BREAKING NEWS

Rama appeals to the UN Assembly: Turn your eyes to cyber security, Albania was attacked by Iran

Rama appeals to the UN Assembly: Turn your eyes to cyber security, Albania was
x
BREAKING NEWS

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What has happened in the last 24 hours

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What
x
BREAKING NEWS

"The Third World War has already started", the well-known Russian figure sounds the alarm: Nuclear catastrophe...

"The Third World War has already started", the well-known Russian
x
BREAKING NEWS

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again, this is how much fuel will be sold

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again,
x
BREAKING NEWS

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that special prosecutors and BKH agents are cooperating with 20 joint investigative teams from EU countries

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that
x
BREAKING NEWS

From the suspension of "Air Albania", to the withdrawal of doctors from the Fier hospital and the hostage-taking of the Namazgja Mosque, how did Edi Rama's attitude towards the Gülenists change after Erdogan began withdrawing investments in Albania

From the suspension of "Air Albania", to the withdrawal of doctors
x
BREAKING NEWS

Here are Edi Rama's 5 points for Erdogan, from the massacre of Gülen's schools, to the purchase of 40 million euros of drones from the son-in-law of the Turkish Sultan

Here are Edi Rama's 5 points for Erdogan, from the massacre of
x
BREAKING NEWS

The American attitude to the man of Mali with Gropa changes, Yuri Kim, a flash visit to the spy Ilir Metaj, the former President distances himself from "non grata" Sali Berisha

The American attitude to the man of Mali with Gropa changes, Yuri Kim, a flash
x

Shëndeti

Do you have back pain? These are the 10 main causes, here's what you should be careful of and when to go to the doctor

Do you have back pain? These are the 10 main causes, here's what you should

Back pain may seem like something that only becomes a problem as you get older. However, this is not entirely true as back pain is one of the most common health problems.

Back pain is also the number one reason people miss work and it can happen to anyone. Here are 10 of the most common spine problems and what you can do to relieve pain from them.

The spine is made up of bones called vertebrae. Discs act as cushions between each bone. When a disc herniates, it means that the disc has shifted and is bursting from its body. While some herniated discs cause no symptoms, they can often interfere with nerves in the spine. This can cause a range of symptoms, including:

-Backache

- Numbness

- Pain in arms and legs

-Muscular weakness

A herniated disc most often occurs in the lower back, but it can also occur in the upper back. You can lower your risk of a herniated disc by maintaining a healthy weight, maintaining good posture throughout the day, and being physically active.

Muscle strain

Overuse, stress and bad posture/positions can lead to muscle strain and tension around the spine. This can cause pain and tightness throughout the neck and back. You can strengthen your back muscles by exercising and maintaining a healthy weight. Stretching before strenuous activity can also help avoid muscle strain.

Scoliosis

Scoliosis refers to the abnormal bending or curvature of the spine. This condition can range from minor to severe. The most common age of onset of scoliosis is during childhood or adolescence. Some signs and symptoms of scoliosis include:

- Uneven shoulders

-Different heights of rib cages

-One or both sides of the hips higher than normal

-The body "bends" to one side

-Koka jo e përqendruar mbi legen

Së bashku me këto simptoma, skolioza mund të shkaktojë dhimbje shpine dhe të çojë në shtrëngim të nervave. Trajtimi për skoliozën ndryshon në varësi të ashpërsisë së rastit dhe moshës së pacientit. Disa opsione trajtimi përfshijnë mbajtëse, terapi fizike dhe kirurgji.

Dhimbje qafe

Dhimbja e qafës shkaktohet nga një kërcitje ose lëvizje e papritur e kokës. Kjo lëvizje e papritur dhe e vështirë e qafës mund të tendos muskujt e qafës. Mund të dëmtojë gjithashtu nyjet ndërvertebrale, disqet dhe ligamentet në qafë. Pas ngjarjes ose traumës, shumë njerëz nuk i ndjejnë simptomat menjëherë. Mund të duhen 24 orë për të filluar ndjesinë e simptomave, të cilat përfshijnë:

-Dhimbje qafe

-Qafë e ngrirë

-Dhimbje koke

-Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës

-Lodhja

-Marramendje

-Vështirësi për t’u përqendruar

Ju mund ta trajtoni dhimbjen me qetësues dhimbjesh. Kremi mund të ndihmojë në 24 orët e para pas lëndimit. Metoda të tjera të trajtimit përfshijnë masazh, terapi fizike dhe jastëkë me ngrohje.

