjera të zakonshme. Njerëzit që rregullisht hanë rrush të thatë kanë presion të ulët sistolik dhe diastolik në krahasim me ata që hanë sasi minimale të këtij fruti të thatë.

Nëse keni ndonjë problem me mëlçinë, zemrën, presionin e gjakut ose ndonjë organ apo sistem tjetër të trupit tuaj, planifikoni një vizitë tek mjeku i cili do t’ju shqyrtojë dhe përshkruani trajtimet mjekësore dhe dietën e nevojshme.