Osteoporoza

Osteoporoza është një nga problemet më të zakonshme të shtyllës kurrizore tek të moshuarit. I referohet kockave të dobësuara për shkak të një mase më të ulët kockore. Kockat e dobësuara në shtyllën kurrizore bëhen të brishta dhe të dëmtuara, gjë që mund të çojë në fraktura, rruaza të rrëzuara dhe një qëndrim të përkulur. Mund të jetë e vështirë të thuash që kockat tuaja po dobësohen sepse nuk ka shumë simptoma që shfaqen derisa kockat të jenë tashmë osteoporotike. Mund të përpiqeni ta shmangni këtë duke mbajtur një dietë të shëndetshme të mbushur me ushqime të pasura me kalcium dhe vitaminë D për të ndihmuar në forcimin e kockave tuaja. Ushtrimet si ecja, vrapimi dhe ngritja e peshave mund të përmirësojnë ekuilibrin, qëndrimin tuaj dhe shëndetin e kockave.

Nervi shiatik

Nervi shiatik shkon nga pjesa e poshtme e shpinës deri në këmbën tuaj. Ishiasi është një gjendje ku ndjeni dhimbje, mpirje ose dobësi në pjesën e poshtme të shpinës që rrezaton poshtë këmbës si rezultat i dëmtimit të nervit shiatik. Ky dëmtim nervor mund të shkaktohet nga një ngushtim i shtyllës kurrizore që ngjesh nervin, një hernie diskale ose një nxitje kockore. Terapia fizike, injeksionet steroide dhe puna me një kiropraktor mund të ndihmojnë në menaxhimin e dhimbjes që po përjetoni nga dhimbjet e nervit shiatik. Ju gjithashtu mund t’ju përshkruhen qetësues dhimbjesh, relaksues të muskujve dhe anti-inflamatorë për të menaxhuar simptomat.

Thyerje kompresive

Me kalimin e moshës dhe dobësimin e kockave, mund të ndodhin çarje të ndryshme dhe fraktura në rruaza. Nëse ka shumë nga këto çarje në shtyllën kurrizore, mund të rezultojë në një frakturë kompresive, e quajtur gjithashtu një rruazë e rrëzuar. Kjo ndodh kryesisht për shkak të osteoporozës, por ju jeni gjithashtu në rrezik nëse keni kancer të kockave, nëse pini duhan, nëse jeni shumë i/e dobët dhe nëse jeni mbi 50 vjeç. Frakturat mund të jenë jashtëzakonisht të dhimbshme; ilaçet kundër dhimbjes mund të ndihmojnë në menaxhimin e dhimbjes. Terapia fizike është një tjetër trajtim i zakonshëm.

Mielopatia kurrizore

Mielopatia kurrizore është kur palca kurrizore dëmtohet për shkak të degjenerimit. Çfarë do të thotë kjo është se me rritjen e moshës, komponentët e shpinës dhe shtyllës kurrizore ndryshojnë dhe bëhen më të dobët, gjë që mund të çojë në dëmtim të shtyllës kurrizore. Kjo mund të çojë në dhimbje, mpirje të duarve dhe këmbëve, dobësi të muskujve, humbje të ekuilibrit dhe ndjesi shpimi gjilpërash. Kirurgjia mund të ndihmojë në parandalimin e përparimit dhe përkeqësimit të simptomave.

Osteoartriti

Të gjithë kemi dëgjuar për artritin, por shumica e njerëzve mendojnë se ai prek vetëm duart dhe gjymtyrët tuaja. Artriti, i cili është inflamacioni i kyçeve, mund të prekë çdo zonë të trupit dhe gjithashtu mund të shkaktojë probleme me shtyllën kurrizore. Nyjet dhe kërci në shtyllën kurrizore përkeqësohen, gjë që shkakton inflamacion dhe dhimbje. Mund të çojë gjithashtu në nxitje të kockave dhe dëmtim nervor. Mbajtja e një peshe të shëndetshme, stërvitja, akupunktura dhe masazhi mund të ndihmojnë në menaxhimin e simptomave të osteoartritit.

Spondilolisteza

The vertebrae of the spine are held in specific positions. Spondylolisthesis is when one of the vertebrae in the spine slips forward and over the vertebra below it. This can cause severe pain as it can damage or compress the spinal cord. It can also cause you to lose feeling in your limbs, lose bladder control, and make it difficult to walk. Surgery can help in severe cases, but usually, symptoms are managed with physical therapy, weight loss, pain medication, and core-strengthening exercises.

Back pain is a serious issue that can leave people physically incapacitated for days, weeks and even years. These 10 spine issues are some of the most common. Hopefully this can help you figure out what back pain you are experiencing.